Ренета Николова
Честито на новия-стар председател на Камарата на частните съдебни изпълнители. Връщате се на поста в сложен момент за Камарата на частните съдебни изпълнители, когато отново професията е на вниманието на политиците и гражданите. От къде ще започнете?
Ще започна от там, че гилдията трябва да се върне на пътя, по който тръгна в началото. Трябва да се обърнем към корените на професията, когато тя имаше много силно доверие от обществото, от политиците и институциите. Реформата през 2006 г. беше призната за една от най-успешните в света. Основен приоритет ще ми е да си подредим и изчистим къщата. Това е изключително важно за нас, защото по една или друга причина виждаме как действията на някои колеги се отразяват негативно върху професията. Те не са много, но за съжаление формират мнението на обществото и ние това повече няма да го търпим.
От тук нататък ще има много сериозни действия по отношение на контрола, увеличихме членовете на Дисциплинарната комисия, предвиждаме да положим огромни усилия с оглед създаване на информационни и електронни системи за статистика, мониторинг и надзор. Отделно правим правила и критерии за оценка на риска на канторите, които да се категоризират по този начин, за да бъде по-ефективен контролът. Ще има проверки на всички кантори в страната, и то два пъти – в началото и в края на годината, за да видим дали са отстранени пропуските, нарушенията и спазени ли са препоръките, които са отправени от проверяващите. Отделно от това започваме едно начинание, което е по-дългосрочно. Трябва да изработим дисциплинарен кодекс, тъй като установяваме, че по пътя на дисциплинарните производства има субективни фактори, които се намесват и пречат.
Друг основен приоритет е да направим така, че с промени в Гражданско-процесуалния кодекс длъжниците да получат малко по-голяма сигурност, че правата им са реално защитени. В момента заради изключително драстичното орязване на правото им на жалба у тях се създава впечатлението, че съдбата им и цялата процедура зависи от волята на един съдебен изпълнител, а това не е добре. Трябва да се разшири обхватът на действията, които могат да се обжалват.
По отношение на търговете също може да се направи много, от една страна – да се премахнат спекулациите, от друга – да се даде възможност на повече хора да участват в тях, имам предвид най-вече с банков кредит, за да се повишат цените. Това е добре и за длъжниците, и за кредиторите. Политическа преценка би било дали да не се даде възможност при длъжник, който внесе 20% от дълга, да се спира изпълнението, като той се задължава всеки месец да внася съответна сума. Сега процентът е 30 и установяваме, че заради кризата и масовото обедняване много малко хора имат възможност да се възползват. Ако се свали на 20, както беше в стария Гражданско-процесуален кодекс, повече хора биха се справили. Ще предложим законодателни промени в тази насока.
Камарата ще продължи да работи в насока електронизация, автоматизация и ускоряване на процесите. Това е най-сигурният начин, за да се намалят грешките и субективните фактори. Не може през XXI век работата да не е електронизирана, да се занимаваме с хартии и справки за всяко едно нещо, да се губи време и всички заинтересовани страни да се тормозят.
Кажете ми нещо повече за дисциплинарния кодекс?
Това е едно много голямо предизвикателство. Първо трябва заедно колегите от Камарата и външни експерти да започнат да събират практиката по изпълнителния процес. Идеята е да се обобщят най-често срещаните нарушения и за тях да се сложи – като в Наказателния кодекс – съответната санкция. Ако някой извърши дадено нарушение, наказанието му е в тези и тези рамки. Целта е да се избегне субективизмът, а и всеки съдебен изпълнител да знае какво точно го чака, защото сега някой може да си мисли, че ще му се размине или пък ще получи за тежко нарушение по-леко наказание. Дисциплинарният кодекс е нещо, за което от много време говорим, но понеже е много голямо усилие, го отлагаме във времето. Смятам обаче, че единственият начин да се свърши нещо е, като се започне.
Какво показва статистиката за миналата година, колко нарушения са извършени, какви са най-честите и какви са мерките, които Камарата е взела до момента?
За миналата година има бум на дисциплинарните производства. Никога не сме виждали толкова много. Има 75 дисциплинарни производства при 163 частни съдебни изпълнители, това е половината ни състав. За съжаление една част от тях дойдоха като вълна от Министерството на правосъдието и не бяха много обективни, защото комисията установи, че са образувани производства, без да има реално нарушения. Основно – както и преди – става въпрос за процедура, имахме опити на недобросъвестни кредитори, които злоупотребяват с права и използват една схема с цесии, прехвърляне на вземания.
Давам пример – вземане за 300 лв. се раздробява на колкото може, като за всяко отделно вземане се претендира адвокатски хонорар и всъщност от един много малък дълг нещата стигат до небивали размери. Камарата изрази категорична позиция, че това е злоупотреба с права, и започна дисциплинарни производства срещу няколко човека. Като цяло нарушенията са най-вече по процедура, тъй като в етичния кодекс някои от нормите са мъртви. Например, ако вие се оплачете в Камарата от мен, се получава така, че вашата дума е срещу моята, няма доказателства и съответно няма как Дисциплинарната комисия, дори и да сте права – да ме накаже. Така че има някои неща, които трудно се установяват, и затова масата от дисциплинарни производства са по отношение на Гражданско-процесуалния кодекс.
Каква беше изминалата година по отношение на съдебното изпълнение, имаше ли увеличение или намаление на дела?
В момента завършваме статистиката ни, но общият поглед е, че продължава тенденцията делата да намалява като обща бройка. Продажбата на имоти също намаляват, но пък в същото време виждаме по-голям интерес. Много повече хора участват в търговете. Като цяло нещата се нормализират и ще си дойдат на мястото през тази или най-късно другата година.
Какви законодателни промени ще инициирате пред държавата?
Смятаме, че при нашия закон няма проблем, там нещата са разписани добре. Не че е идеален, но оттам не виждаме проблеми, по-скоро те са при процесуалния закон и там са насочени нашите усилия. Хубаво е, че Министерството на правосъдието сформира работна група за промени в Гражданско-процесуалния кодекс. Тази седмица бяхме на първо заседание, така че има движение. Ние участваме в работната група и ще изложим всички предложения, за които говорих. Отделно волята на новото ръководство на Камарата е да бъдем докрай безкомпромисни към нарушенията и да има ред и дисциплина в професията. Всички трябва да спазват правилата, абсурдно е някой да си мисли, че може да работи по собствени такива. Както във всяка сфера има хора, които са стриктни спрямо нормите, и други, които ги нарушават. Затова не приемаме да се говори за цяла една професия с квалификации. Отговорността е лична. Ние като ръководство ще направим всичко необходимо нещата да се нормализират. Трябва да се знае обаче, че има съпротива както отвън, така за съжаление и отвътре. Надявам се да получим подкрепа от институциите и политиците, за да може да се справим с този проблем.