20 години „Тирлин” АД
Юбилеят беше отбелязан с изискан коктейл
Мартин Славчев
Пловдивската строителна фирма „Тирлин” АД отбеляза 20 години от своето създаване. По този повод ръководството на дружеството организира официален коктейл, който се състоя на 4 ноември в Грандхотел „Пловдив”. Сред гостите на събитието бяха Добрина Проданова, председател на УС на Търговско-промишлена камара – Пловдив, зам.-председателите на УС на Националния клуб на строителите ветерани (НКСВ) инж. Виктор Шарков и инж. Иван Стоянов, както и много служители и партньори на компанията. „Бих искал да Ви благодаря, че приехте поканата заедно да отпразнуваме нашия юбилей”. С тези думи домакинът – изп. директор на „Тирлин” АД инж. Саркис Гарабедян, даде началото на тържествената програма.
„20 години са само епизод от живота на нашата фирма, която има корени отпреди повече от половин век. Сменяха се имената на дружеството, но голяма част от работниците останаха при нас. Затова с нескрита гордост мога да заявя, че във фирмата има хора с над 50-годишен работен стаж в нея. Те извършват своите дейности със същата жар и страст, както са правили това на младини. Когато през 1996 г. приватизирахме фирмата, дадохме възможност на всички служители да купят акции и да станат част от новото АД. Деветдесет и двама се отзоваха и повярваха в това, което се случи впоследствие. Останалите съжаляват, че навремето не станаха акционери.
Продължихме традициите и останахме в челните редици на бранша. Оцеляхме въпреки кризите благодарение най-вече на нашия колектив. Разбира се, отдавам успехите и на всички, с които работим – на коректните инвеститори, подизпълнители, доставчици и т.н.
Надявам се, че фирмата ще продължи своя ход и младите, които поемат ръководството, ще отчитат още по-добри резултати от сега”, каза инж. Гарабедян.
„Познавам Саркис повече от 40 години. Развитието на „Тирлин” през годините се дължи в много голяма степен именно на него. Той успя да преведе през рифовете на времето фирмата, която ръководи”, заяви Добрина Проданова, председател на УС на Търговско-промишлена камара – Пловдив.
Инж. Саркис Гарабедян получи поздравителни адреси от НКСВ, НТСС, от Съвета на директорите и екипа на в. „Строител”, както и почетен плакет от „Лайънс клуб” – Пловдив.
„Вестник „Строител” се наложи като много добър медиен партньор не само на КСБ, но и на всички строители в България”, сподели инж. Гарабедян.
Празничната вечер продължи с много музика и танци.
Инж. Саркис Гарабедян, изп. директор на дружеството: Доброто ни развитие се дължи най-вече на колектива
Инж. Гарабедян, как беше създадена фирма „Тирлин” АД?
„Тирлин” АД се сформира след приватизацията през 1996 г. Дотогава беше еднолично акционерно дружество със собственик община Пловдив. През 2016 г. празнуваме нашата 20-годишнина, но всъщност корените на компанията датират отпреди половин век.
Аз самият постъпих във фирмата през 1970 г. и почти не съм работил на друго място. Тогава се казваше „Промишлен район”, а преди мен – „Трети район”. След това компанията се казваше „Район за монтаж на строителни конструкции”. По-късно ни обединиха със „Заводски строежи” и името стана ППСМСК, което е съкращение от „Предприятие за промишлено строителство и монтаж на строителни конструкции”.
След като нашата част излезе от „Заводски строежи”, ни сляха с „Първо строително управление”. През 1996 г. направихме първата успешна приватизация на строителна фирма в нашата област и една от първите в страната.
Наистина историята е доста интересна. През тези 20 години компанията получи добро развитие най-вече благодарение на това, че запазихме колектива. Поначало приемам толкова обекти, колкото мога да изпълня с наличния състав. Рядко ползвам подизпълнители. Нямам този навик да набирам работници от пазара.
Фирмата ни работи с добро качество и затова сме търсени. През последните 5 - 6 години не участваме в търгове за обществени поръчки. В града ни познават широк кръг инвеститори и ни възлагат обекти. Понякога се стига дотам, че се налага да отказваме проекти, дори те да са интересни.
Вярно е, че претърпяхме развитие, което лично на мен не ми харесва много. Още в самото начало фирмата беше специализирана в изграждането на промишлени обекти. Правихме всичко, което „Заводски строежи” не успяваха да изпълнят. Освен това извършвахме цялото монтажно строителство в Пловдив и региона. За съжаление впоследствие настъпи време, в което се прави повече монолитно строителство и на малко места се изграждат предприятия от сглобяеми елементи. Имахме бригади само от младежи, които извършваха сглобяемо строителство. Монолитният строеж, направата на кофраж, на армиране и бетониране трудно привлича младите хора. Ако не са старите майстори - няма кой да води тази дейност. И е така не само при нас, а в цялата страна.
Реших да празнувам юбилея, с който се гордея, защото той е свързан с предишната история на колектива. Във фирмата има майстори, които съм заварил, когато постъпих на работа. И те продължават да работят и до днес. Това са Иван Кралев, Петър Левов, Петър Сумов, Иван Иванов. С много от хората работим заедно вече половин век и повече. А това не е никак маловажно, защото те не са работили на друго място.
Какви обекти изпълнявате в момента?
В момента изграждаме жилищен комплекс с 27 хил. кв. м застроена площ. Най-малките апартаменти са по 75 кв. м, а големите – 175 кв. м. Имаме и още няколко обекта. Завършваме автосервиз, реконструираме изцяло бившия завод „Антон Иванов”, в момента „Фин Тех Маш”. Изграждаме още няколко кооперации и редица други дребни обекти.
Строим качествено и сме коректни. Показателно за това е, че имаме всички видове награди – „Пловдив”, „Златен отвес”, „Златна мистрия”.
Вие сте член и на УС на НКСВ. Как виждате ролята на клуба и търсите ли начини за неговото развитие?
Много се радвам, че съм сред инициаторите, които създадоха НКСВ. Бях избран и за член на Управителния съвет на клуба. Направих първите стъпки за учредяване на секция и в Пловдив.
Сегашният председател на Областното представителство на КСБ също прие радушно идеята. Има ядро от няколко души ветерани, които всяка сутрин се събират в едно кафене. Около тях успяхме да съберем още хора и създадохме звеното. В момента членският ни състав е около 80 души. Имаме възможност да се разраснем. Сега подготвяме учредяване на звено в Асеновград, който е най-големият извънобластен град със строителни традиции.
Член сте и на Комисията за воденето, поддържането и ползването на Централния професионален регистър на строителя.
Щастлив съм, че бях приет в Комисията, и имам възможност отблизо да следя нейната работа. Изключително ми е интересно. Ако има костеливи въпроси, се опитвам да помагам с каквото мога за тяхното решаване. Винаги съм бил радетел на идеята колкото са вписаните фирми в ЦПРС, толкова членове да има и Камарата на строителите в България.
Наскоро отбелязахме Деня на строителя. Какво означава за Вас този празник?
Имаме традиция във фирмата да празнуваме този празник заедно с ОП на КСБ - Пловдив. Той е много важен за нас. Не пропускам да раздам премии на всички от дружеството по този повод.
Какво си пожелавате за бъдещето?
Откровено казано, въпреки че съм на 71 години, пожелавам си да изкарам поне още една петилетка на работа. Имам достатъчно сили и не ми се предава. Смятам, че все още не съм свършил всичко във фирмата, и ще се опитам да направя така, че тя да се развива и да бъде още по-стабилна. Искам да оставя нещо след себе си.