Общини

Димитър Божилов, кмет на столичния район „Триадица“: Сред големите обекти, които планираме през 2025 г., е ремонтът на ул. „Нишава“

Администрацията на район „Триадица“ има добър диалог със строителите

Г-н Божилов, измина повече от година от настоящия кметски мандат. Каква е Вашата равносметка за периода?

Аз съм начело на р-н „Триадица“ втори мандат и това спомогна за реализирането на някои обекти, които бяха започнати в първите ми четири години като кмет на района. През 2025 г. стартирахме и такива, които бяха проектирани през 2024 г.

Продължаваме да развиваме и планирани проекти, които досега не сме имали възможност да осъществим. Приоритетно те са в областта на образователната инфраструктура – за изграждане на пристройки към учебни заведения. Това е жизнено важно за „Триадица“, тъй като районът „се подмладява“ все повече. Демографският ни профил се определя от все повече млади хора, които избират да живеят тук. Това сочат данните на НСИ. Убеден съм, че тази тенденция няма да се промени в бъдеще, защото на територията на района има развиващи се квартали.

Жителите на „Триадица“ са най-голямото богатство за мен и винаги ще бъдат. Районната администрация е в постоянна комуникация с тях. Те имат критично мислене, което се вижда в подаваните сигнали от тях и в предложенията за различни обекти, които да намерят място в нашата капиталова програма.

Какви мерки предприемате за подобряване на пътната инфраструктура в „Триадица“? Кои са основните проекти, които са реализирани и които предстои да се работят?

Бих искал да разделя развитието на инфраструктурата ни на две части. Районната администрация е ангажирана с текущите ремонти на улиците, тротоарите и вътрешнокварталните алеи, а големите инфраструктурни обекти са в прерогативите на Столичната община. Имаме практиката да изготвяме нашата програма за ремонти на улици и тротоари въз основата на приоритизиране на обектите. Това се прави на базата на статистически данни – къде има сериозен пътникопоток, за кой обект има подадени най-голям брой сигнали и къде е най-невралгичната зона във всеки един квартал от района. Контактите ми с жителите също са в основата на приоритизиране на различните обекти. Например ремонтираме ул. „Доспат“, в ход са СМР по ул. „Мидия“. Работи се по отстраняване на кална точка в кв. „Стрелбище“ на ул. „Траянова врата“. Стартира обновяването на две важни алеи в кв. „Иван Вазов“, започващи от спирката при бензиностанцията на бул. „България“, които служат за ежедневен маршрут на ученици и спортисти, посещаващи обектите района.

Администрацията ни организира подмяната на компрометираната настилка на комбинираната детска площадка, която може да се ползва и от деца с увреждания, пред Националния музей „Земята и хората“. Почистени бяха площадки за игра, находящи се в междублокови пространства. Извършихме ремонт на тротоара на ул. „Боян Петров“.

По отношение на общественото строителство стартира изграждането на нов корпус на 126-о ОУ „Петко Ю. Тодоров“ в жк „Стрелбище“. Предстои първа копка за изпълнението и на корпус към 73-то СУ „Владислав Граматик“ в жк „Гоце Делчев“. През лятото ще стартира строителството на 131-ва ДГ „Флора“ в кв. „Манастирски ливади-изток“. Интересното в тези проекти е, че те са в хипотеза на съфинансиране – или от държавния бюджет, или от Националния план за възстановяване и устойчивост. Включили сме всички възможни източници на средства при изпълнението на обектите, за да облекчим общинския бюджет. Например с пари от националния бюджет ще изградим нов мост на ул. „Тодор Джабаров“ над р. Боянска бара. Тук искам да обърна внимание, че сериозен проблем при изпълнението на подобни проекти е съгласуването. Пример е моста на ул. „Т. Джабаров“ - изминаха три години, докато стигнем до момента да имаме избран изпълнител и осигурено финансиране. Преминаването над река изискваше съгласуване с Басейнова дирекция и с Министерството на околната среда и водите, както и с комуналните дружества, което понякога отнема по 1-2 месеца.

Сред големите обекти, за които отговаря Столичната община и планираме да стартираме през 2025 г., е ремонтът на ул. „Нишава“ в частта от бул. „България“ до бул. „Петко Ю. Тодоров“. Това е изключително важна артерия за жк „Стрелбище“ – служи като тангента, по която се осъществява комуникацията към двете части на квартала. В него има доста обекти, които генерират трафик.

Друг значим проект е ремонтът на ул. „Славовица“ в жк „Гоце Делчев“. Улицата не е реализирана в целия си габарит, а предназначението й е подобно на това на ул. „Нишава“. Трасето й е от бул. „България“ до ул. „Костенски водопад“ и е ключов транспортен лъч. По нейното протежение имаме разположени две училища и детска градина, което поражда сериозен автомобилен трафик.

Ремонтът на ул. „Ген. Кирил Ботев“ също е важно да се случи. Тази улица е направена набързо при обособяването на група експериментални блокове. Предвиждаме трасето да бъде префасонирано. Проведени са две обществени обсъждания, за да се одобри ново градоустройство за вида на улицата. Тя ще се разшири, ще се обособят паркоместа и нови междублокови пространства, ще има зелени площи. Заедно с живущите решихме къде да бъдат разположени всички тези елементи.

В района изпълняват ли се обекти по Инвестиционната програма за общински проекти?

Нашата администрация работи активно за осигуряването на средства от държавния бюджет. Споменах два обекта, които се реализират с финансиране по програмата за общински Проекти – изграждането на моста над р. Боянска бара и корпусът към 126-о ОУ „Петко Ю. Тодоров“. Преди няколко години от националния бюджет бяха отпуснати 70 млн. лв. за строителство на училища и детски градини в цяла България. По тази линия се изгради детска градина в жк „Стрелбище“ за 8 групи с басейн и две спортни игрища, която е пред въвеждане в експлоатация. Това беше обект, срещу който се провеждаха протести. Но когато считаме, че нещо е обществено обосновано и правилно, следваме нашите намерения и сградата на ДГ е факт. Район „Триадица“ е в бейби бум и ние трябва да откликнем на нуждите на жителите ни.

Проблемите по отношение на недостига на места в детските градини започват да се възпроизвеждат и в сферата на училищното образование. Ние буквално изнемогваме по отношение на осигуряването на места за децата в първи клас, които по закон трябва да се обучават в учебно заведение в района на местожителството им. В рамките на изминалия мандат успяхме да осигурим имот за изграждане на ново училище. В консенсус с частни собственици проведохме процедура по Закона за устройство на територията. От частните имоти се отнеха до 25% в полза на общината. Така се обособи правилен урегулиран терен. Обявихме архитектурен конкурс за ново основно училище, което предизвиква голям интерес от страна на съсловните организации, тъй като за първи път се прави архитектурен конкурс за общинско училище. Ако бяхме заложили на процедурата инженеринг, проектът щеше да се реализира по-бързо, но решихме да направим такъв, по който впоследствие да се изпълнява строителството. 17 март е крайният срок за участие в конкурса.

Каква е Вашата оценка за състоянието на ВиК инфраструктурата в района? Какви са проблемите, които идентифицирате, и проектите, които ще се реализират?

Имаме два квартала, които нямат канализация, като не става въпрос за дренажите, отвеждащи дъждовната вода. В тях има заварени незаконни съоръжения. Има и такива, които са изградени законно, но не са припознати от концесионера на ВиК мрежата. Съответно има проблеми с поддръжката на тази инфраструктура и възникват множество аварии, а концесионерът се позовава на договора си и казва, че тези съоръжения не са част от неговите ангажименти. За да се реши проблемът, трябва да започнем от нулата.

Развитието на район „Триадица“ изпреварва сериозно изграждането на публичната инфраструктура. На инвеститорите им е по-рентабилно да построят съоръжения и да си въведат сградите в експлоатация, отколкото да чакат общината да изгради ВиК инфраструктурата. Ние правим всичко възможно да преодоляваме проблемите.

Имаше ли интерес от жителите на р-н „Триадица“ към програмата за енергийно обновяване на жилищни сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ)? Има ли одобрени обекти по двата етапа? Съответно обявени ли са процедури за избор на изпълнители и кога може да се очаква реалното стартиране на СМР?

И към двата етапа на програмата за саниране имаше интерес от жителите в района. Одобрение за финансиране от НПВУ получиха общо 15 многофамилни сгради – 7 по първия етап, при който безвъзмездните средства са 100%, а за втория, където има изискване за 20% самоучастие от страна на собствениците – обектите са 8. Някои от етажните собствености в аванс се подготвяха за процедурите по НПВУ, като участваха в други програми, които се провеждаха със съдействието на районната администрация, например за безплатно енергийно обследване. Чудесно е, че хората успяха да се организират и да кандидатстват, въпреки че броят на собствениците беше голям – сред одобрените проекти има блок с 10 входа.

Проектите се развиват и лятото на 2026 г. трябва да сме реализирали всички дейности, ще се справим. Търговете за избор на изпълнители за обектите по първия етап са в процес на предварителен контрол от страна на Агенцията за обществени поръчки. Предстои да бъдат публикувани, като срокът за подаване на оферти ще е 20 дни. Имаше известно забавяне при подписването на договорите за финансиране с Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Одобрените проекти трябваше да сключат тристранни споразумения и тогава да се премине към възлагането, това се забави във времето. Получихме писмо от МРРБ, с което ни задължават до края на май да им предоставим сключените с изпълнителите договори. Вижда се ускоряване на процеса, което е чудесно, защото никой не иска да загуби финансирането по НПВУ. При всички случаи 15-те сгради в район „Триадица“ ще бъдат санирани до 2026 г.

Какво успяхте да реализирате през 2024 г. по програмата на СО за обновяване на тротоарите?

За ремонти на тротоари Столичната община отпуска на р-н „Триадица“ около 430 хил. лв. на година. Ние съобразяваме дейностите си със сумата и я насочваме към места, така че да бъде оползотворена максимално добре. Тези средства могат да се използват само за трасета, които са довеждащи до образователни или социални обекти, т.е. не можем да ремонтираме тротоари пред жилищните блокове или да изграждаме нови. По програмата на СО ремонтирахме съоръжения по ул. „Гургулят“ – от бул. „Витоша“ до 20-о ОУ „Тодор Минков“.

Работите ли по предложенията, които да подадете в СО за новия бюджет на района? Към какви проекти се насочвате?

Ние сме приоритизирали обекти, които считаме, че е изключително наложително да се реализират. Районната администрация има пълна готовност за тяхното изпълнение. Сред тях са ремонтите на покривите на 41-во ОУ „СВ. Патриарх Евтимий“ и на 43-та ДГ „Талант“, изграждането на двата корпуса на училищата, за които вече говорих, както и на моста. Планираме да построим нова библиотека в 121-во СУ „Георги Измирлиев“. В новия бюджет трябва да бъдат предвидени средства за наградния фонд за архитектурния конкурс за ново училище. Трябва да се осигури и финансиране за оборудването на новата детска градина в жк „Стрелбище“.

Друг обект, по който очакваме да работим, е обновяването на градинката при храм „Св. Вмчн Георги Победоносец“. Проведени са съгласувателни процедури на проекта с Националния институт за недвижимо културно наследство и с Министерството на културата. Предвиждаме да реставрираме и чешмата в градинката. Има създадена комисия от общински съветници, които разглеждат проекти за ремонти на чешми. Получих информация, че друг наш обект е приоритизиран – чешмата при детската площадка зад Националния музей „Земята и хората“. Това са все неща, които трябва да се случат през тази година.

Как според Вас районната администрация може да си сътрудничи с КСБ и по-специално с Областното представителство на Камарата в София?

Администрацията на район „Триадица“ има добър диалог със строителите. Всеки, който е поискал да се срещне с мен, за да представи инвестиционните си намерения, е получил добронамерен съвет какви са нагласите на общността, какво се случва в квартала, какво правим ние. Например строежът на корпуса на 126-о ОУ е в съседство с други два обекта. Ние така сме си синхронизирали графика на доставка на материали или изливане на бетон, че да не пречим на живущите в района.

Нещо, което винаги препоръчвам и изисквам от строителите, е да спазват закона и одобрените архитектурни книжа, за да осигурим безопасността на хората.