Европейският съюз и неговите държави членки отново са водещият световен донор на помощ през 2015 г., предоставяйки над половината от общата официална помощ за развитие (ОПР) според резултатите, докладвани миналата година от членовете на Комитета за подпомагане на развитието на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР-КПР) и публикувани днес. Това съобщиха от пресцентъра на ЕК.
Предварителни данни сочат, че през 2015 г. общият размер на официалната помощ за развитие от ЕС (институциите на ЕС и държавите членки) е нараснал за трета поредна година, достигайки най-високото си досега ниво — 68 милиарда евро (увеличение със 15 % в сравнение с 59 милиарда евро през 2014 г.). Общата ОПР от ЕС е била 0,47 % от брутния национален доход (БНД) на ЕС през 2015 г., което представлява увеличение спрямо 0,43 % през 2014 г. Това е значително над средната стойност от 0.21 % на съотношението между ОПР и БНД за страните извън ЕС, членуващи в Комитета за подпомагане на развитието (КПР).
Във връзка с публикуването на тези данни европейският комисар по въпросите на международното сътрудничество и развитието Невен Мимица заяви: „Фактът, че ЕС запази първенството си като световен донор на официална помощ за развитие ясно показва твърдия ни ангажимент за финансиране на развитието и за подкрепа на новите цели за устойчиво развитие. През 2015 г. ЕС и неговите държави членки, изправени пред безпрецедентна миграционна криза, бяха в състояние да увеличат както подкрепата си за бежанците, така и помощта си за развиващите се страни“.
В контекста на продължаващата криза с бежанците данните на ОИСР тази година показват също, за пръв път, равнището на разходите, направени за бежанците в държавите донори и отчетени като официална помощ за развитие от членовете на КПР. Данните на ОИСР показват и значителен растеж при отчитането на тези разходи между страните от ЕС. Същевременно цялостното увеличение на ОПР на ЕС (8.9 милиарда евро) е по-голямо от нарастването на разходите за бежанците (5,3 милиарда евро). С други думи, през 2015 г. ЕС е увеличил както подкрепата си за бежанците, така и помощта си за развиващите се страни.
През 2015 г. пет държави — членки на ЕС, надвишиха определената цел за ОПР, а именно 0,7 % от БНД: Швеция (1,4 %), Люксембург (0,93 %), Дания (0,85 %), Нидерландия (0,76 %) и Обединеното кралство (0,71 %). Съотношението ОПР/БНД се е увеличило в 15 и е намаляло в 9 държави — членки на ЕС, а в 4 се е задържало на същото ниво. Общо 21 държави членки са увеличили предоставената ОПР с 9,8 милиарда евро в номинално изражение, докато в останалите 6 държави помощта е намаляла с 0,3 милиарда евро.