Министър Боил Банов: Казусът със столичния бул. "Прага" е юридически сложен
Откриват публична програма за набиране на проекти за културни прояви по време на българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. Това стана ясно по време на пресконференция на министъра на културата Боил Банов, който представи приоритетите на оглавяваното ведомство. „Взехме трудно, но според мен естествено и правилно решение – чрез проектизиране през фонд „Култура“ да отворим сесии за кандидатстване, а не аз или моят екип да избираме това, което ще представя страната ни по време на председателството. Времето за подаване на предложения е 45 дни. След това специална комисия ще селектира проектите и се надявам до средата на октомври да имаме конкретните визии, които ще носят имиджово идеите за представяне на страната“, обясни Боил Банов.
В отговор на въпрос как протича ремонта на НДК, където ще се проведат много от събитията през 2018 г., той увери, че всички предвидени дейности ще приключат в срок. „Перспективата е след това Дворецът да стане важен конгресен център“, допълни министърът.
Той уточни, че сумата за културната програма на българското председателство, е 4 млн. лв. „Това включва церемониите по откриване и закриване, 7 големи събития като изложба в Лувъра, културно обслужване на събития клас А и клас С на делегации, издания, които представят нашето културно наследство и съвременна култура, и ред други прояви“, обясни Банов.
По думите му ключов проект за ведомството е опазването на културното наследство. Във връзка с това министерството търси средства за обезпечаване на работата на Националния институт за недвижимо културно наследство. „Дори подписахме проект за дигитализация на целия архив на института“, заяви той. Боил Банов коментира, че предстои поправка в Закона за народните читалища във връзка с начините за финансиране на тяхната дейност в посока на работещите хора и на качеството. На дневен ред са и промените в закона за киното, които да дадат възможност за по-голям брой нови проекти годишно.
Министърът подчерта необходимостта от средства за капиталови разходи за поддръжка на държавните сгради в сферата на изкуствата и културата. „Имаме големи проблеми, ще направим всичко възможно за осигуряване на повече финансиране и за подкрепа на всички театри, концертни зали и читалища, така че да ги привеждаме поетапно в адекватен вид за времето, в което живеем, и европейските стандарти“, каза той.
По повод възникналия казус с асфалтирането на столичния бул. „Прага“ министър Банов бе категоричен, че според закона трасето трябва да бъде покрито с павета, но въпросът остава юридически сложен. „Обществените поръчки за булеварда са проведени по времето, когато все още не бе обявен обхватът на историческия център на града и паважът в него като паметник на културата. И тук влизаме в една сериозна колизия – при положение, че има спечелили кандидати, които да правят асфалт, и че към онзи момент не е имало действащ закон, който да защитава паветата, какво трябва да се направи?“, обясни той.