Втората дискусия в социалното министерство за съдбата на пенсионната реформа се е отклонила от основната тема – усъвършенстването на тристълбовия пенсионен модел. Това стана ясно от брифинга след срещата на държавните институции, синдикатите и работодателите. Причина за това е станало отсъствието от страната на финансовия министър Владислав Горанов. Ивайло Калфин от своя страна е в Перник на поклонението на колегата си от АБВ Росица Янакиева.
Пред представители на медиите застана съветникът на вицепремиерът Калфин – Николай Николов, който обяви, че днес дебатиращите страни са постигнали консенсус за нов начин за изчисляване на пенсионния коефициент, по който по-точно ще се отчита приносът на човека към осигурителната система и ще се дава възможност за едно по-пълно осъвременяване на осигурителните доходи, по които се изчисляват пенсиите. Сега коефициентът се получава, като целият стаж се събира с осигурителния доход на човека, тази сума се разпределя на средния осигурителен доход за страната за същия период години, за който са трупани осигуровки.
Новото предложение е всеки месец да се изчислява този коефициент, а не да се сумират отделно индивидуалният доход и осигурителният за страната, а да се намира средномесечният коефициент и да се дели на броя на месеците, на които е изчислен, разясни Николов. По думите му това няма да представлява техническа трудност за НОИ.
Оказа се обаче, че разчети за ефектите на тази мярка от НОИ все още няма изготвени – така не е ясно дали по този модел пенсиите няма да станат по-ниски. Индивидуалният коефициент не трябва да води до по-високи пенсии, трябва да отрази точния принос на човека към осигурителната система. Промяната в коефициента няма да значи ново пресмятане на вече отпуснатите пенсии, ще засяга само новоотдадените такива, опита се да обясни експертът.
Стана ясно, че за няколко от точките от дневния ред е било решено да бъдат отложени до постъпване на допълнителна информация от НОИ. Под въпрос за дискутиране остават и условията за пенсиониране на учителите – в закона към момента е предвидено пенсионният им фонд да съществува до 2020 година и поради това съдбата му ще се обсъжда заедно с тристълбовия модел. Едната възможност е след 2020 г. учителският пенсионен фонд да стане или капиталов и да мине към допълнителното задължително осигуряване, или да продължи да съществува като солидарен фонд, който се управлява от НОИ.