Докладът на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и проверка. Документът оценява напредъка на България в областта на правосъдието и борбата с корупцията и организираната престъпност е критичен но и обективен. Нищо лошо не е спестено, нищо положително не е пропуснато. Този доклад дава шанс на България, но догодина няма да е така“
Така зам.- министър-председателят по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева започна анализа на доклада пред журналисти в Министерски съвет.
Тя посочи, че най-критични експертите от Брюксел са по отношение на работата на Висшия съдебен съвет – там е отбелязано, че няма никакъв напредък. „ВСС все още не се разпознава като орган, способен да защитава независимостта на съда. Директно посочените примери са за избора на председател Висшия касационен съд, забавянето на избор на главен съдебен инспектор, смяната на системата за разпределение на делата, надзорът на специалните разузнавателни средства.
„Има положителна оценка за реформата на прокуратурата, но това не би трябвало да ни успокоява“, каза Кунева. Корупцията също е сериозен проблем в България и нужда от актуализация на антикорупционната стратегия е спешна, подчерта Кунева. Докладът констатира нужда от една институция, която да координира борбата с корупцията, както е в Румъния.
Кунева посочи, че усилията на правителството в последните месеци и по време на последната мисия на еврокомисията в България са дали резултат и са намерили отражение във финалния вариант на документа. „Има положителна оценка за предприетите стъпки от правителството“, каза тя, визирайки приетата стратегия за реформи със съдебната система и парламентарната подкрепа за нея. „Добре е да имаме стратегия, защото, като не знаем къде искаме да отидем, винаги пристигаме на някое друго място“, допълни вицепремиерът.
Тя е категорична, че мониторингът никога няма да спре по отношение правосъдието и борбата с корупцията.
По отношение на БОРКОР оценката също е критична, като недостатък е посочено неравновесието между изразходваните средства и реалните резултати от работата. Посочена е и нуждата от спешни законодателни мерки за борбата с високата корупция, както и ново ръководство на комисията за конфликт на интереси. Докладът напомнял и нуждата от един работещ орган, който да проверява имущественото състояние на политиците.
Като тежък проблем е окачествена организираната престъпност, ниската разкриваемост на подобни деяния, натиска на местно ниво, сплашването на свидетели, и липсата на конфискация на имущество на членове на престъпни групи, преразказа още заключенията на Брюксел зам.-министър председателят.
Тя е на мнение, че решаването на повечето от посочените проблеми се нуждае от сериозна подкрепа от парламента.