Георги Сотиров
Изминава шестата година, откакто медията на КСБ – в. „Строител“, публикува всяка седмица интервюта с кметове на общини в съвместната ни рубрика с НСОРБ. Като „Медия на годината на НСОРБ” за 2013 г. нашите срещи бяха коректни, ежеседмични и приятелски. Това са повече от 300 разговора с представители на местната власт. Репортерите ни и през 2014 г. бяха из цялата страна, за да могат чрез информацията в интервютата да помогнат на представителите на строителния сектор да намерят нови партньори за благоустрояването на селищата у нас.
Представихме ви плановете за развитие на повече от 50 общини у нас – изграждане на детски градини, ПСОВ, обновяване на градски центрове, ремонти на болници, пътища и водопроводи и канализация. Същевременно обсъдихме проблемите, които и кметовете, и строителите срещат при реализацията на проектите – променливата нормативна база, постоянните обжалвания на обществените поръчки, спирането на плащанията по оперативните програми, възстановяването на ДДС и др. Заедно търсихме и възможните решения…
Делникът на българския строител – това е една непрекъсната борба за отстояване на позиции, на професионално майсторство, което е съизмеримо с вече завещаното от предците. А едни от най-активните им партньори са кметовете. В края на всяка година човек прави своята равносметка. За строителите тя е и професионална. И може би те ще си припомнят думите на поета строител Пеньо Пенев:
Не мечтая
безсмъртие
и пътища леки, а ватенка топла
за зимния ден. – Безсмъртно
нека остане
навеки построеното тук
от мен!
Много от новите строежи, от реновирането на стари сгради ставаше със съдействието на администрациите на българските общини. Затова обиколихме страната от София до Каварна и Бургас, Самоков, Ботевград, Троян, Рудозем и много други места, където търсихме да видим реализираните обекти от досегашния програмен период, но и питахме какво предстои през следващите години.
Предлагаме ви част от разговорите ни с кметовете…
Йорданка Фандъкова, кмет на Столичната община:Ще подобряваме градската среда и през 2015 г
През лятото работихме активно заедно със строителните фирми въпреки сериозните валежи по мащабната програма за реконструкция на булеварди и улици в града. Тя ще продължи и през следващия сезон. Програмата е предизвикателство за нас. Започнахме с ясното съзнание, че ще затрудним много сериозно движението в София. Считам, че успяхме да не блокираме града благодарение на стриктния контрол върху изпълнението – най-вече за графика на работа на различните проекти. Имаше, разбира се, затруднения в ежедневното придвижване на столичани, но се постарахме с малки изключения да не затваряме улици и булеварди, а да се работи при режим на стесняване на движението. Строеше се и при удължено работно време, а на места, когато беше възможно – и денонощно. Пуснахме навреме кръстовището на Семинарията.
По отношение на ремонта и изграждането на уличната мрежа бюджетът на Столичната община за 2015 г. ще бъде приблизително в рамките на настоящия. Всички ресори подготвят своите предложения за финансиране.
Ще продължим строителството на Завода за механично биологично третиране на отпадъците, което трябва да завърши през 2015 г. С приключването на втория етап от проекта – след пускането в експлоатация на новото депо и на двете компостиращи инсталации, които работят от началото на тази година, ще имаме изцяло завършена система за третиране на битовите отпадъци, отговаряща на най-сериозните изисквания на ЕК за опазване на околната среда.
Вече приключваме ремонта на входа на Борисовата градина. През следващата година ще обновим и алейната мрежа. Продължаваме работите по парка на НДК, които трябва да завършат през 2015 г. Залагаме и ремонти в Западния и следващ етап на Северния парк. Инвестициите в зелената система на града трябва да се запазят на същото ниво, както досега, за да водим постоянна политика в тази сфера.
Д-р Цвета Авджиева, кмет на район „Младост“, София:Метрото е едно от предимствата ни
Преди години битуваше схващането, че „Младост” е една от панелните спални на столицата. Но един по-внимателен поглед извън старите блокове показва, че девизът на София „Расте, но не старее” в пълна степен се отнася и за района. Даже бих добавила към девиза „и хубавее” на чист въздух под планината и се развива много динамично. Дори само да споменем, че на наша територия са разположени представителствата на различни марки автомобили, търговски и сервизни центрове, офиси на мобилни оператори и др. В тези световни фирми работят млади и високообразовани хора, което дава и силен подем на икономиката в района.
Развитието на метрото е другото наше предимство. Но преди всичко искам да коментирам последната ни голяма новина – стартира строителството на „София Тех Парк”, за чието начало вашият вестник писа. Самият факт, че на официалната церемония присъстваха освен столичният кмет Йорданка Фандъкова и акад. Стефан Воденичаров – председател на Българската академия на науките, ректори на водещи висши учебни заведения у нас, говори достатъчно за вниманието към тази великолепна идея. Изграждането на обекта се осъществява по Оперативна програма „Конкурентоспособност“ с 42,5 млн. евро безвъзмездно европейско финансиране и 7,5 млн. евро от националния бюджет. Започна строителството на четири от ключовите обекти. Това са зоните с лаборатории и офиси, площадковата инфраструктура, Бизнес инкубаторът и Експериментариумът.
Последната сграда е един от елементите на комплекса, насочен към широката общественост. В нея ще бъде разположен интерактивен музей, в който деца и ученици, както и техните родители, ще могат да се докоснат до науката и технологиите чрез различни игри, инсталации и филми. Осъществяването на този проект ще позволи на страната ни да намери своето достойно място сред високотехнологичните европейски държави и ще подкрепи иновациите и индустриите на бъдещето. Проектът има потенциал да се превърне в символ на технологичния прогрес в страната, както отбеляза при откриването му президентът Росен Плевнелиев.
Димитър Николов, кмет на Бургас:Комуникацията ни с КСБ е ежедневна
За разлика от предходния програмен период всички големи общини имат добре изграден административен капацитет и проектна готовност за стартиране на реализирането на оперативните програми. Както и останалите, община Бургас има осъществени доста предпроектни проучвания и технически проекти за нови инфраструктурни обекти, които могат да бъдат финансирани по различните мерки. Очакваме с нетърпение колкото се може по-рано управляващите органи да обявят старта на процедурите.
Имаме готови предложения за проекти в социалната и в образователната сфера, културни и екологични проекти, готови сме с втория етап на „Интегриран градски транспорт”. По всички нови оперативни програми имаме сериозна проектна готовност, която да се развие чрез апликационни форми.
Ползваме опита, даже имахме поредица от срещи, където презентирахме на членовете на Камарата предстоящи капиталови обекти – там, където имаме нужда от експертиза. Каним техни представители, за да могат да ни помогнат във вече по-детайлната разработка, пък и по този начин някои от слабостите, които се получават при кандидатстване и одобрение, се отстраняват, а така се избягват и жалбите.
Имаме и редовни срещи на ниво кметове, заместник-кметове, ръководство на ОП, комуникацията е ежедневна.
Румен Пехливанов, кмет на Рудозем:Когато си напишеш добре домашното, по всички програми се работи лесн
Когато си напишеш добре домашното, по всички програми се работи лесно. Аз имам подготовка по материята за европейските фондове и съм се уверил, че един проект трябва да бъде управляван от първия до последния момент на неговата реализация. Обикновено общините без свой административен капацитет се доверяват на консултант, надзорник и прочие, но точно тогава се забъркват каши и нещата се затлачват. Моето мнение е, че местните власти и Управляващият орган трябва да сме единомишленици, от едната страна на барикадата. За новите почти 10 млрд. евро, с които ЕК съобщи, че нашата страна ще разполага, трябва нов подход – на отговорни хора, за да можем и да използваме правилно средствата, и да построим това, което е възможно по програмите. За мен важи правилото: „Ако зададеш грешен въпрос, ще получиш грешен отговор.” И като кмет се стремя това да не ми се случва. Смятам, че е необходимо електронно кандидатстване по проектите, което ще ни спести нерви, разходи и време.
Имаме проектна готовност с предложения за над 200 млн. лв. Само във ВиК сектора готовите ни проекти са за повече от 90 млн. лв. Няма населено място, което да не очаква развитие по водопроводната си мрежа и ние да не сме подготвили проект. Същото се отнася и за вътрешната улична мрежа, за осветлението и благоустройството. Всичко зависи от това, колко бързо ще стартират програмите. Надявам се в началото на следващата година управляващите органи да започнат да приемат предложения. Но трябва да кажа, че трудностите идват и от недоверието в системата. Недоверие на строителите към възложителите, на бенефициентите към управляващите органи. Затова отстоявам принципа на адекватното поведение – да работим така, че да няма недоволни или притеснени по цялата верига на изграждането на дадения обект. Със завършването на работата да следва и финалното плащане, и то веднага, а не след няколко месеца, когато строителната фирма ще се изправи пред невъзможност да съществува. Адекватното поведение е отговорност, но и привилегия на добрия управленец.
Цонко Цонев, кмет на Каварна: Ние сме центърът на рока и имаме
най-много спечелени проекти
Край Каварна е игрището „Тракийски скали”, което спечели наградата за най-добър голф курорт в Европа за 2014 г. Известно е, че за развитието на една подобна дестинация са нужни няколко игрища в близост едно до друго и те вече са построени. Това са „Трейшън Клифс”, на 5 км от него се намира „Блек Сий Рама” и на още 10 км е „Лайтхаус”. Така че имаме три готови игрища, които са по световните стандарти. На наша територия вече нямаме място за друго подобно съоръжение. Според мен „Трейшън Клифс” ще остане единственото в България, което е на самото море, на първа линия, поради обясними причини – екологични, законодателни и т.н. То костваше 9 години от управлението ми, за да го подкрепям и да се построи, но стана един локомотив за туризма и за 2013 г. е обявено за най-добрата голф дестинация в Европа, а и най-големият голф турнир – „Волво Мастърс“, беше проведен там.
Ще подкрепим инвестиции в Шабла или в Балчик, ако имат нещо планирано в тази посока.
Донка Михайлова, кмет на Троян:Необходими са нормативни изменения
В ежедневен диалог сме със строителите – с добрите работим добре, със слабите – лошо. Проблем остава некоректната конкуренция с цените в случаите, в които това е за сметка на качеството. ЗОП не позволява на публичния сектор да прилага най-нормалния за бизнеса принцип – да работиш задълго с доказалите се партньори.
Въпреки че в повечето случаи процедурите ни позволяват да изберем добри строители, имаме и изключения. През 2011 г. фирма спечели голям брой обекти чрез перфектна документация и ниска цена. Не изпълни и една трета от договорите си и провали значителна част от капиталовата програма. В същото време отне работата на други коректни строители. Би следвало да има законова възможност такива фирми да бъдат лишавани от право за участие в следващи конкурси, поне за определен срок от време.
Георги Георгиев, кмет на Ботевград: Строим супермодерна ПСОВ
Повече от 20 години се води, че имаме пречиствателна станция за отпадъчни води. Имаме отреден терен, построена станция, но нейният експлоатационен срок отдавна е изтекъл. Или, казано направо, по документи имаме станция, но тя не върши работа. И затова миналата година участвахме и спечелихме проект. Сега изграждаме супер модерна ПСОВ. Друга голяма европейска инвестиция беше вложена в проекта ни за изграждане на регионално депо за твърди битови отпадъци. То ще се ползва и от общините Правец и Етрополе. Става дума за съоръжение на стойност 16 млн. лв., което отговаря на всички европейски изисквания за чиста природа.
Грижим се и за пътищата. Например преасфалтираме пътя от с. Боженица до историческата крепост Урвич. В района построихме около 20 туристически беседки и заслони, за да има къде хората да поседнат и починат сред природата. Около самата крепост се извършват необходимите строително-ремонтни дейности, за да има по-лесен достъп и за малки деца, и за хора в неравностойно положение. Два пъти в годината на известната Урвичка поляна провеждаме фолклорни празници.
В района на Урвич построихме нова съвременна почивна база на общината. Тя е с 24 стаи, със зали за игри, отдих, за семинари. Намира се на 24 км от общинския център, но и тя е газоснабдена.
Румен Пехливанов, кмет на Рудозем:Когато си напишеш добре домашното, по всички програми се работи лесн
Когато си напишеш добре домашното, по всички програми се работи лесно. Аз имам подготовка по материята за европейските фондове и съм се уверил, че един проект трябва да бъде управляван от първия до последния момент на неговата реализация. Обикновено общините без свой административен капацитет се доверяват на консултант, надзорник и прочие, но точно тогава се забъркват каши и нещата се затлачват. Моето мнение е, че местните власти и Управляващият орган трябва да сме единомишленици, от едната страна на барикадата. За новите почти 10 млрд. евро, с които ЕК съобщи, че нашата страна ще разполага, трябва нов подход – на отговорни хора, за да можем и да използваме правилно средствата, и да построим това, което е възможно по програмите. За мен важи правилото: „Ако зададеш грешен въпрос, ще получиш грешен отговор.” И като кмет се стремя това да не ми се случва. Смятам, че е необходимо електронно кандидатстване по проектите, което ще ни спести нерви, разходи и време.
Имаме проектна готовност с предложения за над 200 млн. лв. Само във ВиК сектора готовите ни проекти са за повече от 90 млн. лв. Няма населено място, което да не очаква развитие по водопроводната си мрежа и ние да не сме подготвили проект. Същото се отнася и за вътрешната улична мрежа, за осветлението и благоустройството. Всичко зависи от това, колко бързо ще стартират програмите. Надявам се в началото на следващата година управляващите органи да започнат да приемат предложения. Но трябва да кажа, че трудностите идват и от недоверието в системата. Недоверие на строителите към възложителите, на бенефициентите към управляващите органи. Затова отстоявам принципа на адекватното поведение – да работим така, че да няма недоволни или притеснени по цялата верига на изграждането на дадения обект. Със завършването на работата да следва и финалното плащане, и то веднага, а не след няколко месеца, когато строителната фирма ще се изправи пред невъзможност да съществува. Адекватното поведение е отговорност, но и привилегия на добрия управленец.
Цонко Цонев, кмет на Каварна: Ние сме центърът на рока и имаме
най-много спечелени проект
Край Каварна е игрището „Тракийски скали”, което спечели наградата за най-добър голф курорт в Европа за 2014 г. Известно е, че за развитието на една подобна дестинация са нужни няколко игрища в близост едно до друго и те вече са построени. Това са „Трейшън Клифс”, на 5 км от него се намира „Блек Сий Рама” и на още 10 км е „Лайтхаус”. Така че имаме три готови игрища, които са по световните стандарти. На наша територия вече нямаме място за друго подобно съоръжение. Според мен „Трейшън Клифс” ще остане единственото в България, което е на самото море, на първа линия, поради обясними причини – екологични, законодателни и т.н. То костваше 9 години от управлението ми, за да го подкрепям и да се построи, но стана един локомотив за туризма и за 2013 г. е обявено за най-добрата голф дестинация в Европа, а и най-големият голф турнир – „Волво Мастърс“, беше проведен там.
Ще подкрепим инвестиции в Шабла или в Балчик, ако имат нещо планирано в тази посока.
Донка Михайлова, кмет на Троян:Необходими са нормативни изменения
В ежедневен диалог сме със строителите – с добрите работим добре, със слабите – лошо. Проблем остава некоректната конкуренция с цените в случаите, в които това е за сметка на качеството. ЗОП не позволява на публичния сектор да прилага най-нормалния за бизнеса принцип – да работиш задълго с доказалите се партньори.
Въпреки че в повечето случаи процедурите ни позволяват да изберем добри строители, имаме и изключения. През 2011 г. фирма спечели голям брой обекти чрез перфектна документация и ниска цена. Не изпълни и една трета от договорите си и провали значителна част от капиталовата програма. В същото време отне работата на други коректни строители. Би следвало да има законова възможност такива фирми да бъдат лишавани от право за участие в следващи конкурси, поне за определен срок от време.
Владимир Георгиев, кмет на Самоков: Променяме визията на района
Наскоро открихме шестия за страната Център за настаняване от семеен тип. С него Самоков и жителите му доказаха социалната си съпричастност към деца, лишени от родителски грижи. Тръгнахме да кандидатстваме в последния възможен момент за европейско финансиране, защото бяхме посочени като местна власт, където такъв център е добре да съществува предвид голямата ни територия, броя на населението и т.н.
Направихме проектите, спечелихме финансиране и сградата е изградена за по-малко от година и половина. Стана много добър дом – с прекрасна архитектура, с отлично строително изпълнение. Хубавото е, че взехме хора за работа именно от закритите центрове – хора с подготовка и с нужната квалификация. Социалната политика на общината наистина е всеобхватна. С Камарата на строителите в България работим много добре.
Подчертавам, че в бранша са отговорни хора, които са големи професионалисти. Тяхната роля за новата визия на общината е безспорна. За съжаление сега обемите не са такива, каквито на мен, а и на тях би ни се искало.