Европейският съюз (ЕС) се ангажира да бъде постигнат голям напредък по всяка от петте основни области на отговорност, за които Организацията на обединените нации формулира основни ангажименти, това съобщиха от пресцентъра на институцията. Той пое индивидуални ангажименти на Световната среща на върха по хуманитарните въпроси по отношение на политиките, програмите и фондовете, за които отговаря. Ключовите приоритети, лансирани от ЕС на срещата на върха, включват: инвестиции в повишаването на устойчивостта, ефикасно и ефективно финансиране, зачитане на международното хуманитарно право, предотвратяване и преодоляване на кризи, както и установяване на тясна връзка между хуманитарната дейност и дейностите в областта на развитието.
Първата Световна среща на върха по хуманитарните въпроси представлява възможност за международната общност да укрепи и реорганизира хуманитарната дейност през следващите години. Представляван от заместник-председателя на Европейската комисия Кристалина Георгиева, комисаря на ЕС по въпросите на хуманитарната помощ и управлението при кризи Христос Стилианидис и комисаря по въпросите на международното сътрудничество и развитието Невен Мимица, Европейският съюз обяви конкретни действия на срещата на върха.
ЕС приветства стартирането на т.нар. „голямо споразумение“ (Grand Bargain) на срещата на върха и има готовност да съдейства за преодоляване на недостига на финансиране за хуманитарна дейност, възлизащ на 15 милиарда щатски долара по оценки на Групата на високо равнище (ГВР) на Генералния секретар на ООН за финансиране на хуманитарната помощ. Благодарение на голямото споразумение през следващите пет години най-малко един милиард долара ще бъдат пренасочени към горещите точки на хуманитарната дейност. Голямото споразумение представлява пакт за ефективност, който беше предложен от ГВР и договорен от основните донори и хуманитарни организации. С прокарването му се дава възможност още донори и предоставящи помощ организации да се включат и да подкрепят над 50 ангажимента, в това число подготвянето на програми за предоставяне на парични помощи, повече пряко финансиране за участниците, предоставящи помощ на национално и местно равнище, по-добри и безпристрастни оценки на потребностите, както и намаляване на бюрокрацията чрез хармонизирани изисквания за докладване.
ЕС е сред първите донори, достигнали през 2016 г. глобалната цел, съгласно която най-малко 4 % от хуманитарното финансиране следва да са предназначени за образование. На Световната среща на върха по хуманитарните въпроси Европейският съюз предприе по-нататъшни конкретни действия в подкрепа на този приоритет, като обяви отпускането на 5 милиона евро за платформата „Education Cannot Wait – A Fund for Education in Emergencies“ („Образованието не може да чака — Фонд за образование при извънредни ситуации“). Платформата първоначално ще бъде организирана от УНИЦЕФ и има за цел да генерира по-голяма обща политическа, оперативна и финансова ангажираност с образованието за децата и младите хора, засегнати от кризи. Платформата си поставя за цел да събере 150 милиона щатски долара през първата година от дейността си, като нейната амбиция е през петата година да бъде събрано финансиране в размер на 1,5 милиарда щатски долара, за да се осигури образование на общо 75 милиона деца и млади хора, засегнати от кризи.
И на последно място, на срещата на върха ЕС потвърди, че в момента мобилизира безвъзмездни средства в размер на над 500 милиона евро, с които да бъдат подпомогнати държавите, най-силно засегнати от текущата криза на продоволствената сигурност, причинена от Ел Ниньо. Това е съвместна инициатива на дирекциите на ЕС, отговарящи за развитието и за хуманитарната дейност. Първият транш от 125 милиона евро за финансиране на спешни действия беше одобрен през декември 2015 г. Тече процедурата по одобряване на втори транш от 414 милиона евро, с който ще се подпомогнат както хуманитарната помощ, така и помощта за развитие, свързани с Ел Ниньо.