Sputnik: Ангела Меркел иска да изпрати мигрантите в специални центрове и да подсигури границите на ЕС
Споразумението за миграцията, сключено след деветчасова среща на върха на Европейския съюз в Брюксел, ще разпредели бремето на прием на бежанци по-равномерно сред страните-членки, пише Sputnik.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел планира да премести мигрантите, първоначално регистрирани в други държави от ЕС, в специални „контролирани“ центрове, съобщи „DPA“, позовавайки се на писмо, което тя е изпратила по-рано на лидерите на партиите, сформиращи управляващата ѝ коалицията.
В писмото Ангела Меркел е съобщила за резултатите от разговорите в Брюксел, фокусиращи се върху миграционната политика на ЕС.
Според документа, поне 14 държави от ЕС са заявили пред германския канцлер готовността си да подкрепят миграционната ѝ политика и да допринесат към усилията за преразпределяне на мигрантите към държавите на първоначалната им регистрация.
В телефонни разговори с коалиционните си партньори в петък, Меркел е заявила, че правителството ѝ е готово да разположи допълнителни полицейски служители в България и други държави, като част от усилията на Съюза да обезопаси външните си граници.