Днес Европейската комисия даде начало на основен преглед на търговската политика на Европейския съюз, който включва обществена консултация, с която се търси мнението на Европейския парламент, държавите членки, заинтересованите страни и гражданското общество. Целта на Комисията е да изгради консенсус за нова средносрочна ориентация за търговската политика на ЕС в отговор на новите глобални предизвикателства и въз основа на поуките, извлечени от кризата, породена от коронавируса.
Един силен Европейски съюз се нуждае от силна търговска и инвестиционна политика, която да бъде в подкрепа на икономическото възстановяване, създаването на качествени работни места, защитата на европейските предприятия от нелоялни вътрешни и чуждестранни практики и гарантирането на съгласуваност с по-широките приоритети в областта на устойчивото развитие, изменението на климата, цифровата икономика и сигурността.
Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател на Комисията по въпросите на икономиката в интерес на хората, заяви: За да се справим с икономическите и социалните щети, нанесени от коронавирусната пандемия, да осигурим силен тласък на възстановяването в Европа, както и да защитим съществуващите работни места и да създадем нови, неотдавна предложихме ключов план за възстановяване на Европа чрез мобилизиране на пълния потенциал на бюджета на ЕС. Европейският съюз е най-голямата търговска сила в света. Една отворена и основана на правила търговия ще изиграе съществена роля за възстановяването в световен мащаб. Трябва да направим необходимото, така че търговската политика да бъде в подкрепа на нашите граждани и фирми. Днес даваме начало на преглед на търговската политика, чрез който да адаптираме подхода на ЕС към световната търговия в този критичен за световната икономика момент.
Фил Хоган, комисар по въпросите на търговията, посочи: Пандемията, на която сме свидетели, променя облика на света такъв, какъвто го познаваме. Затова е нужно търговската политика да се приспособи с оглед на по-ефективната защита на европейските интереси. Днес търсим мнението на нашите граждани и на заинтересованите страни, за да ни помогнат да изградим индивидуален подход към търговската политика на ЕС, съобразен с условията в света след кризата, предизвикана от коронавируса. Искаме нашата политика да продължава да носи ползи за европейските граждани и фирми, да засилва стремежа ни за водеща световна позиция в редица области, но също така искаме да се защитим по-добре от недоброжелателни или неправомерни действия. Трябва да продължим да работим за свободна и справедлива търговия, основана на подходящи правила както в рамките на ЕС-27, така и в световен мащаб. Прегледът, който започваме днес, ще ни позволи да се вслушаме във всички заинтересовани страни.
Резултатите от тази консултация ще послужат като основа при изготвянето на съобщение, което ще бъде публикувано към края на годината. Окончателният преглед ще бъде резултат от прозрачен и приобщаващ процес, който ще включва обществена онлайн консултация, обсъждания с Европейския парламент и държавите членки, както и работа със съответните заинтересовани страни и представители на гражданското общество.
Консултацията обхваща всички въпроси, които имат отношение към търговската политика на ЕС, като се съсредоточава по-специално върху следните аспекти:
– Изграждане на устойчива икономика на ЕС след коронавируса – Реформиране на Световната търговска организация –
Създаване на възможности за предприятията, и в частност малките и средните предприятия, за участие в световната търговия
–
Оптимизиране на приноса на търговската политика с оглед преодоляването на важни глобални предизвикателства, каквито са изменението на климата, устойчивото развитие или цифровия преход.
–
Укрепване на отношенията с ключови търговски партньори в областта на търговията и
инвестициите
– Подобряване на равните условия на конкуренция и защита на фирмите и гражданите на ЕС Повече информация може да бъде намерена в публикуваната днес информационна бележка във връзка с консултацията. Писмени коментари могат да се изпращат до 15 септември 2020 г.