Спорт

Барселона грабна трофея в Шампионската лига

Каталунският гранд удари Юве с 3:1 във финала на надпреварата

Барселона изигра нов страхотен мач и надви с 3:1 противника си Ювентус във финала на Шампионската лига. Каталунският гранд спечели 5-я си трофей от най-престицния клубен турнир и записа престижен требъл за този сезон. Попадение на Иван Ракитич шокира торинци още в четвъртата минута на мача на Олимпийския стадион в Берлин и даде преднина на символичните гости.. „Старата госпожа“ сравнително бързо успя да излезе от ранния шок и да организира няколко нелоши атаки към вратата на каталунците, но без решителен удар. Най-опасен бе шутът на Маркизио в 25-ата минута, изпратил топката малко над вратата на Тер Стеген. Опасности пред вратата на Юве пък се създаваха периодично от атомното нападение на Барса, като на няколко пъти Луис Суарес бе много близо до гола. Като цяло,  през първите 45 минути тимът на Луис Енрике бе по-добрият на терена във всеки футболен опоказател, стигна до повече и по-чистите положения, но намесите на Буфон бяха на ниво. Така до края на полувремето резултатът се запази и испанците се оттеглиха само с гол аванс на почивката. Втората част също започна вихрено за каталунците като Суарес и Неймар пропуснаха да увеличат преднината на тима си. Така се стигна и до 55-ата минута, когато юношата на Реал (М) Алваро Мората ощастливи Ювентус с изравнителен гол за 1:1. Отлична атака на италианците завърши с удар на Тевес, отразен от Тер Стеген и добавка на Мората. Радостта за италианския шампион обаче се оказа твърде кратка, защото Барса отново съумя да излезе напред в резултата с гол на Луис Суарес в 68-ата минута. Меси напредна и  шутира, Буфон отрази, но и тук с добавка се намеси уругваецът, който направи резултата 1:2. В 71-ата минута гол на Неймар пък бе отменен, след като бразилецът стреля с глава, но топката докосна ръката му преди да влезе във вратата на Буфон. Последва финален натиск на италианците като добри шансове се откриха пред Погба, Маркизио и влезлите като резерва Фернандо Йоренте и Роберто Перейра. Те обаче не успяха да завършат с попадения и в последната минута на добавеното време Неймар сложи точка на спора с трети гол за Барселона. Той се възползва от скоростна контра подхваната от Меси и преминала през Суарес, само за да стигне до бразилската звезда, който прокара коженото кълбо технично зад Буфон, донасяйки заслужено титлата на "червено-сините".