Министърът на вътрешните работи Веселин Вучков забрани разработките в МВР да носят имена. Това ще влезе в сила от 15-и март, заяви министърът на вътрешните работи Веселин Вучков при отчета на МВР. Делата ще фигурират само под номера.
По повод изявлението на бившия премиер Георги Близнашки, който тази сутрин заяви, че има съмнения, че е бил подслушван, вътрешният министър уточни, че е хубаво, когато има подобни съмнения, те да бъдат отнесени към службите в България, които се занимават с контрол на специалните разузнавателни средства.
Разглеждаме отчетът на МВР като повод за равносметка на реализираните и предстоящи политики, заяви министър Веселин Вучков. Той се спря на четири основни акцента: промени в законодателството, промени на формите на пътен контрол, обучение и квалификация на състава на МВР и парламентарен контрол.
Вътрешният министър със задоволство подчерта окончателно приетите от парламента промени в Закона за МВР на 12 февруари т.г., с което на практика се променя изцяло законова база за работа на вътрешното ведомство. Той посочи и конкретните ползи в няколко аспекта. Единият от тях е възстановяването на конкурсното начало в кариерния растеж, което се подкрепя от полицейските началници и изисква съответното разработване на нормативна база. Друга съществена промяна на българското законодателство е връщането на ГД „Борба с организираната престъпност“ в структурата на МВР, защото тук е естествената полицейска среда на дирекцията. Вучков поясни, че в тази връзка е създаден ведомствен координационен екип, който да осигури плавния преход на служителите. Ще се отнесем изключително сериозно към тази трансформация, за да не се предизвикват сътресения. Надяваме се до 2 месеца тази промяна да се случи, без да се допуска прекъсване по оперативни и наказателни производства“, заяви вътрешният министър. Като следваща промяна той посочи предстоящото изграждане на ГД “Национална полиция“, която да обедини досегашните ГДКП и ГДОП, като вече е създаден екип за работа по тази трансформация. Щатовете на ГДБОП и ГДНП ще се разглеждат паралелно, за да няма дублиране на функциите, заяви Вучков и припомни, че с разрушаването на структурата на ГДНП през юли миналата година се предизвика неимоверно увеличение на администрацията и на ръководните звена. Сега това ще бъде поправено, защото е грешка. Обединяването на двете главни дирекции ще има за цел редукция на административния персонал. Това е важно, защото новата ГД „Национална полиция“ единствено ще издава методически указания към съответните областни дирекции на МВР и другите структури във вътрешното министерство“.
Той посочи, че с постигнатите промени в Закона за МВР се възстановява и балансиращата роля на президента в назначаването на главния секретар на МВР, което ще доведе до благоприятен ефект върху професионалното управление на ведомството. Не по-малка по важност е и предстоящата административна реформа, с която на практика след 1 април т.г. новоназначените служители, без тези в полицейските и пожарникарски структури, ще са подчиняват на закона за държавния служител. Определен е екип, който работи за реализирането на тази плавна реформа. По този повод министър Вучков отбеляза, че благодарение на положените усилия щатната численост на МВР е приведена в съответствие с правителственото решение и от заварена над 51 000 бройки сега тя е сведена до 49 500.
Той категорично заяви и решението на ръководството за обявяване на конкурс в началото на април за назначаване на 250 пожарникари, както и предвидените стъпки за назначаване на 100 служители на Гранична полиция.
Вътрешният министър се спря и на извършените промени в подзаконовата нормативна база за пътен контрол и проведената сериозна техническа реорганизация на пътна полиция. Той още веднъж подчерта, че пътният контрол ще се извършва само в условията на видеозаснемане. По предварителен график с необходимата техника вече са оборудвани 43 автомобила, очаква се за по-малко от месец да са готови и останалите 77. Вучков акцентира и върху предстоящите промени в Закона за движение по пътищата, за които е постигнато парламентарно съгласие. С тях на практика отново ще се въведат отново в експлоатация мобилните камери за електронен фиш. По този начин от една страна ще се облекчи пътният контрол, а от друга – ще се елиминира субективният фактор.
Вучков определи обучението и квалификацията на състава като водещ приоритет. Той обясни, че по проект с ОПАК се открива възможността 1430 служители /600 полицаи и 830 дознатели/ да преминат обучителен курс за събиране на качествен доказателствен материал и извършване на процесуални следствени действия. Нещо повече – един от модулите в рамките на тези учебни кабинети ще бъде и свързан с езиковото обучение на тези служители. Той се спря и на утвърдения план за обучение на оперативния състав за работа със специални разузнавателни средства, който обхваща 4000 служители на редово и управленско ниво. Вучков обясни, че стартът и финалът на шестмесечното обучение ще бъдат придружени с анонимни тестове, които да покажат нивото на знанията в началото и в края на подготовката.
Вътрешният министър категорично заяви и изключителната отговорност, с която ръководството и лично той се отнасят към парламентарния контрол. Пред отчетния период той е отговорил на 34 депутатски въпроса, участвал е в различни изслушвания и форми на контрол, осъществявани от формираните парламентарни комисии.
По думите на заместник-министър Гунев с извършените промени на българо-турската граница бе прекратена въведената практиката на командироване на полицаи от вътрешността на страната. Тя позволи близо 800 полицаи да се завърнат по работните си места и да изпълняват преките си служебни задължения. Той посочи, че анализите по границата до този момент показват положителни тенденции по отношение на заловените и върнати чужди граждани, което говори, че решението на ръководството на МВР е правилно. Той подчерта и усилията на МВР за завършването на проекти и усвояването на средства по европейски фондове. Вече сме получили одобрението по Фонд убежище и имиграция на стойност 12 милиона евро.
Независимо от трудностите, свързани с бюджетното и финансово осигуряване, приключи включването на всички автомобили към GPS-системата, заяви зам.-министър Цвятко Георгиев. Той припомни и наскоро подписаното споразумение между МВР и Столична община за съвместно ползване на видеонаблюдението. Георгиев обясни, че вече са финализирани и процедурите по направена поръчка за униформено облекло на служителите – процес, който от години е бил забравен. Той посочи, че са предприети стъпки за оптимизиране на собствеността на МВР и над 400 имота с отпаднала необходимост вече са предадени на съответните общини.
Подробности около подзаконовата нормативна база оповести зам.-министър Красимир Ципов, който уточни, че с приемането на новия Закон за МВР предстои изключително отговорното задължение за нейното изработване в рамките на идните четири месеца.