Новини
Прокуратурата излезе с позиция за доклада на ЕК относно напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка
Ръководството на Прокуратурата на Република България е на становище, че докладът подпомага усилията на българските власти в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност и носи силно послание за необходимост от диалог и сътрудничество между институциите. Това се казва в прессъобщение на ведомството, изпратено до медиите. Ето и пълният текст на позицията на Прокуратурата. І. Реформа на съдебната власт.
- Измененията в Конституцията, свързани с разделянето на ВСС на две колегии и увеличаване правомощията на неговия инспекторат, правилно са оценени като важна стъпка за съдебната реформа. Тези промени, наред с идеите за повишаване отчетността на прокуратурата, децентрализация в структурата й, въвеждане на електронно правосъдие, на ясни правила за кариерно израстване и дисциплинарни стандарти, бяха категорично подкрепени в миналогодишния доклад на ЕК. Комисията препоръча „изпълнение на съдебната стратегия, приета от правителството, както и разработените идеи, предложени от прокуратурата“ /в становища за подкрепа на съдебната реформа от 25.11.14 г. и за изменение на ЗСВ и Конституцията от 27.08.15 г. и 18.08.15 г./.
- Обективно е отчетена потребността от промени в НК и НПК, „с оглед отстраняване на проблемите, водещи до забавяне на наказателните производства и улесняване на наказателното преследване на корупционни престъпления“, както и от бързи изменения в ЗСВ „в тясно сътрудничество със съдебните органи“.
- Дадена е препоръка за „независим анализ на прокуратурата, както е заложено в правителствената стратегия за съдебна реформа, като се държи сметка за вече осъществените мерки“. Одобрената от парламента стратегия предвижда подобен анализ единствено в рамките на механизма за сътрудничество и проверка. Такъв подход на партньорство на международно експертно ниво се оценява положително от прокуратурата.
- Констатацията за бавен напредък и липса на солидни резултати по тези направления не може да бъде оспорена, като коректно е посочено, че за успешна работа в тази насока са необходими действия на всички власти - законодателна, изпълнителна и съдебна. Ръководството на прокуратурата също е на мнение, че за преодоляване на неблагополучията трябва да се положат допълнителни усилия от всички институции, съгласно законовите им правомощия.