Кметът Павел Гуджеров: В община Раковски бизнесът се развива и привлича интереса на нови инвеститори
Имаме проектна идея за създаване на микроиндустриална зона край с. Болярино
Г-н Гуджеров, имате интересна професионална биография. Бил сте зам.-кмет на Раковски, народен представител в 42-рото НС, зам.- министър на околната среда и водите. От 2015 г. сте кмет на Раковски. Завършил сте магистратура в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“, а в допълнение имате диплома за строителен техник от образователната програма на ВСУ „Любен Каравелов“ и ОП на КСБ - Пловдив.
Ще допълня, че в момента съм IV курс задочно обучение, специалност „Строителство на сгради и съоръжения“ в Архитектурния факултет на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“.
Кой взема надмощие в работата Ви – икономистът, строителят или общественикът?
Трите са важни сами по себе си, но и са взаимосвързани. Кметът няма да е добър управленец, ако не е наясно с икономическите закони, както и никой строител не може да постигне добри резултати, ако не е добър икономист. Икономиката, маркетингът и мениджмънтът дават ключови умения, които са необходими и в двете направления. Освен това и житейският ми път е свързан със строителството, като млад съм работил заедно с баща ми в сферата основно като кофражист, включително и в Германия.
Провежданото обучение за средни техници, което се осъществява по идея на председателя на ОП на КСБ – Пловдив, Пламен Иванов, който е и член на УС на КСБ, е изключително полезно. Чрез него работещи хора могат да надграждат уменията си. Говори се, че в Дома на пловдивските строители отново съвместно с ВСУ „Любен Каравелов“ ще започне и задочно обучение за строителни инженери. Надявам се наистина да се реализира, защото мнозина средни техници имат компетенцията да се доразвият и да работят като инженери. Този тип задочно обучение в ОП Пловдив ще им даде възможност да повишат квалификацията си, без да се налага да пътуват до столицата или другаде, без да изпитат допълнителни неудобства да отсъстват от работа или да нямат време за семействата си.
На влизане в града в кв. „Генерал Николаево“ прави впечатление доста мащабно жилищно строителство, като сградите са с ефектна архитектура. В същия район се изгражда и детска градина, която има на фасадата си птицата Феникс.
Визията на ДГ „Феникс“ не е случайна. Строителството на сградата на детското заведение е започнало през 1983 г. Едва миналата година успяхме да я завършим. Това беше един безкрайно интересен и предизвикателен проект. Обектът не отговаряше на съвременните сеизмични норми. В същото време зданието беше с предварително напрегнати плочи. Работихме с едни от най-добрите проектанти в страната, направихме конструктивно обследване и експертите предписаха мерки за заздравяване на постройката, включително изливане на фундамент и нови земетръсни шайби. Сега нашата детска градина е сред най-стабилните в региона. Горди сме, че успяхме да приведем в норма незавършен в миналото обект, в който вече могат да се обучават най-малките ни жители. В сградата освен ДГ се помещава и център за работа с талантливи деца. Имаме и проект, одобрен от Министерството на образованието и науката, чрез който ще създадем още две яслени групи, кухненски блок и върху него ще изградим физкултурен салон за децата. Това наистина беше много любопитен проект, чиято реализация всички от общината следяхме отблизо. Проектантите и надзорът бяха непрекъснато на разположение и ни съдействаха, строителите се справиха на много високо ниво. Резултатът от екипната работа е видим.
Същата строителна компания спечели и тръжната процедура за изграждането на многофункционална спортна зала в града. На първата копка присъства нашият олимпийски шампион Петър Лесов, който е най-младият олимпийски шампион на България. Със сълзи на очи той сподели, че е безкрайно радостен, че започва изпълнението на такова спортно съоръжение в община Раковски.
Без да съм дипломиран строителен инженер, смея да твърдя, че дейностите се реализират качествено и в срок. С квалификацията ми на строителен техник мога смело да кажа, че строителната площадка е добре организирана, работи се професионално и всичко върви добре. След завършването на проекта Раковски ще разполага с многофункционална спортна зала с 600 места. Ще има помощни тренировъчни зали, предвидени са и обичайните помещения за подобен тип съоръжение, включително за физиотерапия, кафене и т.н. Черешката на тортата ще е закритият плувен басейн. Залата ще издигне община Раковски на друго равнище. В нея ще развиваме и волейбол, баскетбол, минифутбол, както и тенис на корт.
Петър Лесов е организирал в общинския център боксови срещи между наши и чуждестранни звезди. Затова сега на дневен ред е да привлечем младите хора към него и да възстановим регулярните занимания с този популярен спорт. Не мога да не отбележа, че в Раковски имаме „ковачница за шампиони“. Боксьорите ни са страхотни и носят непрекъснато медали, аз самият тренирам с тях. Спортистите ни по джудо и борба също носят медали всяка година. Неслучайно имаме учреден фонд за деца, постигнали успехи на републикански и международни първенства. Имаме републикански шампиони и по вдигане на тежести.
Спортът в община Раковски набра сили и новото многофункционално съоръжение е повече от необходимо, за да „подслони“ всичките ни спортисти.
На територията Ви има седем населени места, а някои от селата са знакови за цялата страна – Стряма, Белозем, Шишманци. Как се развиват те?
За мен всичките ни населени места са знакови. Ще започна с гр. Раковски, където изграждането на канализационна система приключи още в първия ми мандат. В с. Белозем към момента сме приключили два от етапите на канализацията, а в с. Стряма завършваме втория етап. В тези две села са изградени модулни пречиствателни станции за отпадните води. Активно работим, за да приключим канализационните дейности и в останалите населени места на общината. Правим подмяна и на водопроводната мрежа, където е необходимо, съвместно с нашето общинско предприятие и поделението на ВиК оператора. Ние поемаме изкопните и насипните дейности с наша техника, а те извършват монтажа на съоръженията. Важно е да приключим СМР в срок, за да преминем към асфалтирането, което пак правим с наличната техника на общинското дружество.
Тази година в с. Белозем асфалтирахме три улици. За 2025 г. предвиждаме асфалтиране на трасетата със завършена подземна инфраструктура и в с. Стряма. Сега изграждаме и пътя между с. Белозем и с. Чалъкови, който е много важна артерия, а не мисля, че някога е бил ремонтиран. Предвидените средства за извършване на цялостната реконструкция на обекта са около 3 млн. лв.
Завършихме пътната връзка Раковски - с. Шишманци. Преотреждаме терен за нов път от общинския център до с. Ясно поле.
В останалите населени места мога да отчета, че в с. Шишманци, с. Чалъкови и Момино село сме приключили с подмяната на водопровода и остава довършване на асфалтирането там, където е необходимо по проект.
През 2024 г. местните власти бяха подпомогнати по Инвестиционната програма за общински проекти с немалко средства. Част от тях се вложиха в доизграждане на улична мрежа, като в гр. Раковски това става само с възможностите на общинско предприятие „Благоустрояване и превенция“. Благодарни сме на Министерството на финансите и на МРРБ, че разрешиха на община Раковски сама да изпълнява всичките тези разнородни строителни дейности, и сме единствените, които го правим. Ние сме оборудвани с нов асфалтополагач с възможности за полагане 7,5 м, имаме и друг по-малък, с който обучихме нашите хора за работа с такава техника. Разполагаме още с булдозер, два багера, един 30-тонен багер, с който правим изкопите по улиците, пет вида валяци и още различна техника, необходима за работа на нашата строителна фирма.
Раковски е известен като столицата на католицизма в България. В града има три католически църкви. В с. Белозем, селото на щъркелите, също има католически храм.
Раковски е най-големият град в България, където преобладаващото население изповядва католицизъм. Католическата църква „Пресвето Сърце Исусово“ в общинския център е втората по големина на Балканите след катедралата в Загреб. Сградите на храмовете не са общински и ние там нямаме особена намеса при налагащите се ремонти. Но когато свещениците поискат някаква помощ, веднага откликваме. Сега в споменатата църква се реставрира олтарът. Неговата история е интересна. Той е докаран от Одрин в началото на 1900 г. и е голяма ценност. Изпълняват се различни ремонтни работи и в другите храмове.
Как се развива индустриална зона „Раковски”?
За наша радост всички предприятия в нея работят, няма затворено производство. Обикновено външните инвеститори, които развиват бизнес на нашата територия, отварят и нови мощности. Индустриална зона „Раковски” е разположена до с. Стряма. В момента територията й е заета на около 85% и в нея са позиционирани основните бази на редица мащабни индустриални инвеститори в секторите логистика и производство.
Успешното развитие на зоната се дължи на отличните комуникационно-транспортни връзки, включващи автомагистрала „Тракия”. Близостта ни до Пловдив (14 км) осигурява необходимия човешки ресурс за дейностите на компаниите в зоната. За безработица в нашата община не може да се говори, но и че няма евтина работна ръка, също е факт. Мога да се похваля, че при нас прирастът на населението остава положителен и от първия ми мандат до сега сме построили седем детски градини.
Имаме заявен интерес от нови инвеститори, те се интересуват от свободни терени, но предвид различните кризи в света подхождат предпазливо. Ние имаме проектна идея за нова микроиндустриална зона край с. Болярино –прекрасно село, ситуирано край самата АМ „Тракия“, и ако бъдем одобрени от МРРБ, от развитието й ще има положителен ефект за целия регион. Там ще могат да се разгърнат нови логистични бази, различни производства и понеже сме почти географският център на страната, инвеститорите ще се възползват от изключителната комуникативност на района.
С други думи – независимо от политическата конюнктура, бизнесът в общината се развива и перспективите за успех стават все по-големи. Елемент на ръстовете на икономиката е и голямото жилищно строителство в общинския център, за което споменахте и Вие. Строителна фирма от гр. Раковски изгражда прекрасни малки жилищни блокове, които често се изкупуват и на „зелено“. Компанията се е доказала през годините като изключително коректна.
С какво друго привлича жители община Раковски?
Първият новопостроен блок привлече пет семейства, които нямаха нищо общо с Раковски. Те са споделяли с мен, че искат да живеят в малкия град на тишина и спокойствие и без проблеми да отглеждат децата си. Младите семейства предпочитат апартаментите в кокетните блокове в общинския център. Освен това началните ни училища са с перфектна база. Поминък в града има и за двамата родители, достатъчно са и местата в детските градини. Градът е чист, имаме изключителни паркове, сред които е популярният Приказната гора. Той се намира в съседство до стадион „Г. Ст. Раковски“. През лятото на 2019 г. започва формирането на детския кът Приказната гора. Първоначално в него са изградени сцени от три приказки - „Дядовата ръкавичка“, „Косе Босе“ и „Житената питка“. По-късно са издигнати сцени от още седем приказки и разкази. Всеки кът има табела със самата приказка, фигури в реални размери на персонажи и атрибути от разказите.
През август 2023 г. в парка беше открита още една атракция, повлияна от новите седем чудеса на света. Тя представя умалени макети на известни забележителности от световното културно наследство. Приказната гора е любимо място за жителите за отбелязване на детския празник – 1 юни.
Г-н Гуджеров, какво искате да кажете още в съвместната ни рубрика с НСОРБ „Общини: кметовете говорят“?
Ще завърша с фраза на Папа Франциск: „Използвай това, което имаш, прави това, което можеш, и рано или късно ще разбереш, че правиш чудеса…“