Европейският ден на предприемача събра администрация, бизнес и наука на 13-ото си издание
Администрация, бизнес, научни среди и инвестиционни фондове събра на едно място 13-отото издание на Европейски ден на предприемача 2015. Форумът се провежда в рамките на Европейската седмица на малките и средни предприятия (МСП) и се организира от Представителството на Европейската комисия в България съвместно със Софийски университет и с подкрепата на Министерство на икономиката на Република България.
Събитието откри зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева, а темата тази година е: „Предприемачество и наука – интелигентен растеж“.
„Държавата е длъжник на малкия бизнес, затова Министерството на икономиката разработва политики за насърчаване и за намаляване на административната тежест и за допълнително подпомагане чрез различни европейски фондове“, каза зам.-министърът. Тя оцени факта, че вече 13 пъти на едно място се събират наука, бизнес, държавна и местна администрации като изключително ценен за задвижването на икономиката напред. „Всеки път говорим, че диалогът трябва да е ефективен. Без това няма растеж. В България 98% от фирмите са малки и средни и те са моторът на икономиката“, допълни министърът.
„Трябва да търсим онова, което ще ни донесе добавена стойност. От всеки един от нас зависи как държавата ни върви напред. Имаме огромен потенциал в областта на иновациите. Европейската комисия прие оперативна програма от Европейския фонд за регионално развитие, с която България да предложи на своите малки и средни предприятия по-добър достъп до финансиране. Средствата на стойност 200 млн. лева за България ще се използват за банкови гаранции.
„Тази програма е част от усилията на Комисията да насърчи страните-членки да използват повече финансови инструменти в рамките на европейските структурни и инвестиционни фондове през периода 2014 — 2020 г., като така постигат по-голяма ефект от европейското финансиране. Това е и целта на Инвестиционния план за Европа, който председателя Юнкер анонсира още в началото на мандата си“, каза Златев.
България е в челната група на държавите, които могат да се възползват от този инструмент. Б е трета, която приема такава инвестиционна програма. Още в началото на 2016 могат да се теглят заеми и не иска съфинансиране от национални и местни средства.