Д-р Делян Георгиев, кмет на столичния район „Изгрев“: Построихме най-голямата самостоятелна детска ясла в София
Надяваме се в края на годината да успеем да осветим изграждащия се храм „Св. Пимен Зографски”
Д-р Георгиев, как бихте описали столичния район „Изгрев“, кои са предимствата му според Вас?
„Изгрев“ е един от най-хубавите и зелени райони в София. Цялата му територия е 4,2 кв. км, като половината от тях са заети от паркове – част от Борисовата градина и Ловния парк. Населението ни наброява 40 хил. жители, като от първия ми мандат (2019-2023 г.) до сега се е увеличило с 10 хил. души. През годините в района се построиха много нови жилищни кооперации. Близостта му до центъра на града създава предпоставки да има доста желаещи да живеят тук. Ние сме районът с най-високо търсене на имоти за покупка, но с най-ниско предлагане.
За „Изгрев“ можем да кажем, че е и район с традиции. Известен е и с това, че в него са живели и живеят много културни дейци, хора на науката, общественици.
Каква е Вашата оценка за състоянието на транспортната инфраструктура в района? Според Вас кои са инфраструктурните проекти, които трябва да се случат и които ще доведат до намаляване на трафика?
Както в цяла София, така и при нас пътната мрежа не успява да догони бурното строителство, което се развива – това се отнася и за подземната инфраструктура. Някога районът е проектиран за доста по-малко жилища. Сега уплътняването на междублоковите пространства се случва на терени, които са реституирани. Опитваме се да се справяме, доколкото ни позволява нормативната база, с всички проблеми, които възникват с увеличаването на жилищните имоти. Пазарът реагира на огромното желание да се живее в район „Изгрев“. Инфраструктурата отдавна не отговаря на моментното състояние на района. Електроразпределителното дружество увеличи мощностите си за нашата територия, но недоброто състояние на ВиК инфраструктурата продължава да е сериозен проблем, тръбите са много стари. Подобно е положението и със съоръженията на „Топлофикация София“ ЕАД. Често се налага дружеството да прави ремонти, заради които се разкопават зелените площи.
През района минава метрото, на територията ни има две станции. Очакваме да бъде изградено разширението на Линия 3 на подземната железница през „Слатина“, защото ще бъде важна транспортна връзка за нас.
В капиталовата програма на Столичната община (СО) за 2025 г. е заложена цялостна рехабилитация на една от големите ни вътрешноквартални улици - „Тинтява“, в частта, където не е правен ремонт. Трасето е изключително натоварено и е в много лошо състояние между ул. „Никола Габровски“ и бул. „Драган Цанков“. Този обект е значим и очакваме с нетърпение да започнат дейностите по улицата. Доколкото знам, има добра проектна готовност. Наново ще бъде изградена цялата подземна инфраструктура, дъждоприемните шахти и всички съоръжения. Това доста би подобрило трафика между кварталите „Изгрев“ и „Дианабад“.
Много е важно и ул. „Фредерик Жолио-Кюри“, която също е голяма вътрешноквартална артерия, да бъде изцяло ремонтирана. Ние като районна администрация нямаме възможност да правим толкова сериозни инвестиции. Разчитам на СО да се заеме с рехабилитацията поне на тези две улици в района ни.
Като цяло пътната мрежа в р-н „Изгрев“ трябва да се изгради наново. Например в жк „Изток“ 95-96% от улиците не отговарят на стандартите, тъй като асфалтът е полаган направо върху паважната настилка, т.е. те нямат основа, което създава проблеми, като пропадания на трасето, образуване на дупки в асфалта. Но това е мащабна инвестиция, която зависи от Столичната община. Би следвало да се направи цялостен план, линеен график според възможностите на бюджета, за да се започне такава дейност в целия град. Не може да отлагаме проблемите до безкрай. Ясно е, че парите не стигат, но трябва да има отправна точка, от която да тръгнем. Кърпенето на дупките отдавна не е решение.
В началото на настоящия мандат успяхме да направим цялостен ремонт на части от три улици - „Апостол Карамитев“, „Латинка“ и споменатата „Тинтява“. Това е най-добрият вариант, ползите са големи, тези участъци вече изглеждат като европейски, с нови тротоари и асфалт.
През 2024 г. стартира разширението на базата на ПГ „Княгиня Евдокия“
Сериозен проблем в СО е липсата на места в детските ясли и градини, но р-н „Изгрев“ успя да го реши. Бихте ли разказали как постигнахте това на фона на недостига на общински терени, на които могат да се строят такива обекти?
През тази година нашият район ще е първият в София, който ще успее да осигури място за всички деца, живеещи на територията ни. Това ще се случи благодарение на разширението на материалната база на учебните заведения, което направихме. Как го постигнахме? С много мислене и планиране. Изключително трудно е в централните райони да се намерят терени, които да отговарят на изискванията за строителство на ясли и детски градини. Заедно с екипа на СО много внимателно проучихме всички общински имоти на територията на р-н „Изгрев“ и възможността върху тях да се изградят учебни заведения. Благодарни сме, че се промени наредбата, която определя отстоянията от съседни имоти, защото именно това ни позволи да направим разширения за повече групи в някои сгради. Защитихме успешно проектите пред Столичната община. Изградихме най-голямата самостоятелна детска ясла в София. Реално ние направихме най-мащабното разширение в нашия район за изминалите 50 г. Администрацията ни има с какво да се гордее. По три от обектите, които изпълняваме, текат довършителни работи и когато ги завършим, ще разкрием общо 900 нови места.
През 2024 г. акцент в дейността на районните администрации в София беше проектирането на нови обекти. Вие какво успяхте да свършите в това направление?
Направили сме проектиране на два регулационни обекта в жк „Дианабад“. Предвидените дейности включват обновяване на междублокови пространства, тротоари и друга пешеходна инфраструктура, спортни съоръжения. Проектирането е хубаво нещо, но без осигурено финансиране няма как тези обекти да се изпълнят. Очакваме да видим какъв ще е окончателният вариант на бюджета на София за 2025 г. и каква е нагласата в централната администрация тези два обекта все пак да се изпълнят.
Районът е осъществил най-мащабното строителство на ясли и градини в София
Изпълнявате ли дейности по Инвестиционната програма за общински проекти, която се финансира от държавния бюджет?
За жалост нямаме такива обекти. Столичната община е принципал и ние като район нямаме право да кандидатстваме по европейски или национални програми. Изключение е изграждането на нов корпус на Професионалната гимназия „Княгиня Евдокия“, където средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката.
Има ли одобрени обекти на територията Ви по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) – за обновяване на публична инфраструктура, по програмата за саниране на жилищни сгради?
Нямаме обществени сгради, които да се обновяват със средства от Плана, но имаме няколко многофамилни обекта, които би следвало да бъдат санирани по програмата. Имам сериозни притеснения относно реализирането на дейностите по НПВУ. Обществената поръчка за избор на изпълнители на сградите, които бяха одобрени по първия етап на програмата, е спряна за предварителен контрол от Агенцията по обществени поръчки (АОП). Вече повече от два месеца търгът е в АОП, това забавя процеса и поставя пред риск изпълнението. Става въпрос за 4 блока с над 500 апартамента в тях. Подобно забавяне заради предварителна проверка на документацията има за всички софийски районни администрации, а вероятно и за местните власти в цялата страна. Това създава риск страната ни да загуби европейско финансиране. Считам, че ако първият етап от програмата за саниране не се случи, това няма да е по вина на кметовете. АОП трябва да пусне към общините всички тези обществени поръчки, за да стартира реално санирането по НПВУ. Например район „Младост“ имат търгове, които са 4 месеца на предварителен контрол. От друга страна винаги съществува и риск от обжалване на търговете, което би довело до ново забавяне.
По програмата на СО за обновяване на тротоарите какво успяхте да реализирате през 2024 г.? На какви средства имате право и какъв обем от дейности трябва да изпълните, за да придобият всички съоръжения приемлив вид?
В р-н „Изгрев“ сме преизпълнили програмата за обновяване на тротоарите отдавна. И в предходния, и в настоящия мандат ние сме районът, който успя да ремонтира най-много линейни метри тротоари. При разпределението на финансирането на нас ни се паднаха 2,7 млн. лв. с ДДС за тези дейности. До 30% от тази сума бяха на разположение на районната администрация да прави възлагания. Ние сме надвъзложили средствата, с които разполагаме. Би следвало СО да продължи с възлаганията, защото ние сме преизпълнили нашата част от програмата. Имаме готовност да довършим работата, ако те не могат.
За да се оправят всички съществуващи тротоари в района, са ни необходими 7 млн. лв. за съоръжения, които в последните 60-70 години не са обновявани. Реализирането на тази програма няма да е достатъчно, но за да има ефект от нея, по мое предложение ще се работи само в жк „Изток“, за да имаме поне 1 квартал с нормални съоръжения.
Бихте ли разказали как върви изграждането на новия храм на територията на района?
Ние сме единственият район в СО, който никога не е имал храм. Затова още при предходния мандат стартира работата по изграждането на първата православна църква в р-н „Изгрев“. Храмът ще е много красив и ще носи името на св. Пимен Зографски. Успях да подсигуря средства за строителството и вече се работи по облицоването на фасадата с врачански камък. Отвътре се измазва и предстои изографисването. С решение на Столичния общински съвет са отпуснати средствата, които са необходими за довършването на храма. До момента финансиране за строителството на църквата не е отпускано от бюджета на СО. Средствата са преведени в Светата Митрополия и очакваме да постъпят по сметката на Църковното настоятелство, като се надяваме в края на годината да успеем да осветим храм „Св. Пимен Зографски”. Той ще е сред най-красивите в София, защото интериорните решения са уникални. Иконостасът ще бъде мраморен, иконите се изработиха от мозайки от италиански майстори. Уверен съм, че хората ще бъдат удовлетворени от това, което ще постигнем след толкова години. Самият проект от гледна точка на архитектурата е сложен. Не беше лесно, но напредваме добре.
Бюджетът на СО за 2025 г. беше представен на широката общественост. Какви са обектите, за които търсите финансиране?
Нашият район има доста добра проектна готовност. Когато предлагам нещо за финансиране на Столичната община, винаги преди това сме провели всички необходими процедури, като търгове, проучвания, заснемания, количествено-стойностни сметки. Подали сме към СО доста готови проекти, които веднага може да стартират. Например обновяването на няколко междублокови пространства, въвеждане на мерки за енергийна ефективност на 11-о ОУ „Пимен Зографски“, ремонт на покрива на стария корпус на 49-а ДГ „Радост“, изграждане на паркинг върху бившето трамвайно трасе между Посолството на Русия и Телевизионната кула с капацитет 86 автомобила. Целта е да не се затваря едното платно на бул. „Драган Цанков“ през почивните дни за паркиращи автомобили. Някои от тези обекти са разписани в проекта за бюджет, но ремонтите на 11-о ОУ „Пимен Зографски“ и 49-а ДГ „Радост“ не са включени. Затова не съм напълно удовлетворен. Но преди окончателното приемане на финансовата рамка на София за 2025 г. всичко е въпрос на хипотези.
Как според Вас районната администрация на р-н „Изгрев“ може да си сътрудничи с представителите на КСБ и по-специално със софийската организация на Камарата?
Ние си взаимодействаме добре със строителния бранш. От самото начало, когато застанах начело на района, съм поставил условията за добра работа помежду ни – всичко да се изпълнява съгласно законодателството. Нямаме никакви проблеми и така трябва да бъде. Не мога да се оплача от комуникацията и съвместната ни дейност.