Обсъждането на пенсионната реформа ще продължи. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов по време на съвместен брифинг с вицепремиера и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин. След поредната среща по темата Горанов поясни, че все още не е постигнат консенсус за избора къде да внасят хората своята втора пенсионна вноска – в пенсионни фоднове или Нацоналния осигурителен институт (НОИ). „Чуха се позиции, че право на избор не трябва да има. Тази идея идва от самите фондове и част от работодателските организации“, каза Горанов и допълни, че другата тема, която е била разискана по време на кръглата маса е била дали да се преразгледа пенсионната формула. „Очаквах повече технически разговор на експертно ниво“, сподели финансовият министър и изрази разочарованието си, че не е имало конкретни предложения. Според него и Ивайло Калфин е необходимо да остане правото на избор за втора вноска.
„Това е една предварителна експертна дискусия, която поставя въпроси в контекста на всички промени, които обсъждаме от ноември до март”, каза на свой ред Ивайло Калфин. Той изрази мнение, че реформата се движи по начина, по който се разискват всички законодателни промени. „Днес нямаше дискусии по конкретните механизми – как, какво, колко месеца, в какъв срок да се случат. Надявам се , че социалните партньори и представителите на парламентарните групи ще направят това възможно най-рано, за да не се правят промени след това в законопроекта”, подчертаКалфин.
Рано е и да се каже дали ще има увеличение на пенсионната вноска, но ако няма промени в законодателството, тя автоматично ще скочи с 2% от 2017. Владислав Горанов бе категоричен, че разговорите за промяна на формулата за изчисление на пенсиите, са закъснели и е трябвало да се случат още през 2002 г. Според него ако сметката от промяната на формулата е добра, той не би имал нищо против да се извърши такава промяна. Финансовият министър заяви, че ако сега не се извършат промените, то след 5 години ще се наложи да „плащаме сметката“ за грешките си.
Също от промените в законодателството зависи кога Сребърният фонд ще започне да запълва недостига на средства в държавното обществено осигуряване, коментира Владислав Горанов. Според сегашните постановки това ще се случи не по-рано от 2019 г.