Инж. Владимир Александров, кмет на Етрополе: Най-амбициозният ни план е да изградим ПСОВ в Етрополе
Инж. Александров, каква според Вас е ролята на местните власти в условия на политическа и управленска несигурност, в каквато се намира страната в последните две години?
Местната власт е тази, която е най-близо до хората и от която зависи пряко качеството на живот на жителите на отделните региони. В моменти на управленски дефицит нейната роля е от още по-ключово значение за минимизиране на негативните ефекти от времената на несигурност. Именно заради това смятам, че общинската администрация трябва да бъде максимално гъвкава, динамична и прозрачна и да работи в името на гражданите.
Какъв е размерът на строителната програма и какви големи обекти изпълнявате през 2024 г.?
Етрополе е малка община и финансовата рамка е с около 50% делегиран бюджет и 50% собствени приходи, поради което нямаме възможността бързо и лесно да реализираме строителната си програма. Най-амбициозният ни план, по който в момента работим, е изграждането на пречиствателна станция за питейни води в Етрополе.
Започнали сме действия по създаването на велоалея, направиха се детски площадки, изпълнихме проект по рехабилитация на общо 11 улици в града, създадохме сдружение с нестопанска цел в обществена полза „МИГ Етрополе“, което ще работи за развитието на района чрез публично-частно партньорство.
Благодарение на благотворителната програма на Група ГЕОТЕХМИН „Българските добродетели“ успяхме да създадем и общинско предприятие „Благоустройство и комунално стопанство - Етрополе“ (БКС) и още много други. В процес на проектиране сме на доста инфраструктурни обекти с обществено значение.
Един от източниците на финансиране за местните власти е т.нар. общински инвестиционен фонд. Какво е значението на тази програма за местните власти? Доколко един такъв финансов инструмент може да подпомогне развитието на общините?
Този финансов механизъм е от значителна помощ за местната администрация. Той дава възможност за реализирането на стратегически инвестиционни и инфраструктурни проекти, особено на малките и средните общини, които ще имат възможност за пълно финансиране без необходимо самоучастие.
Инвестиционният фонд определено дава едно финансово спокойствие на местната власт, която оперира с ограничени възможности, за да реализира значимите си проекти. Тази програма се реализира благодарение на доброто партньорство между Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Националното сдружение на общините в Република България, за което ние, кметовете, сме благодарни.
В. „Строител“ съвместно с НСОРБ осъществява рубриката „Кметовете говорят“. Следите ли я и полезна ли Ви е?
Рубриката е полезна не само за мен като кмет, но и за гражданите, защото тя е показател какво прави ръководството на местната власт за хората. В същото време чрез „Кметовете говорят“ черпим и добри практики и примери, които помагат за реализацията на голяма част от идеите ни.