До октомври ще е готов доклад за развитие на публичните пространства в София
До октомври т.г. ще е готов доклад за развитие на публичните пространства в централната градска част на София, т.нар. исторически център. Екип от 40-50 български архитекти ще подготвят теренните проучвания необходими за подготовката му, като те трябва да са приключили до юни. Окончателният документ ще бъде разгледан след това от Столичния общински съвет. Това стана ясно по време на съвместната пресконференция на кмета на Столичната община (СО) Йорданка Фандъкова, главния архитект Здравко Здравков, арх. Хенриет Вамберг и арх. Лиза Мюлер от Gehl Architects. Архитектите от Gehl Architects имаха възможност в рамките на една седмица да разгледат столицата ни и да направят проучвания на състоянието на градската среда в центъра. Те проведоха проведе работилница и обучение за използваните от тях методология и подходи с представители на местната власт и експерти. Изнесоха и публична лекция в Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), която бе посветена на качествените публични пространства в градовете.
Припомняме, че проф. арх. Ян Геел е едно от най-значимите имена в градското планиране и автор на проекти за подобряване на градската среда в Копенхаген, Стокхолм, Лондон, Мелбърн, Сан Франциско и Ню Йорк. Той е помагал за подобряване на обществените пространства и за прехода от автомобилен към пешеходен и велосипеден транспорт.
„Благодаря на експертите от Gehl Architects за тяхната работа. По време на посещението на арх. Ян Геел аз го поканих да помогне в разработването на визията на София, но и даде с екипа си конкретни идеи“, заяви кметът Фандъкова. „Знаете, че нашата визия за развитие на София е като зелен град. Подкрепят я всички. Лесно е да се каже, обаче е трудно да се постигне. Затова поканихме едни от най-добрите да помогнат и заедно с екипа на СО, от Направление „Архитектура и градоустройство“ (НАГ), направления „Екология“ и „Транспорт“, и нашите партньори от гражданските организации да можем да защитим този план и визия и да продължим напред“, обясни и припомни сериозните инвестиции в обществения транспорт, и че се изграждат велоалеи и пешеходни зони. „Въпреки това има много работа. Предстоят разговори с обществото за развитието на града, включително и за високите здания в него“, каза кметът и добави, че е представила проектите за обновяване на пространствата по ул. „Граф Игнатиев“, ул. „Иван Шишман“. През юни ще започне цялостната подмяна на ВиК системата в тези зони. Фандъкова припомни, че тогава ще започне и реконструкцията на бул. „Княз Александър Дондуков“.
По думите й се обсъжда възможността за изграждането на зелена велоалея при ремонта на бул. „Патриарх Евтимий“ в участъка, където се изграждат станциите на третия лъч на метрото. Заданието се подготвя в момента и ще се реализира през следващата година. Идеята е да се направи велоялея по средата на булеварда като се засадят и дървета и възстанови еднопосочното движение на превозните средства, тротоарите за пешеходците и едностранно паркиране в зоната. Предстои предложението да бъде обсъдено.