Марин Киров, кмет на община Царево: 2025 г. ще е изпълнена с още повече работа
На конкурса, който планираме да проведем съвместно с КСБ и в. „Строител“ през юли, ще бъдат отличени най-успешно реализираните проекти от цялото Черноморие
Г-н Киров, измина първата година от мандата Ви начело на община Царево. Каква е равносметката за този период, какво успяхте да изпълните?
Измина една изключително динамична година, белязана от политическа криза в национален мащаб. А за нас като община тя мина под знака на възстановяването на последствията от бедствието, което ни се случи. За щастие в тези процеси ние успяхме освен за възстановяване на обектите, пострадали от бедствието, да привлечем и достатъчно други средства, с които изпълнихме важни за цялата община инфраструктурни проекти. Мога да кажа, че изминалата година имахме много работа, която осъществихме успешно с демонстриране и на един нов модел на управление – откритост пред хората и грижа за всички населени места, реални действия и ангажименти, а не такива с пожелателен характер. В настоящата 2025 г. със сигурност продължаваме със същото темпо, с нови проекти, с довършване на тези, които сме започнали, и с оптимизъм за това да се стабилизира политическата обстановка на национално ниво.
В началото на новата година кои са основните задачи пред Вас като кмет?
Пред всички общини стои въпросът с приемането на бюджетите. Но сме в деликатна ситуация, тъй като държавата няма приет в срок държавен бюджет. Ние не можем да приемем нашите бюджети, тъй като има взаимовръзка между двете неща по закон. Работим с рестрикции по отношение на разходите. Има дисбаланс относно минималната работна заплата. За частния сектор се прие увеличение, което не може да се приложи, тъй като няма финансова рамка. Трупат се огромни дефицити покрай проектите, които спечелихме за финансиране от Инвестиционната програма за общински проекти. Има забавяне на плащанията заради неприетия държавен бюджет. Основната ни задача през тези месеци е да държим общините в стабилно състояние, докато няма рамка на финансите, но пък да работим за планирането на следващия ни бюджет, на следващите инфраструктурни обекти.
Все пак със сигурност готвите проект на финансовата рамка на общината за тази година. Какво може да кажем за параметрите й, какви са плановете Ви за обновяване на транспортната, образователната, социалната инфраструктура в общината?
Стартирали сме подготовка за бюджета въпреки липсата на държавен такъв. Ясни са приходите и разходите, ясни са проектите, които трябва да продължим, също така и новите обекти и проекти, по които трябва да привлечем външно финансиране.
През 2025 г. Държавен фонд „Земеделие“ отваря няколко мерки по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури. В Министерството на околната среда и водите ще има проекти за укрепвания на брегове на реки, на дерета. Отделно от това общината спечели заедно с Тракийския университет проект за кв. „Василико“. Въпреки че няма обща държавна рамка, ние сме начертали посоката, в която ще вървим през 2025 г.
През изминалата година бюджетът беше рекорден – над 67 млн. лв. Тази година ще е в средните нива – между 30 и 40 млн. лв. Планираме довършване на основни инфраструктурни обекти в населени места. Например в Ахтопол имаме няколко инвестиции в образователна инфраструктура на стойност около 1 млн. лв. В Царево продължава да се работи по няколко междуселски пътища, сред които са отсечките от града до с. Бродилово и до с. Лозенец, предвиждаме и извършване на корекции на доста улици. Пак в Царево предстои започване на изграждането на многофункционална спортна зала. В с. Лозенец планираме близо 4 млн. лв. с източник от ПРСР да бъдат вложени в инфраструктура. Предвиждаме основен ремонт на сградата на кметството там. Планираме да кандидатстваме за финансиране на ремонта на пристанището в Царево, на лодкостоянките в Ахтопол и Лозенец по новите европейски програми. 2 млн. лв. ще бъдат вложени в проекта за свързване на съществуващата велоалея в Царево с базата на Тракийския университет и продължаването й към плаж Нестинарка. Предстои изпълнението на още големи проекти извън тези, които трябва да довършим от 2024 г.
Все пак искам да подчертая, че има разлика, когато един бюджет се приеме януари и може веднага да започне изпълнение на проекти. Има разлика, когато се приема през март-април, защото има загубени 4 месеца.
Какъв е напредъкът на строителството на Медицинския център, кога ще бъде открит?
За съжаление заварихме неразплатен първия етап от строителството на Медицинския център. Наложи се да осигурим финансиране. Организирахме обществени поръчки за следващия етап и може би затова в очите на хората има леко забавяне. Но проектът е изпълнен и предстои актуване, въвеждане в експлоатация и в ранната пролет ще преместим там всички общопрактикуващи лекари. Друго нещо, което сме си поставили като задача, е проектирането на пречиствателните станции в Синеморец и Варвара. Ще проектираме и нова сграда на училището в Царево. Имаме нужда от ново здание с басейн, за да може учениците да преминат към едносменно обучение. Проектираме и два нови социални центъра за възрастни хора. Годината ще е изпълнена с още повече работа.
Предстои ли през годината реализация на проекти по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ)? Има ли сгради, които ще бъдат санирани? Какви са инвестициите, които очаквате по Инвестиционната програма за общински проекти?
По програмата за саниране по НПВУ всички подадени заявления от страна на община Царево са одобрени, но заради липсата на финансиране са в резервен списък. Един от проектите по Плана, с които е включена общината, е водният цикъл на Ахтопол. Предвижда се изграждане на канализация и на пречиствателна станция. Тук също обаче поради липсата на ресурс проектът може да бъде изваден от НПВУ. А иначе по общинската инвестиционна програма изпълняваме строителни обекти за около 20 млн. лв. Половината са реализирани, остават другата половина.
Предвиждат ли се укрепителни дейности по свлачището в северната част на Царево?
В момента приключи процедурата за избор на изпълнител за проектирането на укрепването на свлачището на Централен плаж. Вървим към проектиране, а след това държавата трябва да осигури средства за реализиране на укрепителните дейности. Необходимо е да започне също и изграждането на брегоукрепително съоръжение в Ахтопол, което касае централния плаж и част от града. Работим усилено и в тази посока.

Каква е визията Ви за предстоящия туристически сезон? Кога очаквате да стартира, как се подготвяте и има ли някакви нови инициативи, които ще популяризират Царево като дестинация?
При нас приоритетно почиват българи, така че разчитаме традиционно на български туристи. Насочили сме се към този сегмент от хора, които имат възможност да си купят имущество. Ние сме привлекателна дестинация за второ жилище, защото дори зимата, ранната пролет и есента при нас е оживено. Отворени сме и към чуждестранните пазари. Тази година се представихме на туристическа борса във Великобритания, предстои ни представяне в Унгария. Разчитаме на чешки и полски туристи. По отношение на новите инициативи предвиждаме и ще реализираме основна ревизия на културната ни програма. Преминаваме към фестивален тип програма, която ще включва над 12 фестивала, над 100 събития ще се проведат през цялото лято. Ще имаме за първи път светлинен фестивал, спортни мероприятия. В Синеморец през май ще се проведе традиционен маратон, който е изключително силен и събира над 1000 участници. Отваряме максимално туристическата програма, включително ще надградим традиционните рибен фест и „Караван парти“, което ще прерасне в младежки фестивал. Обръщаме се към програма, която ще привлече хора, а не към такава, която хората да гледат, когато вече са тук. Това са две различни концепции.
В. „Строител“ и община Царево сключиха Меморандум за сътрудничество през 2024 г. Като част от него за първи път това лято ще се проведе конкурс, организиран от в. „Строител“, КСБ и община Царево за най-успешен проект, изпълнен в черноморска община, ще има и изложба. Да обявим от страниците на „Строител” тази наша обща инициатива?
Първо бих искал да посоча, че сътрудничеството с изданието на КСБ - в. „Строител“, е полезно за всяка една община. През изминалата година съм видял преките ползи за община Царево от това, че си партнираме. Ваши читатели са всички строителни компании. За нас е важно те да ни познават и ние да ги познаваме. Идеята за провеждането на събитие, на което да бъдат наградени проекти от цялото Черноморие, е естествено продължение на това партньорство. На територията на нашата община са се провеждали много конкурси, главно насочени към туризма. Самите ние сме били награждавани многократно, особено през миналата година. Получихме над 5 награди от различни туристически организации. Според мен е време да направим и конкурс, който е насочен към строителния бранш и към проектантите. Защото по цялото Черноморие се строи огромна техническа инфраструктура, като пътища, мостове, брегоукрепващи съоръжения. Това са големи постижения. И е редно да се покажат. Както и фирмите и хората, които стоят зад реализацията на обектите. В черноморските общини има и впечатляваща туристическа инфраструктура, която можем да отличим – модерни къмпинги, нови хотели и др. Като част от конкурса планираме и изложба на номинираните обекти, която ще се състои в Царево. Бих искал специално да благодаря на председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, че прие поканата да бъде член на журито на конкурса. Убеден съм, че заедно с Камарата и в. „Строител“ през юли ще направим един истински форум, на който ще покажем по най-добрия възможен начин и ще наградим най-успешните проекти, както и ще отдадем заслуженото признание на най-добрите фирми от бранша, свързани със строителство, проектиране и инвестиции.