Новини

Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройството: От началото на годината се забелязва цялостно увеличение в строителството

Строителството и продажбата на имотите са важна част от икономиката на страната ни. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова при откриването на конференцията "Успешни сделки с имоти". Министър Павлова обяви, че от началото на годината има цялостно увеличение на строителството. Забелязва се и ръст в продажба на недвижими имоти. "От една страна, става въпрос за изграждането на инфраструктура, но от друга виждаме сериозен увеличение на строителството на жилищни и промишлени сгради. От гледна точка на МРРБ, нашите планове, приоритети и как да съдействаме на строителния бранш са няколко - финансиране и доизграждане на инфраструктурата, както и цялостно благоустрояване на населените места", заяви Лиляна Павлова.
Друг много важен приоритет, който МРРБ има за ангажимент е кадастрът. Министър Павлова обясни, че развитието и дигитализацията на кадастъра в многофункционален такъв ще създаде предпоставки за покупко-продажби, които са направени по най-добрия и най-прозрачен начин. По думите на регионалния министър затова безспорно е необходимо и участието на държавата. "МРРБ предвижда три много важни неща. Първо, нашата законодателна инициатива, промени в Закона за кадастра и имотния регистър в две много важни направления", заяви Павлова. Тя посочи, че едната стъпка е обединяването на картата за възстановена собственост и вливането й в кадастралната карта. "По този начин, сега наличната кадастрална карта, която представлява около 19% от територията на страната, ще достигне до над 90%", обясни министър Павлова.
Изключително важна тема в подкрепа на строителния бранш са законовите разпоредби и най-вече процедурите, свързани с проектиране, планиране и разрешение на всички проекти. Министър Павлова заяви, че това, което са предвидили и вече е минало на Министерски съвет са фундаментални промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ) в няколко насоки, като най-важното е да се намалят част от бюрократичните и административни тежести. "За първите три месеца от началото на мандата постигнахме съгласие по някои точки, свързани с промяната на Закона за устройство на територията", посочи Лиляна Павлова и обяви, че в края на годината планират да предложат втори пакет промени в ЗУТ.
Според министър Павлова, реализацията на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради е доста напреднала. Тя изрази надежди, че до края на тази година първият 1 милиард ще бъде реализиран с конкретни програми и проекти, за да могат следващата година да разширят обхвата на програмата. Лиляна Павлова обяви, че се търсят и други варианти за финансиране на програмата, като например плана "Юнкер", а също така и инвестиции от Катар. "Това ще даде възможност на програмата да бъде по-дългосрочна и с по-голям обхват", каза още министър Павлова.