Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, начело с Русия, известни като „ОПЕК +“, се споразумяха да удължат с един месец – до края на юли, действащата през май и юни сделка за съвместно съкращаване на петролното производство с 9,7 млн. барела на ден.
Това се равнява на близо 10% от световните доставки и помогна за двойно увеличаване на цените на петрола през последните два месеца.
Според постигната през април сделка, участниците във формата „ОПЕК +“ трябваше да намалят производството с 9,7 млн. барела дневно през месеците май и юни, след което от юли до декември това съвместно съкращаване да бъде намалено до 7,7 млн. барела.
С новото решение обаче, текущото ограничаване а петролното производство с близо 10 млн. барела на ден ще остане валидно и през целия месец юли.
„ОПЕК +“ също така поиска държави като Нигерия и Ирак, които надвишиха договорените производствени квоти през май и юни, да компенсират това с допълнителни съкращения през периода от юли до септември.
„Търсенето се завръща, тъй като големите икономики, потребяващи петрол, започнаха да се измъкват от наложените заради коронавирусната пандемия строги ограничителни мерки. Но ние все още не сме вън от опасност, като и занапред сме изправени пред редица предизвикателства“, заяви саудитският министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман по време на проведената в събота видеоконферентна министерска среща във формата „ОПЕК +“, предаде Ройтерс.
Лидерът на ОПЕК Саудитска Арабия и основният съюзник на картела в лицето на Русия трябваше да постигнат баланс при повишаване на цените на петрола, като от една страна да отговорят на бюджетните си нужди, но същевременно с това не допринесат за силно нарастване на цените далеч над $ 50 за барел, за да избегнат да насърчат възобновяване на конкурентното шистово петролно производство в САЩ.