Кметът инж. Димитър Димов: Повишава се инвеститорският интерес към столичния район „Надежда“
Очакваме разширението на бул. „Рожен” да бъде завършено през пролетта на 2025 г.
Инж. Димов, в края на строителния сезон за 2024 г. бихте ли направили равносметка за проектите в сферата на транспортната инфраструктура и на образованието, които изпълнявате или вече са завършени?
Сред ключовите ни проекти, чието реализиране е приоритет не само за район „Надежда“, но и за администрацията на Столичната община (СО), е разширението на бул. „Рожен“. На този обект имаме забавяне от около 6 месеца поради независещи от нас причини. Столичният общински съвет (СОС) не можа да стартира своята дейност известно време след избирането му и това даде своето отражение. По протежението на бул. „Рожен“ трябваше да бъдат премахнати 86 дървета, а за да бъдат отсечени повече от 12, трябва да има решение на СОС. Нито възложителят, нито строителите и надзорът имат вина за това, че СОС не е функционирал за някакъв период, което доведе до забавяне на издаването на разрешение за строеж за втория етап от разширението на трасето на булеварда с около половин година. Ако метеорологичните условия през есенно-зимния период са добри, очакваме през март-април 2025 г. обектът да бъде реализиран.
Разширението на бул. „Рожен“ е сложен и труден проект. По протежението на трасето са изградени нови канализация с голям диаметър, водопроводи и окабеляване. Правят се и нови трамвайни релси. Досега канализацията на кв. „Илиянци“ и промишлена зона „Военна рампа“ беше с малък дебит. Тя е строена при обособяването на квартала от самите живущи там по стопански начин. С изпълнението на бул. „Рожен“ се решават проблемите с канализацията. Има засилен инвеститорски интерес към промишлената част на район „Надежда“. Доста фирми, ангажирани с производство, искат да ситуират бизнеса си именно там. Изграден е нов терминал на жп гара Илиянци, където ще оперира инвеститор от клас „А”. Аз водя преговори с други две компании, които ще кандидатстват за сертификат за инвеститор клас „А”. Когато имаме подобни инвеститори, държавата също трябва да помага за изграждането на нужната инфраструктура. На заседание на Общинския експертен съвет по устройство на територията е разгледан комуникационният план на продължението на бул. „Рожен“ до входа на район „Нови Искър“. Изключително важно за града е да реализираме следващия етап от булеварда, защото при настоящото разширение трасето му ще свършва в Северната скоростна тангента. Целта е булевардът да стига до обособената Икономическа зона „Доброславци“, до която трябва да се изградят транспортни връзки, както и електрическа и водопроводна мрежа. Ние работим по това разширение вече повече от 3 години.
Друг проект, който е в ход, е преместването на митницата от бул. „Рожен“ на бул. „Ломско шосе“. Подробният устройствен план (ПУП) е готов. Държавата ни предостави терен, но имаше обжалване от собственика на имот в съседство, което ни забави. Вече достигнахме етап ПУП да бъде разгледан от СОС, а след това планът да бъде обявен в Държавен вестник и да се премине към изпълнение на обекта. Надявам се успешно да се сформира ново редовно правителство, което да започне да работи по темата, тъй като в митницата ще се обработват по 300 камиона на ден, като тежкотоварният трафик няма да влиза в София.
През строителния сезон работихме и по изграждането на 4 спортни игрища – три вече са реализирани, остава едно да се изпълни. Догодина планираме да наблегнем на строителство на игрища за баскетбол и волейбол, тъй като в района имаме предимно съоръжения за футбол. При нас хубавото е, че междублоковите пространства са съхранени и са подходящи за изграждане на игрища за различни видове спорт.
Есента открихме линеен паркинг за 210 автомобила. Той е ситуиран върху старо трамвайно трасе. Осигурени са места за хора с увреждания.
В района изпълняват ли се обекти по Инвестиционния фонд за общински проекти?
„Надежда“ подаде проектно предложение за обновяване на междублоково пространство в жк „Лев Толстой“, което беше одобрено. Този квартал е проектиран през 50-те и 60-те години на миналия век. В него има бивши работнически общежития и доста междублокови зони, които имат нужда от модернизиране. Подобна е ситуацията в жк „Свобода“.
Проектът в жк „Лев Толстой“, който ще изпълняваме, е за 1 820 000 лв. Той ще се реализира в район, където няма улици, а само пешеходни алеи. Със средствата ще обособим улици, ще изградим паркоместа и ВиК инфраструктура, ще направим озеленяване. Имаме избран изпълнител и предстои да стартират същинските дейности.
Какъв беше интересът от страна на жителите на район „Надежда“ към програмата за саниране по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ)? Има ли одобрени проекти на Вашата територия? Кога ще стартират търговете и СМР?
По първия етап на програмата за енергийно обновяване на НПВУ имаше интерес, но според мен тя не беше добре подготвена. В програмата за ЕЕ годината на построяване на сградите не беше заложена като критерий. Освен това по-малките обекти почти нямаха шанса да се класират за финансиране. В район „Надежда“ са одобрени 2 блока по първия етап. Също така 1 обект от предходната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради се прехвърля към настоящата, като няма да бъде санирана цялата сграда, а само част от нея. Нямаме избрани изпълнители, тъй като все още не са проведени търговете. Докато Столичната община не сключи договори с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, аз не мога да обявя обществени поръчки.
За втората част на програмата за саниране по НПВУ сдруженията на собствениците трябваше да подсигурят 20% съфинансиране и нямаше никакъв интерес от страна жителите ни.
Моето категорично мнение е, че санирането трябва да стане абсолютно задължително. Ще посоча пример в подкрепа на това свое твърдение. През 2002 г. един от входовете на бл. 208 в „Надежда 2“ започва да се руши. СО настанява засегнатите собственици в общински жилища. 22 години сградата е в същото състояние, собствениците от въпросния вход нищо не са направили тя да бъде укрепена. Те водиха поредица от дела с общината и в крайна сметка бе издадена заповед за премахването на част от зданието. Но поради редица причини като периода на пандемията и липсата на средства това все още не се е случило. Също така трябва да се подготви проект за укрепването на другата част от сградата, тъй като администрацията не може да подсигури жилища за всички, които населяват този блок. Това е пример, че всеки трябва да се грижи за собствеността си.
В предишното си интервю за в. „Строител“ се похвалихте, че в района ще се изгражда младежки център с финансиране от НПВУ. Стартира ли този проект и какви административни обекти се реализират със средства от Плана?
От една година очакваме да подпишем договор за финансиране за изграждането на младежкия център. Предвижда се съществуваща сграда да бъде укрепена и разширена с ново триетажно тяло от 2500 кв. м, в което ще има голям театрален салон, танцови зали и пространства за събития, за обучения по изкуства, наука и технологии. Очакванията са съществуващият към момента капацитет на обекта да бъде удвоен. Там ще има 31 различни дейности. Сцената в младежкия център ще отговаря на всички европейски изисквания. Има избран изпълнител, но без сключен договор за финансиране няма как да стартираме дейностите.
Сред новостите в управлението на София е създаването на т.нар. граждански бюджети. Жителите на „Надежда“ запознати ли са с този финансов инструмент и проявяват ли интерес към него? Подали ли са предложения какви проекти да се реализират?
Хората от района имат интерес към този източник на финансиране. Проведохме информационна среща със зам.-кмета но направление „Финанси и здравеопазване“ Иван Василев, на която той представи инициативата. На нея присъстваха представители на над 10 граждански сдружения. Предложенията са в различни сфери – спорт, култура, домашни любимци. Ние можем да разчитаме общо на 200 000 лв. за граждански проекти.
Срокът за подаване на проекти приключи в края на октомври. Когато дадена идея беше изпращана до нас, ние изразявахме становище и съответно я придвижвахме към Столичната община. Настоящата инициатива е продължение на програмата „София избира“. Предстои да видим каква ще е методиката, по която ще се оценяват идеите. След това трябва да се проведе гласуване кои проекти ще бъдат финансирани.
Надявам се наистина стойностни предложения да бъдат одобрени. Например районната администрация заедно с гражданско сдружение реализирахме инициатива, насочена към домашните любимци. Направихме календар, от продажбата на който се събра значителна сума, използвана за благотворителни цели. Това е нещо стойностно.
По програмата на СО за обновяване на тротоарите какви проекти се реализираха тази година в района? На какви средства разчитате по нея?
Програмата се реализира с добри темпове. През 2024 г. основно наблегнахме на съоръжения около детски градини и училища, социални центрове, около метрото. Правим тротоари и около многоетажния паркинг в „Надежда“. Общият ресурс за „Надежда“ за четиригодишния период на действие на програмата е 5,6 млн. лв.
Районът е одобрен за финансиране по много интересен проект – за изграждане на клетки за поставяне на контейнерите за смет. Надяваме се в „Надежда 1“ да успеем навсякъде да направим такива съоръжения. Където се обособяват такива клетки, обаче трябва да оправим и настилките. За целта ще използваме средствата за текущо поддържане и ремонт на инфраструктура.
В София тече процес по отстраняване на незаконно поставените гаражни клетки върху общински имоти и облагородяването на терените след това. На какъв етап е този процес в „Надежда“?
Мога да се похваля, че при нас това приключи. Останаха само 6 гаражни клетки, за които сме в спор с хората, които ги ползват. През 2024 г. премахнахме 24 клетки и започнахме възстановяване на терените, върху които е имало такива съоръжения. Например в „Надежда 3“ поставяме паркови елементи, обособяваме и места за паркиране.
Работите ли по предложенията, които да отправите към СО за новия бюджет на района? Към какви проекти се насочвате? Какъв обем средства ще поискате?
80% от сградите на училищата и детските градини на територията на „Надежда“ са ремонтирани със средства от Интегрирания план за градско възстановяване и развитие 2014-2020 г. Останали са 4 здания – 2 училища и 2 детски градини, които имат нужда от СМР. Район „Надежда“ още в началото на 2024 г. имаше готови проекти, които не намериха финансиране. Например 153 Спортно училище „Неофит Рилски“ е с подготвен проект, проведена обществена поръчка, издадено разрешение за строеж. Но чакаме средства, за да изпълним планираните дейности. За двете детски градини също имаме готови планове, издадени разрешения за строеж. Смятам да подам тези проекти за финансиране през 2025 г.
Работим по изработка на много Подробни устройствени планове. Например в район „Надежда“ има недостиг на места за 180 деца в яслена възраст. Затова изготвяме ПУП на кв. „Свобода“, където да изградим ясла. Но се появи собственик на частен имот, който не си беше нанесъл имота в кадастъра. Това доведе до спиране на процедурата. Работим по ПУП и за няколко по-малки проекти, като този за терен в близост до 101 СУ „Бачо Киро“, където да бъде изграден многоетажен паркинг. Прави се ПУП и на терени в „Надежда 1” и „Надежда 2”, където да бъдат построени триетажни паркинги. Проектира се и пробив на ул. „Народни будители“ покрай Северния парк. В тази зона има голям проблем с паркирането. Изградихме нова административна сграда в кв. „Требич“.
Напоследък се сблъскваме със сериозен проблем – има хора, които са против изграждането на градинки или паркинги. Например имаме проект за облагородяване на едно междублоково пространство, но заради определен брой жители от два блока в близост не може да постигнем съгласие и да стартираме предвидените дейности. Друг пример, който мога да дам, е изграждането на Зеления коридор. Той вече е реализиран, но за да стигнем до този момент, в продължение на четири години провеждахме срещи и дискусии с различни фокус групи, а реалното строителство ни отне 3 месеца. Благодарение на проекта в района сега има нов мост, тротоари, детски площадки, паркинг, игрища.