Изминалата година е била най-успешната за имотния пазар от началото на кризата. Пазарът е навлязъл в нов етап на развитие, спадът на цените на имотите е приключил и това е накарало много купувачи да се завърнат на пазара. Това показва годишният анализ на пазара на жилищни и ваканционни имоти за 2014 г. на „Bulgarian Properties”.
Според изпълнителния директор на компанията Полина Стойкова 2014 г. може да бъде определена като „година на завръщането на купувачите”. „Завърнаха се българските купувачи, които купуваха имоти в най-големите градове на страната и това доведе до увеличение на обема от продажби, както и до положителни изменения в цените за първи път от началото на кризата. Важен елемент от новата пазарна реалност е и завръщането на доверието към имотния пазар. Все повече купувачи подхождат към покупката на имот с нагласата, че имотите са сигурен реален актив. Така имотите се върнаха на мястото, което им принадлежи, а именно в класа на активите, които са подходящи за инвестиция и дават дългосрочна сигурност за спестяванията. Тази тенденция съвпадна с много изгоден момент от развитието на имотния пазар, тъй като цените на имотите сега са на нивата отпреди 10 г. и имотите са много по-достъпни. Към това може да се добавят и по-добрите условия за жилищно кредитиране, предлагани от банките през тази година”, обобщава тя.
София
През годината ясно са се очертали 2 периода с различни пазарни динамики. Първото полугодие, в което активността и цените не са се различавали особено от тези през 2013 г. и второ полугодие, в което обемите продажби бързо са нараснали, предлагането отчетливо е започнало да намалява и цените на база реални сделки, а и на база офертни цени, са започнали леко да се покачват. Тези процеси са довели до приключване на годината с 3% ръст на цените в София според данните на НСИ.
Анализът показват, че през 4-тото тримесечие средната цена на продадените апартаменти в София e била 764 евро/кв.м. при 750 евро/кв.м. за 3-тото тримесечие и около 735 евро/кв.м. за първото полугодие. Средната обща покупна цена за апартаментите в София за 4-то тримесечие е била 80 850 евро спрямо 78 600 евро за 3-тото тримесечие. Така, за цялата 2014 г. средната цена на закупените апартаменти в столицата се равнявала на 79 100 евро, при 61 500 евро през 2013 г. През 2014 г. средните цени на закупените апартаменти са се повишили, тъй като се е активизирал средният сегмент от пазара и са се реализирали сделки, каквито през предходните години са били рядкост – на цени между 60 000 и 100 000 евро, като същевременно са нараснали сделките с имоти и в луксозния сегмент на цени над 100 000 евро.
Закупените жилища през 2014 г. в София са с равен дял – по около 40% – са двустайните и тристайните апартаменти, а останалите са многостайни, мезонети и къщи. Почти 50% от продадените жилища са обзаведени и готови за ползване или отдаване под наем. Купувачите са предпочитали да има и централна топлофикация – 70% от продадените жилища са с ТЕЦ.
Банско и ски курортите
„През 2014 г. цените в Банско продължиха да спадат, но добрите новини са, че спадовете останаха в рамките на до -5% и можем да очакваме повече сделки през вече доста активния зимен сезон. Средната цена на продадените апартаменти в Банско за 2014 г. е 360 евро/кв.м. Средната обща цена на закупените апартаменти в курорта е на рекордно ниски нива – 20 100 евро. Това на практика е такава цена, която е достъпна и за местните купувачи и затова към момента 50% от купувачите в Банско са българи”, коментира Полина Стойкова. По думите и докато българите са само 50% в Банско, те стигат до рекордните нива от 90% в останалите два курорта – Боровец и Пампорово, които в момента са изцяло доминирани от родни купувачи. Средните цени на база реално сключени сделки в Боровец за 2014 г. са 630 евро/кв.м. и 35 570 евро за апартамент, а в Пампорово са на нива, близки до тези в Банско – съответно 370 евро/кв.м. и 26 200 евро средно за апартамент.
Слънчев бряг и морето
„Равносметката за имотите в морските курорти е, че основните купувачи през последните години – руснаците – се отдръпнаха, отложиха решенията за покупка и в резултат броят на продажбите намаля, което се усети най-силно в края на годината. Това постави морските ваканционни пазари в позиция на изчакване и прекъсна 2-годишния период на възстановяване, което започна именно от морските курорти и даде тласък на цялостното възстановяване на пазара”, посочва Стойкова.
Средната цена на закупените апартаменти в Слънчев бряг през 2014 г. е била 582 евро/кв.м. и е останала без промяна в сравнение с 2013 г. (580 евро/кв.м.). Средната отчетена цена на закупените апартаменти в курорта за 2014 г. е 32 550 евро.
През второто полугодие на 2014 г. специалистите са забелязали интересна тенденция – нарастване на интереса към Варна и курортите по Северното Черноморие. Това явление е продължило до края на годината, включително и от страна на руски купувачи. Отдръпването на руските купувачи на юг е преминало едновременно с нарастването на интереса им към северните курорти и Варна, като в много от случаите са се търсили имоти с цел постоянно пребиваване.
Селските имоти
Това е сегментът от пазара, който се е свил най-много от началото на кризата и който продължава да се свива и дори да изчезва на места. През 2014 г. сделките със селски къщи са намалели с около 20%. Хит през миналата година са били къщите около Велико Търново и Габрово, където традиционно в имало и чуждестранно търсене. Други активни пазари за селски къщи са били районите около Пловдив и Стара Загора, но там доминиращо в било търсенето от страна на български купувачи. Интерес са предизвиквали и къщи около Варна и Бургас, както и близо до морето.
„През последните месеци забелязваме и нарастващ интерес към къщи и дори апартаменти в малки населени места около София. Търсенето на този тип имоти идва както от страна на купувачи на първи дом, живеещи и работещи в София, така и от хора от страната, които разполагат с по-малки бюджети, но искат да вложат пари в имот и следвайки тенденцията на миграция към София, предпочитат да закупят имот близо до София, отколкото в малкия град, в който живеят”, споделя Полина Стойкова.
Средната цена на закупените селски къщи за 2014 по данни на компанията е 18 000 евро и остава без изменение спрямо предни години. Пазар има основно за готови за обитаване къщи на цени от 10 000 евро, като често цените им достигат в зависимост от района между 20 000 и 40 000 евро.
Перспективи за 2015
Според професионалистите през 2015 г. тенденциите на възстановяване ще продължат, като търсенето в най-големите градове ще продължи да нараства и да бъде водещо за пазара като цяло. Очакванията са през тази година имотният пазар да бъде движен основно от български купувачи и то в разнообразни сегменти, които традиционно бяха доминирани от чуждестранни купувачи. Много българи ще се ориентират към покупка на имоти по морето и в ски курортите. Търсенето ще бъде насочено към апартаменти в най-големите градове, къщи близо до тях и ваканционни апартаменти в любимите за българите курорти по морето и в ски курортите. В големите градове жилища ще се купуват, както от купувачи на първи дом, така и все повече за инвестиция – тенденция, която се разви през 2014 г. и ще продължи и през следващите години.