Общини

Кметът Георги Илиев: През 2025 г. в столичния район „Слатина“ ще се изпълняват мащабни инфраструктурни проекти

Местната власт може само да спечели от добро сътрудничество със строителния бранш

Г-н Илиев, каква е равносметката Ви за проектите, по които работихте през 2024 г. в р-н „Слатина“ в сферата на транспортната, екологичната и образователна инфраструктура?

През изминалите 12 месеца напреднахме доста с изпълнението на инфраструктурните обекти на територията на района. Най-голям е броят на обновените тротоари, като финансирането, което осигурихме в това направление, не беше само от Програмата за ремонт на тротоарите на Столичната община (СО).

Сред важните ни проекти бе и облагородяването на една „кална точка“, обхващаща няколко декара край ул. „Слатинска“ от страната на ул. „Циклама“. Чрез премахването й решихме проблема със запрашаването в тази част на кв. „Слатина“.

През изминалата година ремонтирахме и доста детски площадки, обособихме и нови места за игра. Например направихме такова съоръжение в кв. „Христо Ботев“. Обновихме и едно от игрищата в парк „Гео Милев“, подготвяме проекти и за останалите спортни съоръжения в него.

Освен това СО ни отпусна средства за проектиране и се надявам през 2025 г. да имаме по-висока проектна готовност. Работим по няколко проекта за построяване на нови детски градини в различни части на района. В тази връзка предприехме действия по делба на поземлен имот в жк „Христо Смирненски“, чрез които да обединим и да разширим парцел, където да бъде изградено детско заведение. Когато този процес приключи, ще започне и проектирането на сградата.

Сред големите инфраструктурни проекти в София е разширението на Линия 3 на метрото. 5 км от трасето и 5 метростанции попадат на територията на район „Слатина“. Какъв е постигнатият напредък?

По данни на „Метрополитен“ ЕАД дейностите се изпълняват по график. В началото на СМР имаше затруднения, които бяха свързани с това, че строителите сe натъкваха на кабели и други подземни мрежи, които не бяха картографирани. Тези проблеми вече са преодолени и строителството върви в нормални темпове. „Къртицата“ е сглобена и се подготвя за пускане в ход.

По моя идея, която беше одобрена от „Метрополитен“, а също и от Столичната община, беше възложено проектирането на цялостен ремонт на ул. „Гео Милев“ в участъка от бул. „Ситняково“ до ул. „Слатинска река“. Целта е СМР да се извършват едновременно с изграждането на спирките на подземната железница. По този начин, когато строителството на разширението на третата линия на метрото в район „Слатина“ приключи, ул. „Гео Милев“ ще бъде обновена по цялата й дължина. Това ще е един от най-големите проекти, който ще се изпълнява на територията ни. Този проект ще е с мащаба на рехабилитацията на ул. „Николай Коперник“, която реализирахме в предходния управленски период. През новата година планираме да довършим и ремонта на ул. „Атанас Узунов“ и да рехабилитираме цялото трасе на ул. „Велчо Атанасов”. Това е амбициозна задача, която ще бъде изпълнена така, че минимално да затрудняваме придвижването на гражданите. Има много оплаквания от жителите на района за състоянието на тези улици. Затова сме ги включили в плановете ни за 2025 г., в които се очертава да се изпълнят мащабни инфраструктурни проекти в р-н „Слатина“.

Какво трябва да се подобри по отношение на ВиК инфраструктурата в района?

Проблем с ВиК мрежата има в кв. „Христо Ботев“. Там „Софийска вода“ АД не са заприходили инфраструктурата и съответно не реализират никакви дейности по поддръжка. В квартала е изградена канализация, която никога не е въвеждана в експлоатация. Вероятно има някаква причина за това. Огромен проблем е, че хората, които живеят в тази част на столицата, са значително повече спрямо предварителните предвиждания. Много от жителите незаконно се свързват към канализационните шахти, които са за уличното отводняване. Например редовно получаваме сигнали за нерегламентирани присъединявания от частни имоти към отводняването на ул. „Източна тангента“. На няколко места по протежението на улицата са правени такива.

Подобен проблем срещаме и с отводняването на кв. „Редута“. Предвидено е кварталът да бъде обитаван от 5 хил. души, а реално в него живеят между 30 и 35 хил. души. Канализацията не може да поеме такова натоварване.

Например имаше шахта по трасето на ул. „Иван Щерев“, която редовно се разрушаваше при по-силен дъжд и буквално „висеше във въздуха“. Но там успяхме да убедим Столичната община да инвестира в цялостен ремонт на улицата и проблемът е отстранен.

Това, което аз правя като кмет на район „Слатина“, е по време на срещите с колегите от „Софийска вода“ АД да поставям тези въпроси, за да бъдат решени.

Един от източниците на финансиране за местните власти през 2024 г. беше Инвестиционната програма за общински проекти, която ще продължи тази година. Район „Слатина“ изпълнява ли обекти по нея?

В нея са включени ремонтите на улиците „Атанас Узунов“ и „Велчо Атанасов“, за които споменах. Проектите са на обща стойност над 7 млн. лв. Предстои да се сключи споразумение за финансиране между Столичната община и Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Имате ли проекти по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) - за обновяване на училища, на социални или културни институции?

В кв. „Христо Ботев“ ще бъде изградена нова детска градина с финансиране от НПВУ. Имаме подготвен проект, който е одобрен. Възложител на дейностите е СО, тъй като районните кметове не можем да възлагаме. Проведена е обществената поръчка за избор на изпълнител, която е на инженеринг. В ход е тръжната процедура за определяне на надзор.

Какъв беше интересът на жителите на района към първия и втория етап на програмата за саниране на многофамилни сгради, която се осъществява по НПВУ?

Интересът и към двата етапа на програмата беше огромен на територията на район „Слатина“, като, разбира се, по-висок беше към процедурата със 100% безвъзмездна финансова помощ. По моя идея и под мое ръководство създадохме Център за енергийна ефективност. В него експерти предоставяха информация за програмата и даваха консултации на гражданите и на сдруженията на собствениците за условията за кандидатстване по програмата. Те отговаряха на всякакви специфични въпроси – от процеса за създаване на сдружение на собствениците в съответствие със Закона за управление на етажната собственост до условията за допустимост по програмата. Специалистите в центъра не само преглеждаха събраните документи за кандидатстване, но дори ги попълваха заедно със сдруженията.

От „Слатина“ имаше най-голям брой подадени проектни предложения за финансиране по програмата спрямо останалите столични райони – 22 блока по първия етап. От тях одобрение получиха 7, а останалите попаднаха в резервния списък. Във втория етап на програмата бяха внесени 5 проектни предложения и всички те бяха одобрени.

На какъв етап е провеждането на обществените поръчки за тези обекти?

Ние обявихме процедура със 7 обособени позиции за проектиране. На базата на подготвените проекти ще се обявят и обществените поръчки за избор на изпълнители на строителните дейности в седемте блока. Вярвам, че имаме достатъчно време да реализираме всички проекти според предвижданията на програмата и в рамките на заложените срокове.

Споменахте, че през 2024 г. сте обновили доста тротоари. Какви средства получи район „Слатина“ по Програмата за ремонт на тротоарите и какви са постигнатите резултати?

Общият ресурс, който ще получим за трите години на функциониране на програмата, е 6,3 млн. лв. С 30% от тази сума се финансират проекти, които се възлагат от районната администрация, а останалите 70% - от Столичната община.

През 2024 г. възстановихме много повече участъци в сравнение с предходните години. Амортизацията на тротоарите в столицата е сериозен проблем и трябва да се инвестират средства много по-интензивно, защото след 10 г. няма да сме ремонтирали всички тротоари и отново ще е време да ремонтираме тези, по които сега работим. Ние изграждаме съоръжения там, където не е имало такива в последните 30-40 г. На места реализираме и допълнителни дейности. Например на ул. „Георги Тановски“ в жк „Христо Смирненски“ освен тротоарите изградихме и пътното платно.

Имаше ли интерес от жителите на района към т.нар. граждански бюджети, които бяха новост в бюджета на СО за 2024 г.? Имаше ли любопитни предложения?

От р-н „Слатина“ бяха подадени 13 проекта. От тях до гласуване бяха допуснати 5. Интересен беше проектът „КОТА 596“. В него се предвижда в кв. „Редута“ да се изгради наблюдателна кула на мястото, където някога се е намирала най-високата точка в София.

На територията на района се намира неолитно селище отпреди 8 хил. години. Предвижда ли се да бъдат продължени разкопките и какво ще е развитието на тази зона?

Проблем е, че по-голямата част от неолитното селище е разрушено при изграждането на булевардите „Шипченски проход“ и „Цветан Лазаров“. Някога то се е разпростирало на около 300 дка, а сега са останали запазени 10 дка от тях. Освен това в обхвата на селището попадат няколко частни имота, които трябва да бъдат придобити от общината, но не можем да открием собствениците. Трябва да разрешим и този въпрос. Успоредно продължаваме да работим с акад. Васил Николов за разкриването на нови обекти.

В ход е бюджетната процедура за 2025 г. Какви предложения се подготвят от районната администрация?

Планирали сме през тази година да бъдат изградени пет детски и спортни площадки, които в момента са в процес на проектиране.

Другото нещо, което смятам, че в рамките на настоящия ми мандат може да бъде реализирано, е строителството на нова сграда за поликлиника в близост до 109-о ОУ „Христо Смирненски“. Там имаме определен терен за такъв обект. С екипа ми мислехме, за да реализираме идеята, да прибегнем към публично-частно партньорство, но не намираме подкрепа от страна на Столичния общински съвет. Убеден съм, че може да бъде изграден филиал на „ДКЦ 22 - София“ ЕООД. Има огромна нужда от обособяването на кабинети за лични лекари, които работят в района. Новото здравно заведение ще може да обслужва жителите на поне три квартала, сред които „Христо Смирненски“, „Редута“ и „Христо Ботев“.

155-а ДГ „Веселина“ в кв. „Редута“ продължава да се отоплява на газьол. В тази връзка сме започнали да работим съвместно с „Топлофикация София“ ЕАД съоръженията на дружеството да достигнат до сградата на учебното заведение. Когато това стане, ще можем да подменим отоплителната инсталация. Това е сред приоритетите ни за 2025 г.

Важна задача ще е и обновяването на спортната инфраструктура в училищата. Успяхме да модернизираме съоръженията в дворовете на някои от учебните заведения на територията на района. Сега планираме да изградим нов физкултурен салон в 138-о СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“. Предстои и поставянето на фитнес съоръжения в двора на 93-то СУ „Александър Теодоров–Балан“. Тази инициатива ще продължи през цялата 2025 г.

В процес е премахване на незаконните гаражи, разположени на общинска земя. Какви са плановете за развитие на освободените терени?

Със служителите на Столичния инспекторат трябва да изчистим натрупаните отпадъци след премахването на гаражните клетки. Идеята ни е имотите да бъдат рекултивирани, но към момента не разполагаме със средства това да се случи. Няма и заявени инвестиционни намерения към тези освободени терени.

Как можете да си сътрудничите с Камарата на строителите в България (КСБ) и по-специално с Областното представителство на организацията в София?

Със сигурност можем да си бъдем взаимно полезни. Местната власт може само да спечели от добро сътрудничество със строителния бранш.

Голямата конкуренция при кандидатстването по поръчките за проекти на общините например в известна степен гарантира високото качество на изпълнение на обектите, когато всички процедури по поръчките са проведени съобразно законовите правила, разбира се.