Благомир Коцев, кмет на Варна: Варна реализира знакови проекти
Капиталовата програма на общината е на стойност 205 млн. лв.
Г-н Коцев, каква според Вас е ролята на местните власти в условия на политическа и управленска несигурност, в каквато се намира страната в последните две години?
В ситуация на политическа нестабилност ролята на общините е още по-водеща. Те трябва да поемат още по-голяма отговорност и да станат основен стълб за осигуряване на увереност и спокойствие на жителите си. Защото местните власти са връзката между държавното управление и гражданите и на нас се пада задачата да „пледираме“ и отстояваме правото на по-добри условия за работа, развитие и живот за хората в поверените ни региони. Именно затова екипът на община Варна предприе редица стъпки за повишаване качеството на живот на територията ни, като създаване на нова инвестиционна среда, разработване на стратегия за развитие на туризма, обособяване на нови икономически зони, които да осигурят условия за бизнес и добре платена работа. Това, което сме успели да направим за варненци, е да няма натоварване с допълнителна данъчна тежест, здраво работим в посока да се превърнем не само в културен, образователен, логистичен и бизнес център на Европа, но и градът да бъде по-зелен, по-екологичен и с повече възможности за всички възрасти.
С подобряването на градската среда, с привличането на инвестиции, с влагането на значителни средства в областта на образователната инфраструктура, с осигуряването на по-качествени социални услуги бихме могли да накараме много хора да предпочетат Варна пред София и другите големи градове у нас, а защо не и пред Европа и света?
Какъв е размерът на строителната програма и какви големи обекти изпълнявате през 2024 г.?
Понастоящем община Варна работи по проектиране на десетки обекти и съоръжения, които предстои да бъдат реализирани през следващите две години. За съжаление при встъпването ми в длъжност като кмет в края на м.г. не намерих в администрацията проекти в готово състояние – обектите да са проектирани, да са технически напреднали и да е възможно да бъдат реализирани през 2024 г. Това изиска много работа от страна на моя екип, за да се навакса изоставането в проектната готовност. Смятам, че се справихме добре и гражданите ще забележат резултатите от нашите усилия.
Мобилизирахме сили и за много кратък срок успяхме да подготвим проектни предложения, които подадохме в Министерството на финансите. Така Варна спечели над 100 млн. лв. държавни средства, осигурени по Инвестиционната програма за общински проекти. Това, разбира се, е един от лостовете за финансиране, но не е единственият. Община Варна кандидатства и получи средства и по Националния план за възстановяване и устойчивост, по програмата на Министерството на образованието за изграждане, пристрояване и надстрояване на детски ясли, градини и училища, по Програма „Развитие на регионите“ и още много други проекти. Инвестиции ще има и в спорта, ще включим Варна в програмите на Министерството на младежта и спорта за възродяване на спортната инфраструктура в града, за финансиране на реконструкции и изграждане на нови спортни бази и обекти. Затова и в момента тече паспортизация, кадастриране и подготовка на ПУП-ове на спортните съоръжения в града.
Позволете да спомена някои от най-важните проекти, по които екипът ми работи. На първо място това са инвестициите в образованието, които могат да дадат на Варна бърза писта към прогреса, подобряване на икономическата среда и излизането на града ни пред неговите конкуренти. Община Варна получи финансиране от около 60 млн. лв., които се влагат в образователната инфраструктура – в нови сгради, пристройки, оборудване, техника и иновации. Готов е новият корпус на СУ „Найден Геров“ за 400 ученици. Ремонтни дейности ще бъдат извършени още в ОУ „Йордан Йовков“, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, ОУ „Добри Чинтулов“, СУХНИ „Константин Преславски“. Подготвя се и реконструкцията на средношколското общежитие „Михаил Колони“. В напреднала фаза е изграждането на две детски градини - „Бяла лястовица“ на ул. „Хъшове“ и тази в село Тополи. Нови здания предстои на бъдат изградени в още две детски градини – корпус на ДГ 39 „Приказка“ и сграда на ДГ 17 „Петър Берон“. Изключително важен не само за Варна, но и за България е проектът за строителството на нова сграда на МГ „Д-р Петър Берон“. Искам да подчертая, че поне в последните 60 г. в страната няма подобен проект.
Два знакови проекта за града ни също получиха развитие през последните няколко месеца – ремонтът на тръбопровода под Варненското езеро и за строежа на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Вече се извършват същински ремонтни дейности в езерото и жителите и гостите на морската столица могат да бъдат напълно спокойни за нормалното им протичане и за чистотата на морската вода.
Другият голям проект, на който беше сложено същинското начало, е за изграждането на нова сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Във връзка със започването на проекта стана ясно, че строителното разрешение не е загубило правно действие, а напротив – обектът ще се изпълнява. Тепърва има много работа по този проект и се надявам да успеем да го реализираме успешно.
Малко над половин милион (505 000 лв.) ще се използват за реконструкция и основен ремонт на художествения музей „Георги Велчев“, където ще се създаде артцентър. Със средства от държавата ще бъдат направени два големи парка - „Република“ и „Младост“.
За мен като кмет са изключително важни и инвестициите в градската среда. Капиталовата програма на община Варна е на стойност 205 млн. лв., включително и финансирането по европрограми. Значителни средства се инвестират в проектирането на нови паркове, улици и осветление. Работим за това градът ни да бъде по-зелен, по-чист, по-приветлив, с по-малко автомобили. Фокус в усилията ми е да се използва и развива големият потенциал на Варна. Набрахме инерция и се надявам тя да има възходящ тренд. Важно е да продължим да работим с това темпо, а дори и с по-високо.
Представихте доста обекти по Инвестиционната програма за общински проекти. Доколко един такъв финансов инструмент може да подпомогне развитието на местните власти?
Това е изключително полезен финансов инструмент за нас. Средствата са за реализиране на ключови обекти, с които общинските бюджети не могат да се справят самостоятелно. Както споменах, община Варна направи невъзможното - с цената на много упорит труд успя в последния момент да подаде предложения за добри проекти за Варна в Министерството на финансите.
Как работите с Камарата на строителите по места? В кои направления може да се засили сътрудничеството, което имате?
Вече проведох първата си официална среща с представители на КСБ. За нови свежи идеи за развитието на града вратата ми е отворена всеки ден. За мен най-важното е, че беше заявена готовност да си сътрудничим и от двете страни. Смятам, че взаимодействието с Камарата на строителите в България, строителния бранш и общината е изключително важно за успеха и разцвета на града. Готов съм на диалог за всеки инфраструктурен проект, който предстои да бъде изпълнен. Администрацията е длъжна да използва всички възможности и инструменти за реализацията на амбициите, които имаме за развитието на Варна. С екипа ми полагаме усилия да осъществяваме политики, чрез които инфраструктурата да догони развитието на строителството в града, за да може да се притъпи усещането за презастрояване в нашите съграждани. Те са в интерес и на строителите, и на гражданите, и на общината. Събираме добри практики, примери и работещи решения от други български и европейски общини в тази насока, отворени сме за препоръки и свежи идеи в полза на развитието и по-доброто бъдеще на Варна.