„Трябва да се намери баланс между туризма и опазването на културното наследство и аз видях тази ангажираност тук“. Това заяви принцесата на Йордания Дана Фирас, която е още посланик на добра воля към ЮНЕСКО и президент на „Петра Нешанъл Тръст“ . Тя бе у нас по покана на министъра на туризма Николина Ангелкова за конференция на тема: „Нови културни маршрути в Дунавския регион”. Във форума, който се организира от Министерството на туризма и Съвета на Европа, участва и министърът на културата Боил Банов и зам.-кметът по културата в София доц. д-р Тодор Чобанов.
„Подобно на моята страна Йордания, където има данни за цивилизации от дълго време и от различни епохи, и тук има множество свидетелства за богатата ви култура в миналото. Това ви прави специални и уникални“, каза Фирас и добави, че е много щастлива за приятелствата, които среща тук. Тя обяви, че фондацията, която управлява – „Петра Нешанъл Тръст“, има един успешен проект, който се състои в това младите ученици от 7 до 18 години да се запознаят с културата и това колко е важно тя да бъде опазвана. „Наследството ни учи на респект, също така да опазваме околната среда и да повишаваме своята ангажираност като граждани“, коментира още принцесата. Тя обърна внимание, че културното наследство е нашата идентичност, но то ни свързва с всички части на света. „Инвестициите подобряват възможностите на туризма и качеството на живота. Дунавският регион е много важен, тъй като обединява държави членки на ЕС и държави, които са извън него. Нашата дискусия става във време, когато много ясно виждаме какви са вредите от късогледото мислене за развитие. Когато туризмът е добре организиран, се намира баланс между развитието му и опазване на наследството. Аз видях това тук. За мен е чест, че съм в България. Важно е да се срещаме и да обсъждаме различни инициативи“, обобщи Нейно височество.
„България използва всички възможности да затвърди ролята на туризма и чрез него да подпомогнем дългосрочното развитие на Дунавския регион. Културата и туризмът са от съществено значение за успеха на стратегията на ЕС за тази част на континента и имат потенциал да ни направят по-силни и сплотени“, заяви от своя страна министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя изтъкна значителния принос на страната ни за създаване на три различни вида тематични дестинации – културно-исторически, винено-кулинарни и балнео- и СПА, които чувствително увеличиха интереса на туристите. Това също е начин да сближаваме хората. „Посещаемостта в тези обекти рязко се увеличи – в някои дестинации ръстът надмина 100 процента“, съобщи тя.
„Дунавската платформа като европейска инициатива цели да разшири културните маршрути. Въпреки голямата международна конкуренция страната ни все повече се утвърждава като дестинация за силен туризъм и цялото правителство застана зад сектора в негова подкрепа. Близо 12% от БВП у нас се формира от сектора, който през миналата година привлече за първи път над 9 млн. чуждестранни гости“, изтъкна Ангелкова и подчерта, че България става все по-привлекателна точка на географската карта. „Царевец, Панагюрище, мостът на Кольо Фичето, Велики Преслав, Плиска, Несебър и много други са сред най-посещаваните забележителности. Маршрутите са и шанс да премахнем границите и предразсъдъците“, каза министър Ангелкова.
Пред медии след края на конференцията министърът съобщи, че ведомството е готово да стартира пилотна инициатива – подготовка на меморандум за сътрудничество с „Петра Нешанъл Тръст“ за обучение на подрастващите как да се опазва културното наследство, като се ползва опитът на организацията. Обмисля се също създаване на обществени съвети на големите културни обекти, които да подпомогнат тяхното опазване и промотирането им.
„Културата и творческите сектори играят важна роля за развитието на страната и съм сигурен, че нашето сътрудничество с Министерството на туризма ще продължи“, заяви министър Банов. „Общата ни работа ще допринесе за разширяване взаимодействието на страните в региона, както и за обмен на добри практики. Правителството отчита като ключова темата за културния туризъм. Това е основен приоритет, по който ще продължим да работим и да надграждаме постигнатото“, посочи той.
„Щастливи сме, защото тази конференция се провежда в София – град с хилядолетна история, където културният туризъм заема важно място“, заяви зам.-кметът на столицата доц. д-р Тодор Чобанов. По думите му огромна част от туристите идват именно заради културното ни наследство. „Приветствам усилията на двете министерства, защото броят на посетителите, избрали културния туризъм, расте всяка година. Нашите музеи са много интересни за чужденците“, завърши доц. д-р Чобанов.
Констанс Метзгер, старши ръководител на проект Routes4u на Съвета на Европа, акцентира върху значението на Дунавския регион, богат не само с природни и културни ресурси, но и с много голямо културно разнообразие. „Ще говорим за два нови проекта за маршрути – Желязната епоха и Кирил и Методий“, каза тя. Културните маршрути пресичат поне 3 страни и са транснационални, те съхраняват тяхното наследство. „Европа не е само политически и икономически съюз, но и обединение на култури. Двата маршрута могат да успеят само ако си сътрудничим и така пренесем миналото в бъдещето. Те ще са най-резултатни, ако включват местните общности и ако взаимно се възползваме от силните си страни“, обобщи тя.