Веселина Милкова, зам.-кмет на Лесичово: Подмяната на водопроводната и уличната мрежа е сред основните приоритети на община Лесичово
Обновихме ДГ „Слънчице” и физкултурния салон в ОУ „Христо Ботев” в с. Калугерово
Г-жо Милкова, Лесичово спечели финансиране за реконструкция и модернизация на уличното осветление в населените места в общината по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Кога ще стартират дейностите?
В началото на ноември тази година кметът на Лесичово инж. Серьожа Лазаров подписа договор за безвъзмездна финансова помощ от НПВУ с Министерството на енергетиката за реализацията на проекта „Енергийно-ефективна модернизация на системите за външно изкуствено осветление на община Лесичово“. Той е на стойност 630 118 лв. В момента сме в процес на подготовка на тръжната документация за провеждане на процедура за избор на изпълнител. Надяваме се, че следващата година ще започне физическото изпълнение на проекта. Планирано е поетапно да се подмени изцяло уличното осветление с енергийно ефективни LED осветители в селата Лесичово, Боримечково, Церово, Динката, Памидово и Щърково.
Подобряването на водопроводната мрежа е особено актуална тема за местните власти след продължителното засушаване тази година, което доведе до тежки ситуации в различни части на страната. Разкажете за свършеното в това направление.
Подмяната на водопроводната мрежа е сред основните приоритети на кмета Лазаров. През изминалите две години екипът на общината работи доста за реконструкцията на тази инфраструктура в населените ни места.
Бих искала да направя ретроспекция на свършеното за малко по-голям период. През 2015 г. по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за периода 2007-2013 г. реализирахме проект „Реконструкция и рехабилитация на водопроводна мрежа в с. Церово“. Същата година подобни дейности бяха изпълнени и в селата Лесичово и Боримечково.
С финансиране от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) през 2018 г. съсредоточихме усилията си върху подобряването на водопроводната мрежа в с. Памидово.
След това доизградихме и реконструирахме водопроводните мрежи на общинския център и на с. Динката, с което завърши цялостната подмяна на мрежата в двете населени места. За дейностите в с. Динката финансирането беше осигурено от ПУДООС, а в с. Лесичово – от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
В момента финализираме изпълнението на първи етап от реконструкцията на водопроводната мрежа на с. Калугерово, с което се поднови около една четвърт от цялата водопроводна мрежа на населеното място. Строително-монтажните дейности в с. Калугерово се осъществиха със средства от Инвестиционна програма за общински проекти, включена в държавния бюджет за 2024 г. Започнахме от най-засегнатите от аварии участъци в селото и се надяваме, че през следващата година ще направим подмяна на останалата водопроводна мрежа в населеното място.
Може ли да се каже, че община Лесичово е лидер в Пазарджишка област по подмяна на водопроводната мрежа, която е достигнала 75%. Това благодарение на дългогодишното управление на ръководния екип в лицето на кмета Лазаров и зам.-кмета Милкова ли е? Двамата сте екип от 2011 г.
Да, така е, инж. Серьожа Лазаров изгради екип, който работи на една вълна, допълва се и знаем, че можем да разчитаме един на друг на 100%. Ключово за успешното ни управление са доверието и екипността. Всъщност сме постигнали по-високи проценти по отношение на подмяната на водопроводната мрежа.
Ще цитирам едно изявление на кмета, което аз напълно споделям: „През последните три години всички ние бяхме изправени пред проблеми, които едва ли някой от нас е предполагал, че в 21 век са възможни. Ковид пандемия. Война. Инфлация. Безкрайни парламентарни избори – та ние работихме без бюджет. Неясни политики. Природни бедствия и катаклизми. Вече три години няма и програми за временна трудова заетост. Но това ни дава стимул да работим още повече и да надграждаме. Професионализмът и натрупаният опит през годините ни беше в помощ.“
Какво е състоянието на образователната инфраструктура? Има ли добра спортната база за свободното време на младите, а и не само?
В годините обновихме базата на учебните заведения. Изградихме стадиони, спортни площадки, фитнеси на открито. В малките населени места също има хора, които искат да спортуват и го правят. Разбира се, натовареността не е като в големия град, но в крайна сметка подобряването на условията на живот във всяка сфера е основен приоритет за всеки кмет.
През изминалата година успяхме да направим основен ремонт на физкултурния салон в ОУ „Христо Ботев“ в с. Калугерово. Проектът бе финансиран от Министерството на образованието и науката. Това е единственото обединено средищно училище на територията на община Лесичово. Завършихме и обновяването и на сградата на ДГ „Слънчице“ в Калугерово. Дейностите включиха подмяна на покрива, ремонт на помещения и др.
Обновили сте и материалната база на всички социални услуги. Освен това шест от седемте населени места на територията на Лесичово се радват на ремонтирани площади.
Да, шест от селата ни са с реконструирани централни пространства. Хората се радват на нови плочки, пейки, чешми и др. Тези площади станаха по-привлекателни, оживиха се.
Макар че Лесичово е малка община, има добре развита мрежа от социални услуги. Както в повечето подобни райони, профилът на населението е застаряващо, което означава необходимост от тези услуги. Затова ремонтирахме Домашния социален патронаж, социалните услуги за деца, разбира се, и Дома за пълнолетни лица с физически увреждания в с. Щърково. Стараем се непрестанно да подобряваме и условията на труд на работещите, които полагат грижи за възрастните, самотно живеещите и всички, които имат нужда от помощ.
Тук бих искала да спомена проект, който не е свързан със строителството, каквато е тематиката на уважавания от мен вестник „Строител“, тъй като много се гордеем с него. Създадохме Алманах на община Лесичово, в който е събрана и обобщена историята на седемте населени места. Това беше много труден и отговорен проект, който е изключително полезен за цялата община, за читалищата, за училищата, за всеки любознателен човек, а такива в нашия район има много.
За какво Ви стигнаха капиталовите разходи тази година?
През изминалата година с този финансов ресурс успяхме да реконструираме част от уличната мрежа в населените места – пътно платно, бордюри и тротоарни площи. Със средства от Инвестиционната програма за общински проекти през 2024 г. също реализирахме реконструкции на улици в населените места, като обхванахме основни трасета в селата.
В Лесичово има много природни дадености. Имате ли проблеми, свързани с опазването на околната среда – третирането на битовите отпадъци, нерегламентираните сметища или други?
Ние сме сред първите общини, които успяхме да рекултивираме сметището си. Ползваме регионалното депо в Пазарджик, което, разбира се, оскъпи услугата поради отдалечеността.
Срещаме известни трудности с нерегламентираните сметища, както и с това хората да събират разделно отпадъците си. При нас голям процент заема зеленият биоразградим отпадък. За съжаление доста често хората пълнят контейнерите с него, но търсим решения.
Има ли заселници в Лесичово, които да изграждат нови къщи или други сгради. Развивате ли туристическата инфраструктура, за да привличате посетители?
След ковид пандемията се наблюдава засилен интерес на завръщане към селото. Близостта ни до София, Пазарджик, АМ „Тракия“ също са предпоставка да привличаме нови жители. Много семейства се преселиха при нас, голяма част от тях работят дистанционно и може да се похвалим, че на територията ни се изпълняват доста ремонти и се строят нови къщи. Хората избират да живеят в общината и заради подменените водопроводи, асфалтираните улици и обновените тротоари.
Създадохме и туристическа пътека „Римски мост“. Между с. Лесичово и с. Калугерово, в подножието на Средна гора, има старинен мост, който местните хора знаят като Римски. От дълги години той беше обрасъл и почти закрит от храсти и дървета. Почистихме го, сложихме табели, от които човек може да научи историята на моста и стените около него. До старината се стига по екопътека, тръгвайки от с. Калугерово към големия завой до с. Лесичово. Тази природна забележителност се превърна в любимо място за малки и големи. Мостът е почти изцяло запазен, камъните са обработени и идеално си пасват. Сводът е в отлично състояние и е с радиус около 4-5 метра (така че да поема и най-буйните води на реката), а ширината е 3-3,5 м. Днес по него минават дървосекачи, местни жители и туристи, но в миналото е бил основен път за придвижване на легиони и търговски стоки. Предположенията са, че е от римско време, защото тогава са правени калдъръмени пътища. Има доста предания за него.
От другите табели по екопътеката разбираш какви животни и какви растения може да срещне човек, разхождайки се в Средна гора. Има и за забележителностите в нашата община. Тази туристическа пътека е равна, лесно и приятно се разхожда човек по нея. Има и места, на които можеш да седнеш и да си починеш. Поставени са маси за пикник, а на най-високата точка над моста – полегати шезлонги. При ясно време туристите, решили да посетят и разгледат старината, могат да видят Пазарджик. Проектът е финансиран чрез Местна инициативна група „Панагюрище, Стрелча, Лесичово“ по „ПРСР 2014-2020“.
На територията ни са открити и археологически находки с висока културно-историческа стойност – съкровище от златни накити и сребърни монети, тракийска колесница и златни съдове. Забележителни са останките от Великия Траян друм, Римската пътна станция край с. Калугерово, средновековните крепости край селата Лесичово, Церово и Боримечково, османските каменни мостове край Динката и Щърково и други.
Също така обновихме и друго изключително посещавано място в общината – парка Езерото край с. Лесичово. През топлите месеци почти всяка събота и неделя там идват туристи с кемпери, палатки, каравани. Подменихме оградата, която сега е дървена, за да има усещане за близост до природата. От няколко години се провежда и Национален воден фест – каякари от цялата страна идват тук, за да се пускат по р. Тополница.
Каква е базата на читалищата?
Четири от читалищата – в с. Лесичово, с. Калугерово, с. Динката и с. Церово, са ремонтирани. Успяхме напълно да ги санираме, да подменим покриви, да поставим нова дограма, закупихме обзавеждане и оборудване. Тези в с. Боримечково и с. Щърково поради факта, че са с население под 500 души и се намират в сградите на кметствата, не успяхме да ги обновим. Скоро това няма как да се случи. Читалището в с. Памидово беше изградено през 2007-2008 г. и няма нужда от СМР.
Като цяло всички читалища са уютни, красиви и добре оборудвани и обзаведени. Те са предпочитани места от децата и родителите им. Хората, които работят там, са креативни и непрекъснато организират различни мероприятия. В момента са ни подадени няколко проекта, за които е необходимо ново оборудване.
Какво е състоянието на пътищата между населените места?
Основният път между селата ни е републиканска мрежа. Почти ежегодно Агенция „Пътна инфраструктура“ извършва ремонтни дейности, кърпежи, обновяване на маркировка, почистване на банкети. Имаме добра комуникация с АПИ, но винаги може още.
Какво ще пожелаете в навечерието на коледните и новогодишните празници на строителния бранш и на читатели на в. „Строител“?
Пожелавам на всички да са здрави! Нека и жителите на нашата община, и кметовете от страната, и българските строители да продължават само напред и нагоре. Защото ние можем.