Общини

Кметът Цветанка Йотина: Община Мирково развива всички населени места на територията си

Най-голямата строителна площадка за тази година е с. Буново

Г-жо Йотина, навлизаме в зимния сезон. В миналото до Димитровден строителните дейности е трябвало да бъдат приключени. Така ли е и във Вашата община?

В Мирково не е така. В нашите села строителните дейности не спират, независимо че сме община в Средногорието, в предпланините на Стара планина и на Средна гора. Всяко населено място е своеобразна строителна площадка. Например в с. Каменица приключихме проекта за подмяна на водопровода. В момента там завършват строителните работи и на общински път, който е с дължина около 6,5 км. Каменица е едно от най-малките села в нашата община, неговите жители са само около 60, но то има интересна история. В миналото населението на селото е участвало в Априлското въстание. То е било единственото в Средногорието, което се е самозапалило в съответствие с решенията, взети в Оборище. В Каменица направихме ремонт и на читалището. Сградата има страхотна зала, в която местните хора развиват дейност.

В другото ни малко населено място – с. Бенковски, също приключихме СМР на общинския път с дължина около 2,5 км. Там живеят 80 души. Водопроводът на селото беше изцяло подменен преди 6-7 години. Това селище също има любопитна история. Намира се в земи, за които се смята, че са обитавани повече от 6000 г. Наблизо е минавал древният път, свързващ Улпия Сердика и Улпия Траяна, като по него е имало 3 римски крепости – част от системата на прохода Траянови врата.

В с. Смолско в момента стартираме обновяването на три улици. Работим и по новата спортна площадка, която е финансирана от Благотворителната програма „Българските добродетели“ на „Геотехмин“ ООД, „Елаците-Мед“ АД, „Геострой“ АД и „Геотрейдинг“ АД. Смолско е сравнително голямо село, в което присъства старата възрожденска архитектура, но има и доста съвременни къщи, строени предимно за вили. В т.нар. Горна махала има улички, които приличат поразително на Копривщица.

В с. Буново в момента се изпълняват два етапа от подмяната на водопроводната мрежа. Стойността на строителството е около 4,5 млн. лв. Довършва се и третият етап на корекцията на р. Буновска. Тази инвестиция е за около 900 000 лв. Предстои да започне и асфалтиране на улиците, по които е минал първият етап на водопроводната мрежа. С други думи, Буново е най-голямата строителна площадка за тази година на община Мирково. На около 3 км южно от селото в непосредствена близост до прохода Гълъбец се намира мемориалният комплекс „Васил Левски“ в памет на дейността на Апостола в района.

Строителни работи се реализират и в общинския център – с. Мирково. Продължаваме да асфалтираме улици в покрайнините на селото и те са последните, които бяха в лошо състояние. Сега в с. Мирково няма неасфалтирана улица. По Инвестиционната програма за общински проекти, включена в държавния бюджет, кандидатствахме с 11 проекта. Вложихме над 10 млн. лв. и сме на финалната права по всички строителни задачи. Затова казах в началото, че всяко населено място е своеобразна строителна площадка. И уточнявам, че всичко, което строим, е за хората.

Всеки кмет изготвя програмата си в интерес на обществото, на своите съграждани и е удовлетворен тогава, когато има възможност да реализира тази програма. Затова съм доволна и от факта, че успяваме да развиваме еднакво добре всички населени места, а не само общинския център. Работи се във всички села – от най-малкото до най-голямото, защото навсякъде живеят хора.

Моята амбиция е да превърна всяко населено място в Мирково не в хубаво европейско село, а в пример за хубаво българско село.

В Мирково има 11 населени места, в които зимите са тежки. Каква е готовността на общината да посрещне снега?

Всъщност зимите в последните години не ни затрудняват. По-тежки са летните сезони заради проблемите с водоснабдяването. Положителното е, че в пет от селата ни водопроводните мрежи са подменени. Зимата не ни плаши - поддържането на улиците е осигурено, имаме избрана фирма, която разполага с необходимата механизация, и очаквам да работим добре съвместно. Скоро ще събера кметовете на селата, ще обсъдим всичко важно, което касае зимното поддържане, и се надявам всички участници в процеса отговорно да се отнесат към задълженията си.

Нека да продължим още малко темата за водата. Срещате ли проблеми с нейното доставяне и пречистване? Имате ли канализационна система?

В Мирково питейната вода се доствя по гравитачен път и се пречиства от ПСПВ. Моите амбиции като кмет са в следващите години да подменим всички довеждащи водопроводи, които идват от планината. Досега успяхме да обновим водните системи в регулация, но довеждащите водопроводи са ни проблем. За някои от селата в момента се изработват проекти, за да можем през следващия строителен сезон да започнем това трудно строителство предвид географията на терените, от където идват захранванията на каптажите, и оттам – на довеждащите водопроводи към населените места. Впрочем търсим и нови водоизточници, защото животът се променя.

В Мирково има изградена цялостна канализационна система, докато в другите села е построена частично.

Стабилни ли са комуникационните системи в общината, електрозахранването?

Както при всички населени места в планините, и при нас има токови удари, прекъсвания на електрозахранването, което от своя страна се отразява на домашните електроуреди, на поддържането на стабилен интернет и т.н. На територията ни има големи предприятия, сред които е „Елаците-Мед“. Малцина са тези, които разчитат да изкарват прехраната си на компютъра от вкъщи. Ако човек иска да работи и да получава прилични пари, в Средногорието това е възможно.

„Елаците-Мед“ е рудодобивно предприятие на територията на общините Мирково и Етрополе и е много добре, че го има, то се развива повече от успешно. Това е и най-големият открит рудник на Балканския полуостров. В производството на меден концентрат са ангажирани много хора. Само от Мирково там работят 200-230 души и това е положително за цялостното развитие на общината. Имаме чудесни взаимоотношения с ръководството на комбината. Общината получава концесионна такса от дружеството, с която успяваме да поддържаме нашите социални и учебни заведения, украсите за празниците и други, но най-важното е, че от почти всяко семейство в района има човек, зает в предприятието.

Другото, което бих искала да подчертая за комбината, е споменатата Благотворителна програма „Българските добродетели“, чрез която се финансират много проекти на територията на цялото Средногорие. Освен изграждащата се спортна площадка в с. Смолско миналата година открихме детска площадка в общинския център. Нашият музей също е изграден по тази благотворителна инициатива.

Развитието на икономиката в региона е сред основните причини в общината да се строи.

Донякъде ковид пандемията допринесе хората да преосмислят битието си. Някои се върнаха към родните си места, други осъзнаха ползите от това да живеят в малко населено място. В нашите села могат да усетят спокойствието, което липсва в големия град.

При нас има голямо движение на покупко-продажби на парцели или на стари къщи. В едно от съставните ни села само в последно време са извършени 40 сделки – на имоти или на къщи. Ако пътувате в петък по Подбалканския път, ще видите колко е натоварено трасето точно до левия завой към с. Мирково.

Каменица е сред предпочитаните села от новите ни жители. В него сякаш времето е спряло - чист въздух, красиви гледки, тишина и спокоен живот. Прекрасно е, децата играят по улиците, хората се поздравяват, приказват си на площада. И не само там. Така е и в Буново, в Мирково, в Смолско.

От началото на 2024 г. общината е дала 15 разрешения за строеж, от които 9 са за частни обекти. Можем ли да говорим и за обособяване на нови вилни зони?

По-скоро не. В нашите села нямаме вилни зони в традиционния смисъл на понятието. Хората най-вече строят или реновират закупените от тях еднофамилни къщи, защото оценяват развитата пътна инфраструктура на територията ни, наличието на водопроводна мрежа, социални и учебни заведения. Някои се заселват в благоустроените ни села, за да развиват своя нов семеен бизнес именно там. Природата при нас е прекрасна - планина, гори, в допълнение е чистият въздух. Хората, които ценят това и искат да живеят далече от презастроените структури, избират община Мирково.

Казано по друг начин, селата ни се разрастват надлъж и нашир в самата регулация. И където и да построиш къща, все е хубаво.

Общината става още по-привлекателна с развитието на прекрасния спортен комплекс.

Да, безспорен факт. Спортен комплекс „Мирково“ разполага с външен басейн, игрища за баскетбол, волейбол, футбол, тенис на корт, зали за билярд, тенис на маса и фитнес, място за отдих (читалня) и голям стадион. Тази година много добре беше посетен плувният басейн. Съоръжението се стопанисва отлично. Имаме амбицията да го покрием и да заработи целогодишно.

Хора и отбори активно използват и игрищата за баскетбол и волейбол. През 2025 г. искаме да подменим настилките на терените, защото са в експлоатация повече от 10 години. Като цяло има голям наплив към нашето съоръжение и най-важното е, че то е предпочитано от цялото население на Средногорието.

Комплексното развитие на Вашата община предполага и разнообразно туристическо предлагане?

Наистина в региона има голямо разнообразие от възможности за туризъм. Имаме награда за поклоннически туризъм. На територията ни се намират пет църкви, 19 параклиса, а в момента строим двайсетия. Сред най-открояващите се религиозни храмове в община Мирково е „Свети Великомъченик Димитрий“. Църквата е построена през 1834 г. и е една от малкото в България с позлатено кубе. Иконите са дело на Давид Зограф, Иван Неделков и Иван Зографски. От параклисите ще спомена „Св. Сосой“. Той е изографисан с дарение от „Елаците-Мед“ АД.

Сред интересните ни обекти е сградата на училището, изградено през 1863 – 1864 г., първото ни читалище, създадено през 1884 г.

Няколко пъти казах колко е красива природата ни, която също привлича туристи, както и богатството на птици. Язовирите и микроязовирите са също част от привлекателните места в нашата община. На територията ни има още ловно стопанство, защитена местност и други приятни кътчета.

Красивият център на с. Мирково също привлича посетители.

Визията на площада ни е свързана с българската история. По-конкретно с Априлското въстание, което е апогеят в борбата за освобождението на България от османско владичество. На нашия център пред сградата на общинската администрация се извисява паметникът на поп Неделю – учител, свещеник и революционер, участник в Априлското въстание. Той е родом от Мирково и е носил сребърния кръст в четата на Георги Бенковски. Този паметник ни обединява. Той е част от художествен скулптурен ансамбъл с общо осем статуи. Другите фигури изобразяват деца, които в ръцете си държат предмети, свързани с българските обичаи, бит и култура. Скулптурите на децата са разположени във водна каскада, осветена в различни цветове.

Жителите и гостите на общината се радват и на новата открита сцена, която посреща разнообразни събития като традиционния Кукерски събор, който се провежда всяка година на Сирни заговезни. За най-малките жители на общината сме осигурили изцяло нова детска площадка с люлки, катерушка, пързалка и пясъчник.

Какво още иска да каже Цветанка Йотина в своя пети мандат в съвместната рубрика на в. „Строител“ и НСОРБ „Общини: кметовете говорят“?

Ще завърша с една българска поговорка: „Бог дава, ала в кошара не вкарва.“ Посланието е, че само с молитва нещата не се случват. Всички ние, не само кметовете, трябва да бъдем активни, а не просто да чакаме. Трябва да се работи ежедневно и винаги да имаме готовност да даваме решения за всяка ситуация.