Свилена Гражданска
Троян е разположен по течението на р. Бели Осъм, в подножието на Троянско-Калоферския дял на Стара планина, недалече от Троянския проход, на 400 м надморска височина. Намира се на 155 км от София и 120 км от Пловдив.
Археологически разкопки свидетелстват, че този район е бил населен още през палеолита. През бронзовата епоха по течението на р. Азамус (дн. Осъм) се заселват траки. От този период са намерени много керамични и бронзови съдове, оръжия от желязо, накити. Троян възниква като попътно селище в началото на Троянския проход. Името си получава от древноримския път Виа Траяна, свързващ р. Дунав с Бяло море още през I – II в. от н.е.
В началото на османското робство тук се заселват българи от Дунавската равнина, Чипровско, Берковско, Разложко и Охридско. През първата половина на ХIХ в. в селището процъфтяват занаятите. Водещо е грънчарството, което постепенно създава уникалната и до днес Троянска керамична школа. През 1868 г. Троян е обявен за град. През 1871 г. Левски основава революционен комитет в града. През 1877 г. Троян е опожарен от отстъпващите османски войски. През 1911 г. светва първата електрическа крушка и Троян става третото електрифицирано селище в България (след София и Пловдив). Градът е център на община от 21 селища с обща площ 893 кв. км и население 36 хил. жители. Повече за днешния ден на Троян – от кмета Донка Михайлова…
Донка Михайлова, кмет на общината: Приоритетно изграждаме и реновираме инфраструктурата в бизнес зоните ни
Г-жо Михайлова, как ще представите Троян на читателите ни?
Това, което е сега общината, е съградено с многолетните усилия на поколенията преди нас. Тук човек може да усети магическото единение на история, природни дадености, силни и здрави традиции. Представата за града обикновено се свързва с Балкана и балканджийския дух – здрав и силен. От природата са красивата планина и минералните извори, а от историята – Виа Траяна. Другото са създали хората. Предприемчивостта на троянци прави града център на занаяти, които са живи и днес и които дават заетост на немалко хора. Той се развива като индустриален и туристически център. Ако трябва да охарактеризирам Троян с три символа, това са предприемчивостта на хората, планината и занаятите. Когато говорим за символи, не бихме могли да не споменем и троянската ракия. Съществуващото материално и духовно наследство на този край ме кара да се гордея, но едновременно с това ме задължава да бъде съхранено и доразвито всичко стойностно и ценно.
Какво правите за благоустрояването на общината? Как се разви през последните години инфраструктурата и накъде още ще насочите вашите усилия за подобряването облика на Троян?
Управляваме рекорден за общината обем от средства за инфраструктура. Подобряването й е в центъра на вниманието ни. Във всичките 22 населени места работим на терен.
Облагородени са много нови места за отдих, като са направени сериозни инвестиции за благоустройство. Подобрена е инфраструктурата, обслужваща бизнеса и водеща до насърчаване на вложенията в района, повишен е процентът на населението с ново водоснабдяване и канализация. Изградени са канализационни и пречиствателни съоръжения в Троян и с. Шипково.
Основно от европейски програми ли идват свежите пари в общините?
В рамките на настоящия мандат през 2011 – 2013 г. в община Троян е работено по 42 проекта на обща стойност 54 612 568 лв. Реализирани са главно предложения за подобряване както на техническата, така и на социалната инфраструктура с поставен акцент върху развитието на туризма. В тази група са проектите на изцяло реновираното Национално изложение на занаятите в с. Орешак, изцяло реконструираните две училища и четири детски градини, които придобиха съвсем нов вид. Изградена беше подпорна стена, направена бе корекция на р. Бели Осъм в централната градска част на Троян за предотвратяване на ерозията на речния бряг и овладяване на риска от наводнения. Построени са съоръжения за детски игри в два големи градски квартала.
Като говорим за проекти, свързани със строителството, в процес на реализация е изпълнението на втория етап на интегрирания проект за водния цикъл на Троян на стойност 29 млн. лв. В момента се изгражда център за предоставяне на културни услуги и център за отдих, свободно време и спорт в с. Балканец. Извършва се рехабилитация на обществени зелени площи – паркове и градини, детски площадки и съоръженията към тях. Реконструира се Многопрофилната болница за активно лечение – Троян, и др.
По Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие“ се работи по подобряване състоянието на уличните и тротоарните мрежи на града. Правим преустройство на млечната кухня към детска ясла №1 по проекта „Красива България“, както и на Центъра за временно настаняване в с. Добродан по фонда „Социална закрила“.
Разкажете ни за идеята ви за естетизиране на сградите в центъра.
Троян има своя физиономия и атмосфера. След опожаряването на града през 1877 г. дедите ни не само че запазват традиционната троянска двукатна къща с дюкян на приземния етаж, но сградите са съвременни и ги разкрасяват с модерни за времето си елементи. Както в повечето подобни градове част от тези къщи са с поовехтяла, а някои – и със занемарена фасада. В търсенето на начин да стимулираме хората да ги обновят в центъра стигнахме до идеята за фонд „Красив Троян”. Целта на неговото създаване е да се провокира инициативността на троянци да поддържат автентичния архитектурен вид на домовете, които са тяхна собственост. По тази причина в бюджета на общината за 2014 г. са разчетени средства за подпомагане на граждани, които извършват ремонтни дейности за подобряване облика на сградата, в която живеят. Става въпрос за къщи, които са в централната градска част и са с интересна архитектура. Разбира се, има определени изисквания към хората, които желаят да ползват средства от фонда, като да са собственици или наследници на зданието, да нямат данъчни задължения към общината и домът да бъде с утвърден устройствен статут. И още едно изискване – да се запази архитектурният облик на сградата. Интересно ми е как ще заработи този проект. Засега хората като че ли са предпазливи – проявяват интерес, но изчакват да видят какво ще се случи. Убедена съм, че след като първите граждани получат финансова подкрепа и приключат ремонтите, кандидатите ще станат повече от възможностите ни да ги подпомогнем.
Един от основните проблеми на много ваши колеги е въпросът за отпадъците и изграждането на регионални депа. Как стои тази тема при вас?
Троян има построено регионално депо за неопасни отпадъци, което функционира още от 2002 г. То включва Троян и Априлци. Построени са две от общо трите клетки на депото. Първата вече е запълнена и в момента в експлоатация е втората, която е със свободен обем около 40%. В изпълнение на политиките, заложени в националното законодателство, предприехме процедури за отреждане и изграждане на площадка за компостиране на биоотпадъци от паркове и градини и такава за предаване на разделно събрани боклуци от домакинствата.
На какъв етап е изграждането на канализацията в общината?
Знаем, че мрежите са проектирани и строени през 60-те и 80-те години на миналия век, което ги прави и морално, и физически амортизирани. При нас 43% от канализацията е изпълнена от тръби с диаметри, които не са в състояние да поемат целия обем на водните количества. В града степента на изграденост на канализационната мрежа е 51%, а 74% от населението е присъединено към нея. Биологичното стъпало на ПСОВ – Троян, с възможност за отстраняване на азот и фосфор е в експлоатация от началото на 2011 г.
В момента реализираме един изключително важен и амбициозен проект по ОП „Околна среда 2007 – 2013“ – изпълнението на втория етап на интегрирания проект за водния цикъл на град Троян. Бюджетът е 29 млн. лв. и с неговата реализация проблемът с водоснабдяването и канализацията на града ни ще бъде решен. Осъществяването на проекта ще допринесе за изграждането и реконструирането на 21 км канализационна мрежа и 7 км водопроводна мрежа и на над 1000 канализационни отклонения. Проектът е изпълнен на около 40%. Сроковете ни са изключително напрегнати. Трябва да приключим в края на октомври.
Тревожим се от спрените плащания по ОП „Околна среда” от ЕК. ФЛАГ също преустанови средствата по кредитите. В момента общините са разпънати на кръст между кратки срокове за изпълнение на проектите, нуждата на строителите от свежи пари и очакванията на гражданите по-бързо да свършат затрудненията им за придвижване в разкопаните градове. При нас по част от улиците, където се работи, се реализира и проект за реконструкцията им, финансиран от ПИП „Растеж и устойчиво развитие на регионите”, който трябва да приключи до края на годината. Нужно е да се мобилизират всички усилия на държавната и местните власти, на строителите, за да се възстановят във възможно най-кратки срокове плащаниятя по ОП „Околна среда” от Брюксел. Не искам да си представям какви биха били последствията за България, за общините и за строителния бизнес, ако това не се случи възможно най-скоро. Добрата новина през последните дни е, че се отпуснаха държавни средства за част от проектите.
Какво правите за развитието на учебната инфраструктура?
Почти цялата мрежа от детски градини и училища в общината е реновирана. През 2012 г. приключи интегрираният проект за образователната инфраструктура на община Троян, включващ 2 училища и 4 детски градини. На всички сгради са извършени мерки за енергийна ефективност и ремонт на покрива. В детските градини се изградиха нови котелни помещения. Преведохме площадките за игра в съответствие с изискванията на Наредбата за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра. Основната част от тях бяха обновени със средства от общинския бюджет. През 2013 г. по „Красива България“ реализирахме два проекта, в резултат на които бяха изградени и благоустроени други дворни пространства. Това допринесе за превръщането на детските заведения в приветливо и отговарящо на европейските изисквания място. Започваме проектиране на голяма актова зала в едно от училищата, възстановихме работата на басейн в друго. Троян е една от малкото общини със съхранена мрежа от учебни заведения в селата. Полагаме особена грижа за инфраструктурата там с разбирането, че не бива да дискриминираме селските ученици и учители. В някои от учебните заведения се предлагат значително по-добри условия от тези в големите градове.
Кои са другите приоритети за общината?
Най-важният приоритет за нас са заетостта и работните места. В последните две години имаме плавен, но устойчив темп на нарастване на работните места. В момента се изграждат 8 нови предприятия. Помагаме им с всички сили. Една от най-важните ни задачи е приоритетното строителство и реновиране на техническата инфраструктура в бизнес зоните на града. Стремим се към създаване на условия за увеличаване на конкурентоспособността на общината чрез осигуряване на благоприятна среда. Ще продължим да работим за привличането на инвеститори и да подкрепяме бизнеса. Ценим всяко работно място в община Троян.
Важно за нас е да приключим успешно започнатите обекти с европейско финансиране. В резултат на тези проекти ще модернизираме медицинското обслужване на болницата, ще изградим културен център, нов туристически информационен център, ще създадем нови площадки за спорт и игри в града и в част от селата, интересни туристически атракции, ще възстановяваме горския потенциал на общината. Длъжни сме да влезем със силен старт в новия програмен период.
Но за да спечелите един проект, се нуждаете от добър екип. Административният капацитет в общината на достатъчно добро ниво ли е, или работите с външни консултанти?
Имаме затруднения в намирането на добри пътни инженери, архитекти, юристи. Мисля обаче, че напредваме значително с квалификацията на кадрите. Все по-голяма част от дейностите по подготовката и управлението на проектите с важни стратегически документи се извършват от експерти на общината. Опитът ни с консултантите е противоречив. Работили сме с много добри професионалисти, но има и случаи, когато процедурите по Закона за обществените поръчки ни свързват с псевдоексперти, на които не само че администрацията им върши цялата работа, но и които дискредитират определени процеси и идеи.
Какви мерки предприемате за развитие на туризма в района?
Община Троян е добре позната и посещавана от години дестинация в България. Туристопотокът е сравнително равномерен през цялата година, а през месеците юли и август се удвоява. Това е и нашата цел – работим в посока подобряване и поддържане на инфраструктурата, организиране на атрактивни събития и устойчивото им развитие във времето, за да предложим разнообразен туристически продукт през цялата година. За успешното развитие на сектора в Троян основно значение имат природните дадености и културно-историческото наследство – лековитите минерални извори в селата Чифлик и Шипково, Троянският манастир в с. Орешак, екопътеките и живописните маршрути в Балкана, ски през зимата в туристическия комплекс Беклемето, старите занаяти – грънчарство, дървообработване и ракиджийство, древният римски път, познат като Вия Траяна, свързвал в миналото Филипополис с Ескус. С времето съвсем естествено се оформят 3 основни вида туризъм в общината – културен, природен и поклоннически. В тази връзка разработваме пакет „Три дни в Троян“. Съзнаваме, че туристът иска да преживее, не просто да ни посети. Затова обръщаме много сериозно внимание и подкрепяме фестивалите и събитията. За втора поредна година в Троян се провежда рок академия и бирен фест. С голямо желание организираме и ежегодния Български фестивал на сливата, като стремежът ни е всяка година да добавяме нещо ново и интересно. През август се провежда традиционният Панаир на занаятите.
Работим в тясно сътрудничество с хотелиерите с ясната мисъл, че доволният гост се завръща. И усилията ни не са напразни – много от посетителите на града споделят, че идват, защото вече са били тук.
Как работите със строителните фирми?
Като с консултантите – с добрите работим добре, със слабите – лошо. Проблем остава некоректната конкуренция с цените в случаите, в които това е за сметка на качеството. ЗОП не позволява на публичния сектор да прилага най-нормалния за бизнеса принцип – да работиш за дълго с доказалите се партньори. В повечето случаи процедурите ни позволяват да изберем добри строители, но има и изключения. През 2011 г. фирма спечели голям брой обекти чрез перфектна документация и ниска цена. Не изпълни и една трета от договорите си и провали значителна част от капиталовата програма. В същото време отне работата на други, коректни строители. Би следвало да има законова възможност такива фирми да бъдат лишавани от право за участие в следващи конкурси, поне за определен срок от време.
Според вас как ще протече до края 2014 г. и къде ще са проблемите на общините?
Година със смяна на правителство е трудна за общините – тъкмо доведеш донякъде решаването на определени проблеми, и трябва да започваш отначало. На нас ни се паднаха две поредни с четири кабинета. Трудностите са свързани и с приключването на проектите от програмния период 2007 – 2013 г. в условията на спрени плащания по оперативните програми. Проблем за нас е и това, че вероятно през цялата година няма да ползваме финансиране от новия програмен период. Силно ни притиска екологичното законодателство, прилагането на което изисква много средства.
Какви са плановете за програмния период 2014 – 2020 г.? По какви проекти ще работите?
Стратегическите цели, които сме си поставили, са: стимулиране на местната икономика и открояване на конкурентните предимства на потенциала ни; повишаване качеството на човешките ресурси и равнището на заетост; подобряване на инфраструктурата и свързаността на териториите съобразно околната среда и начина на живот и ефективно управление с широко гражданско участие.
Сигурна съм, че успешното реализиране на всички проекти, както и подкрепата, която получавам от хората и бизнеса в нашата община, неминуемо ще доведат до положителна промяна на визията на Троян и региона, което е приоритет на сегашното управление на общината.
Четат ни посланици, ваши колеги и мениджъри на строителни фирми, какво ще им пожелаете?
Да бъдем почтени към обществения интерес – това все някога се оценява и се връща.