Общини

Владислав Владимиров, кмет на столичния район „Нови Искър“: „Нови Искър” е сред районите в СО с най-много одобрени обекти по Инвестиционната програма за общински проекти

Надявам се сътрудничеството ни с КСБ и ОП София да се задълбочи

Г-н Владимиров, как бихте описали столичния район „Нови Искър“ на хората, които никога не са го посещавали?

„Нови Искър“ е един от най-перспективните и бързо развиващи се райони в Столичната община (СО). Интересът към нас става все по-голям. Доказателство за това са издадените разрешения за строеж, които последната година надхвърлят 250 броя. Това са предимно частни инвестиции. Районът ни е привлекателно място за живеене, за млади хора с деца, което също е показател за интереса към „Нови Искър“. На територията ни те откриват спокойствие и добри условия на живот.

Каква е Вашата оценка за състоянието на пътната инфраструктура? Кои са обектите, които трябва да се случат, за да се подобри достъпът на жителите от „Нови Искър“ с останалите райони на София?

Пътната ни инфраструктура определено има нужда от подобряване – както от изграждане на нови съоръжения, така и от ремонт на съществуващите. Сред най-значимите проекти за нас са продължението на бул. „Рожен“, който ще свърже Северната скоростна тангента със Софийския околовръстен път (СОП) при входа на гр. Нови Искър, където по проект ще бъде изградено кръгово кръстовище. Към момента не може да се говори на каква стойност би възлязла инвестицията, тъй като няма готов проект и количествено-стойностна сметка. В Направление „Архитектура и градоустройство“ към СО работят по проекта. При последната ни среща с вр.и.д. главен архитект на София бях информиран, че има доста да се свърши по него.

Имотите по протежението на трасето не са придобити в цялост. В землището на „Нови Искър“ остават 4 или 5, които трябва да бъдат отчуждени, но в район „Надежда“ има повече. Наистина предстои още много работа и не мога да се ангажирам със срок, в който този обект може да бъде стартиран. Но той наистина е много важен, защото изграждането на продължението на бул. „Рожен“ до голяма степен ще подобри достъпа до централните столични райони и ще улесни трафика през Искърското дефиле.

Друг обект, който значително ще повлияе положително на достъпа, е връзка на Северната скоростна тангента с бул. „Лазар Михайлов“ при с. Кубратово. Очакваме това да бъде реализирано. От наша страна имотите, които попадат в обхвата на трасето, са отчуждени. Остават няколко терена на територията на район „Сердика“, които трябва да бъдат придобити, и се надяваме в скоро време този инфраструктурен проект да стартира.

От голямо значение са и няколко вътрешни връзки за „Нови Искър“. Такива са пътят от СОП при кв. „Кумарица“ до с. Кубратово, който значително ще улесни трафика.

Ние сме вторият по големина район в Столичната община. На територията ни има 12 села и гр. Нови Искър, който е с 5 квартала. Това в значителна степен затруднява поддръжката на инфраструктурната мрежа – населените места са отдалечени и връзките между селата до момента са били само поддържани, не е изграждана нова пътна мрежа. Предвиждаме да се направят връзките между СОП и селата Подгумер, Локорско и Войнеговци. Имаме одобрен проект от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по Инвестиционната програма за общински проекти за ремонт на отсечката Курило – Кътина. Очакваме да стартира строителството на пътя между Житен и Доброславци. Този участък е в най-лошо състояние спрямо останалите на територията ни.

Много са пътищата, които имат нужда от ремонт, и благодарение на СО имаме план-график, по който работим за възстановяването на съществуващите трасета, но нещата се случват бавно.

А каква е степента на развитие на ВиК мрежата?

Район „Нови Искър“ изпитва проблеми с ВиК мрежата. Основното затруднение е, че в по-голямата част от населените места липсва канализация. Хубавата новина е, че през 2024 г. успяхме да довършим ВиК мрежата в кв. „Славовци“ в рамките на първия етап на водния цикъл. Отчасти изградихме съоръжения в кв. „Кумарица“, за който имаме проектна готовност за доизграждане на ВиК мрежата в частта, където такава не беше реализирана, както и за кв. „Изгрев“ и кв. „Гниляне“. При евентуално одобрение за финансиране от Инвестиционната програма за общински проекти от МРРБ може да ги изпълним и с това ще решим проблема с канализацията и водоснабдяването в гр. Нови Искър.

Основно имаме готови проекти за изграждане на нови водопроводи, като разполагаме с такива и за селата Житен, Локорско и частично за Подгумер. Проектирането изисква огромен ресурс и със средствата, с които разполагаме, не може да подготвим проекти за останалите населени места. Работим поетапно.

Очакваме да започне строителство на ВиК мрежа в кв. „Курило“ около ул. „Чавдар Войвода“ и карето около нея. Става въпрос за над 2500 м съоръжения. Този проект беше включен в инвестиционната програма на концесионера „Софийска вода“ АД и това за нас е голям успех.

Пак искам да подчертая, че ние сме голям по територия район, имаме проблеми от години с канализацията, но поетапно работим за осигуряване на необходимите съоръжения във всички населени места. Например с. Войнеговци вече има канализация и локална пречиствателна станция. В останалите села на места има частично изградена мрежа и тепърва предстои много работа в тази посока.

Един от проблемите в СО е липсата на места в детските ясли и градини. Каква е ситуацията в „Нови Искър“ и какви обекти планирате да се изпълняват в това направление?

Благодаря за въпроса, защото инвестициите в образованието и бъдещето на децата са от първостепенна важност за районната администрация. При встъпването ми в длъжност през 2019 г. обявих, че имам доста амбициозна цел – за 4 години да отворим 4 нови детски градини. Първата от тях вече функционира от февруари в с. Мировяне. Тя е за 2 яслени и 2 градински групи. Сградата е изключително модерна и отговаря на всички изисквания за отглеждане на деца. Бих искал да се похваля, че забавачките в „Нови Искър“ се посещават не само от деца от нашия район, но и от малките жители на р-н „Подуяне“.

Изграждаме нова детска градина в с. Войнеговци – тя е на етап груб строеж. Имаме подготвен проект и вече е в ход обществена поръчка за избор на изпълнител за нова забавачка в с. Негован, която също ще бъде за 3 групи. Плановете са в рамките на две години строителството да приключи. Разработваме документация и за детска градина в с. Кубратово, като очакваме реалното строителство да започне в края на мандата. С изпълнението на всички тези проекти проблемът с липсата на места в образователните институции за най-малките ни жители ще бъде преодолян.

 

В района изпълняват ли се обекти по Инвестиционната програма за общински проекти?

Щастлив съм да кажа, че „Нови Искър“ е сред районите в СО с най-много одобрени обекти по Инвестиционната програма за общински проекти – общо 5. Имаме сключено споразумение с МРРБ за финансиране изграждането на ВиК мрежа в кв. „Курило“ по ул. „Розова долина“ и ул. „Беласица“, както и в карето около тях. В ход са тръжните процедури и предстои да бъде подписан договор с изпълнителите. Сключили сме и споразумение за канализацията по ул. „Иван Рилски“ в гр. Нови Искър.

Очакваме да сключим споразумения с МРРБ за още 3 обекта. Един от проектите е за строителството на многофункционалната спортна зала в двора на 170-о СУ „Васил Левски“ в гр. Нови Искър. Вече имаме договор с избрания изпълнител и предстои да се осигури финансирането от министерството. Залата трябва да бъде завършена в рамките на три години. Вторият обект е реконструкция и изграждане на пристройка към минералната баня в кв. „Кумарица“. Съоръжението не се използва от много години. Целта ни е отново да заработи. Водата е изследвана и е доказано, че има лечебни качества.

Третият обект, за който очакваме финансиране от МРРБ, вече го споменах - проектирането и ремонтът на пътя между кв. „Курило“ и с. Кътина. Успяхме да уширим трасето и да окастрим дърветата по неговото продължение. През зимния сезон имаше предпоставки за произшествия. Този път наистина се нуждае от ремонт.

Работим и по идеи за други проекти, които бихме искали да бъдат финансирани от Инвестиционната програма. Част от тях са за ремонт на пътна инфраструктура, за изграждане на нова детска градина. Всичко, което е допустимо като обекти, ще бъде подадено в МРРБ, за да се опитаме да осигурим финансиране.

 

По Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) реализирате ли обекти, свързани с обновяване на публичната инфраструктура? На какъв етап са? Планирано ли е да се предложат нови обекти за реализиране?

Ние не попадаме в обхвата на програмата за саниране на жилищни сгради по НПВУ, тъй като в нашия район преобладават еднофамилните къщи. Но се възползваме от европейското финансиране за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в обществени здания. Имаме одобрение за обновяване сградите на две читалища. Едното от тях е НЧ „Христо Ботев“ в кв. „Курило“, а другото е в с. Негован. Тече проектиране и очакваме в рамките на тази година да стартира и реалното строителство. Убеден съм, че ще успеем да се вместим в допустимите срокове по НПВУ.

Смятаме да кандидатстваме за финансиране и за сградите на кметствата в селата Световрачане, Чепинци, Локорско и Подгумер. Там сме направили паспортизация и обследвания за енергийна ефективност. В рамките на 2025 г. очакваме да получим одобрение за ремонта на читалището в с. Мировяне, за да го реализираме през 2026 г. Проектите ни са много, поставили сме си високи цели, за да осъществим всички.

 

Какви проекти изпълнихте по програмата на СО за обновяване на тротоарите през 2024 г.? На какви средства разчитате сега и какъв обем от дейности трябва да осъществите, за да придобият съоръженията добър вид?

Горди сме от факта, че през 2024 г. в район „Нови Искър“ сме реализирали ремонт или ново строителство на общо 24 хил. кв. м тротоарна мрежа. Подобни обеми не са изпълнявани никога в рамките на една година. Изцяло нови съоръжения бяха направени в кварталите „Изгрев“ и „Гниляне“, както и от моста на р. Искър до СОП от двете страни на пътното платно. Изградихме тротоар в с. Доброславци в посока с. Балша, като там никога не е имало такъв.

Нашата цел е да разпределяме равномерно средствата, с които разполагаме по това перо, към всички населени места в района. Приоритетни са централните улици, където има масов градски транспорт, както и такива в близост до училищата и детските градини. Една част от тротоарите в гр. Нови Искър, в кв. „Кумарица“ и кв. „Славовци“ бяха възстановени в рамките на първия етап на водния цикъл. За 2025 г. очакваме да подобрим резултатите си по отношение на тротоарната мрежа от 2024 г., като дейностите вече стартираха.

 

Какви са предложенията, които ще отправите към СО, за новия бюджет на района – към какви проекти се насочвате? Какви средства ще искате от централната администрация?

Подали сме няколко проекта, които да бъдат включени за финансиране в капиталовата програма на Столичната община за 2025 г. Основният е строителството на детската градина в с. Негован. С нетърпение очакваме гласуването и приемането на бюджета на СО, за да може да започне и строителство.

Друг обект, за който търсим средства, е за изграждане на парка в с. Негован. В края на 2024 г. завърши проектирането. Предстои обявяване на процедура за избор на изпълнител на дейностите.

Важен проект, който очакваме да бъде изпълнен, е да се построи сграда за кметството в с. Балша. Извършено е проектиране и сме пред стартиране на строителството. Това е дългоочаквана инвестиция, тъй като достъпът до сградата, която в момента се ползва за кметство в селото, не е много удачен.

Отделно от това разчитаме на средства, одобрени от Столичния общински съвет, за изграждане на спортна площадка в кв. „Курило“. Решението на СОС беше взето в края на 2024 г. и в рамките на тази година обектът трябва да се изпълни.

През 2025 г. ще работим и по преходен обект – това е строителството на нова административна сграда за районната администрация на „Нови Искър“. В нея ще се помещават служителите на Столичния инспекторат, данъчните и социалните служби.

 

Как районната администрация на „Нови Искър“ може да си партнира с Камарата на строителите в България (КСБ) и по-специално с Областното представителство на КСБ в София?

Районната администрация има добро сътрудничество с КСБ и със софийската структура на организацията и се надявам то да се задълбочи. Очак­ванията ми са съвместно да планираме бъдещи проекти в района. Подобно партньорство би било от полза и за двете страни. Реализацията на нашите идеи в голяма степен зависи от изпълнителите. Ако няма добро взаимодействие между нас, работата няма да върви добре и резултатите няма да са задоволителни.