Общини

Кметът Константин Павлов: Район „Лозенец“ продължава амбициозната програма за строеж на детски градини и училища и през 2025-а

С финансиране от НПВУ ще се ремонтира старата сграда на 141-ва ДГ „Славейкови поляни”

Г-н Павлов, измина първата година от мандат 2023-2027 г. Каква е Вашата оценка за този период?

Преди 1 година започна вторият мандат, в който съм кмет на район „Лозенец“. Трудно ми е да разделя обектите по години, тъй като сега завършваме неща, които започнахме преди 2023 г. Но този мандат е различен - в администрацията на Столичната община (СО) има нови хора, видима е промяната в стила на управление. Двата най-важни проекта, които стартираха преди 2 г., са разширенията на 193-та ДГ „Славейче“ и 141-ва ДГ „Славейкови поляни“. Към съществуващите сгради се изграждат физкултурно-музикални салони, обновяват се основните здания и дворните пространства. В първото учебно заведение дейностите бяха разделени на два етапа, като първият от тях е приключил и предстои провеждането на приемателна комисия. По отношение на втория етап трябва да се уточни финансирането с администрацията на СО. В двора на 193-та ДГ направихме нови площадки, които отговарят на всички световни стандарти. Това, което мога да кажа, е, че родителите, когато си взимат децата, първо се разхождат там. За втората детска градина се оказа, че е построена върху бивша улица и под нея преминаваше ВиК инфраструктура, така че се наложи да изместим участък от канализационната мрежа.

Друг проект, който е на старт, е разшuренuе на зданието на 174-та ДГ „Фют“. Скоро ще бъде внесен за одобренuе в Столичния общински съвет на технико-икономическа оценка за намаленu отстояния при изграждане на сградата, след което ще се пристъпи към uзготвяне на заданuе за npoeктupaнe. В 111-а ДГ „Корабче“ беше направен ремонт на покрива. Друг бъдещ обект е 35-о СЕУ „Добри Войников“, където ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност. Вече е изготвено задание за проектиране. В 21-во СУ „Христо Ботев” е приключено цялостното обновяване на санитарните помещения. Финансирането е осигурено пo проект, спечелен от район „Лозенец” чрез Посолството на САЩ в България. Отново в 21-во СУ „Христо Ботев“ предстои обявяване на обществена nоръчка за избор на изпълнител за конструктивно обследване, актуализация на технически паспорт и енергийно обследване.

На територията на район „Лозенец“ попадат части от града, в които активно се строи - „Кръстова вада“, „Хладилника“ и „Витоша-ВЕЦ-Симеоново“. Един от проблемите там е липсата на общински имоти за нови учебни заведения. Какви стъпки можете да предприемете Вие, така че да се стигне до решаване макар и частично на този въпрос?

Нека да се върна малко назад. През предходния мандат ние завършихме един много сложен обект, който беше стартирал преди 2019 г. Това е изграждането на втора сграда на 175-а ДГ „Слънчеви лъчи“. Проектът беше изключително тежък за изпълнение, но се справихме не без сериозни усилия от страна на екипа ми, на юристи, архитекти и специалисти. По този начин се добавиха 150 места за деца в градинска възраст. „Кръстова вада“ е бързо развиващ се квартал, в който много се строи и от страна на „Лозенец“, и на „Триадица“.

В този район ще продължим да влагаме сериозни усилия за изграждане на нова образователна инфраструктура, защото там няма общинско училище и достатъчно места в детските градини. Проблем е, както казахте, липсата на общинска собственост, която да бъде използвана. Това е наследено от много години. Особено в кварталите, които се намират в Подвитошката яка, положението е сериозно, налага се общината да придобива терените на пазарни цени.

И така се стига до възможностите на бюджета на СО, които не са много големи. Само нуждите на района в пъти надвишават заложената в общинския бюджет сума за отчуждаване. Надявам се да успеем да разрешим въпроса, защото той става вече критичен. И в трите квартала, които споменахте, ние не разполагаме с общински здравни центрове или административни сгради. Дори изборите в тези части на града ги провеждаме в 175-а ДГ „Слънчеви лъчи“, защото няма къде на друго място.

А какви проекти се изпълняваха за развитие на пътната инфраструктура? Един от тези, които продължават да се реализират активно, е свързан с ремонтите на тротоарите. На какви средства разчита „Лозенец“ и какво успяхте за свършите с тях?

Сред проектите, е довършването на ремонта на локалното платно на бул. „Черни връх“. По ул. „Димитър Хаджикоцев“ беше извършено асфалтиране на крайбордюрната ивица по ремонтирания миналата година тротоар. Повод за гордост е обновената градина „Тбилиси“. Извършихме и преасфалтиране на отделни части от улици – „Якубица“, „Бунтовник“, „Козяк“, „Червена стена“ и др. По отношение на пешеходните зони ние разчитаме на два приходоизточника - от една страна, са парите, отделени за текущи ремонти и поддържане, а от друга, средствата по Програмата за ремонт на тротоарите. Първите са около 350 хил. лв. на година и те се осигуряват от бюджета на района. Приходоизточник е и заемът, който беше взет от СО. Сега темповете на работа са забързани.

Когато станах кмет през 2019 г., изчислих, че 350-те хил. лв., които район „Лозенец“ изразходваше за ремонт на тротоарите, не стигат само за покриване на амортизацията на съоръженията. Със заема сумата, с която може да разполагаме, се удвои и с малко успяваме да надвишим амортизацията. През първата година от мандата сме изразходвали 634 240 лв. за тези дейности. Работихме по обновяването на северния тротоар на ул. „Кръстьо Сарафов“ между ул. „Св. Теодосий Търновски“ и ул. „Милин камък“, подменихме паважа по двата тротоара на ул. „Якубица“, ремонтирахме тротоарите по ул. „Бунтовник“, по ул. „Орел“, по ул. „Св. Теодосий Търновски“ обновихме източния тротоар, по ул. „Розова долина“ подменихме тротоарната настилка по северия тротоар и доста други участъци.

Предстои да бъде избран изпълнител на изграждането на уличното осветление по ул. „Страцин“ в частта от бул. „Черни връх“ до кръстовището с ул. „Банат“, като се включва и ремонт на тротоарната настилка. Един от големите проекти, които бяха завършени на територията на района, е пробивът на ул. „Филип Кутев“. Това доведе до подобряване на транспортното обслужване на „Кръстова вада“, „Витоша-ВЕЦ-Симеоново“ и „Хладилника“. Очаквам по ул. „Филип Кутев“ да започне проектирането и изграждането на трамвайното трасе, което ще е част от ринговия трамвай в столицата. Също така искам да припомня, че в края на предходния мандат започна процедурата за разширение на метрото след МС „Витоша“. Участъкът също ще обслужва новите квартали в район „Лозенец“. Вече е резервирано трасето. От „Метрополитен“ ЕАД възложиха изработване на заданието за проектиране.

Едно от новите неща, които се случват в София, е финансиране на проекти с т.нар. граждански бюджети. Жителите на район „Лозенец“ проявиха ли интерес и в каква посока бяха техните предложения?

Ние разгледахме над 20 проекта, като 16 от тях бяха допустими и са включени в процедурата, чрез която ще се определи кои идеи да бъдат финансирани. Гражданите бяха много активни. Мога да кажа, че има предложения от разработка на филм, който да представя футболен отбор, проект за пенсионерски клуб до облагородяване на междублокови пространства. Акцентът е поставен върху обособяването на детски и спортни площадки. Например учениците от 35-о СЕУ „Добри Войников“ направиха 4 или 5 предложения. Едно от тях е самите те да разиграят в училището цялата процедура, по която СО избира граждански проекти – кандидатстване, оценяване и т.н.

Вече тече гласуване от жителите на цяла София. Призовавам всички граждани да се включат, като това може да се направи с персонален идентификационен код, издаден от НАП или НОИ, с електронен подпис, като и в районната администрация има специално поставен таблет за целта.

Бюджетната процедура за 2025 г. вече е в ход. Зам.-кметът на СО Иван Василев провежда срещи с районните администрации за уточняване на проектите, които ще се включат в новата финансова рамка на общината. Какви са Вашите предложения?

През годините аз винаги съм се стремял да предлагам повече проекти от това, което можем да получим като средства. Опитвам се в списъка за придобиване на частни имоти да бъдат включени повече такива терени. Смятам през 2025 г. да продължим амбициозната програма, която изпълняваме за строеж на детски градини и училища. Има планове за разширение на сградите на три детски ясли в района. Ще настоявам тези инвестиционни намерения да се случат. В „Лозенец“ има проекти на много висока стойност и би следвало те да се изпълнят с помощта на държавата или пък с европейско финансиране. В кв. „Витоша-ВЕЦ-Симеоново“ има голям имот на Българската православна църква, на Драгалевския манастир. На него предвиждаме да изградим училище с детска градина. През предходния мандат беше приет Подробен устройствен план. Но ще са необходими много средства, за да се случи този проект - за придобиване на терена, проектиране, изграждане на самото учебно заведение и обслужващата го инфраструктура. Като цяло кварталът има нужда от подобрения. Надявам се да успеем да направим ремонт на бул. „Джеймс Баучер“, защото през целия предходен мандат работихме по този проект. Той е трета резерва в списъка с обекти за финансиране със средствата от заема, който взе СО за обновяване на булеварди. Ние имаме огромен интерес ремонтът на „Джеймс Баучер“ да се случи. Проектирането е на финалната фаза и вече е въпрос на включване на този проект в капиталовата програма на СО. Много се надявам в новите квартали на района да бъдат финансирани проекти. В „Кръстова вада“ е важно да се извърши корекция, която е подготвена, на р. Драгалевска. Това е поредният тежък и скъп обект. След корекцията на реката вече ще може да се построят мостовете, за да има свързване между „Витоша-ВЕЦ-Симеоново“ и „Кръстова вада“ и трафикът да не обикаля по околните булеварди. Трябва да се започне и с изграждането на парк „Лозенец“. Това е огромна зелена площ между „Витоша-ВЕЦ-Симеоново“ и „Кръстова вада“. Там проблемът е, че над 95% от имотите, които попадат в обхвата на парка, са частни. Става въпрос за около 800 дка и по мои спомени трябва да бъдат придобити и след това да се изгради паркът. Още сега може да започне работата по обособяването на линейния парк покрай р. Драгалевска. Друг обект, който трябва да се направи, е връзката между улиците „Борис Руменов“ и „Ангел Каралийчев“. Имотите са придобити и работата може да стартира, след като се направи корекция на реката и се изградят мостовете над нея.

Какъв е интересът от жителите на район „Лозенец“ към програмата за енергийно обновяване на жилищни сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ)?

Нека да започна от там, че в район „Лозенец“ почти нямаме типичните панелни комплекси. При нас кооперациите са с по-малко етажи, по-малко апартаменти във входовете и по-малко РЗП и по време на кандидатстването за финансиране те получиха по-ниско точкуване. Имаме подадени 10 проекта от етажни собствености.

Два блока бяха включени в първия етап на програмата, където се осигуряват 100% безвъзмездно финансиране. Останалите 8 блока се включиха във втората част на програмата, защото сградите ни са с по-благоприятни показатели и са класирани. По отношение на провеждането на търговете за избор на изпълнител ситуацията е „с чужда пита помен прави“.

Нас никой не ни е питал дали можем да проведем тези търгове, дали имаме нужния капацитет. Нека се вземе предвид, че аз като определя хора от районната администрация да работят по тези проекти, по които средствата ще бъдат получени, след изпълнението и отчитането им служителите ми не са доволни от възнаграждението за труда им. Това е нещо, което не работи в полза на реализирането на програмата. Позволете ми да кажа нещо през в. „Строител“. Ние имаме идеи как програмата за саниране да получи мащабно развитие и как повече блокове да кандидатстват, за да може да инвестираме всички средства, които се предоставят.

На територията на „Лозенец“ ще се финансира ли обновяване на обществени сгради по НПВУ?

По критериите на НПВУ само два обекта бяха допустими да получат средства – 141-ва ДГ „Славейкови поляни“ и 120-о ОУ „Г. С. Раковски“. С финансиране от Плана ще се изпълнява ремонт на старата сграда на градината. Както вече казах, там строим музикално-физкултурен салон. Вторият обект е паметник на културата. Сроковете по НПВУ бяха недостатъчни, за да успеем да получим съгласуване на проекта от НИНКН. И така той отпадна от списъка за финансиране. Предстои СО да обявяви търг за избор на изпълнител на ремонта на забавачката, тъй като районните администрации не могат да обявяват търгове след промяна в ЗОП. Така отново на преден план излиза въпросът за децентрализацията на местните власти. При нас има голяма икономическа активност, но ние като район не може да отчуждим крайно необходими терени за изграждане на улици или други обекти. Така че финансовата децентрализация става все по-належаща и тя трябва да се случи. Ако поискаме да отрежем дърво в общински терен, то трябва да направим съгласуване със СОС, и се стига до чакане от няколко месеца. Това затормозява работата ни. Според мен децентрализацията е логичният път на развитие.