В изпълнение на Договор за безвъзмезна финансова помощ BG16RFOP002-3.004-0042-C01 е закупена един брой нова Линия за производство на асфалтови смеси с възможност за влагане на фрезован отпадъчен асфалт марка Марини, модел Топ Тауър.
Основната цел на проекта е повишаване на ресурсната ефективност на „Фармвил“ ЕАД чрез прилагане на нови решения, техники и методи, в резултат на които ще се постигне:
-намаляване (на единица продукция) на суровини (Скален материал фракция 0-4, Скален материал фракция 4-11, Скален материал фракция 11-22, Битум) използвани за производството на продукти (Асфалтова смес за основен пласт АС 31,5 осн.А0 50/70 и асфалтова смес за долен пласт на покритието АС 16 биндер 50/70) без да се добавят нови суровини, за сметка на оползотворяване на отпадъци;
-намаляване (на единица продукция) на Спомагателен материал (дизелово гориво), съдържащ опасни химични вещества, използвани в рамките на производствения процес на продукти (Асфалтова смес за основен пласт АС 31,5 осн.А0 50/70 и асфалтова смес за долен пласт на покритието АС 16 биндер 50/70) , без да се добавят нови опасни химични вещества;
-проектът се отнася до един от специфичните отпадъчни потоци – строителните отпадъци.
Закупената инвестиция ще повиши ресурсната ефективност в предприятието, като технологичния и производствен процес ще се запазят. Използваната суровина и крайният продукт ще са същите. Разликите ще има само в техническата специфика на отделните модули и компоненти, както и някои иновации и високотехнологични решения, които ще доведат до значително енергоспестяване, по-висока производителност, по-висока ресурсна ефективност и редица улеснения при работата с новото съоръжение, предвид почти цялостното автоматизиране на производството.
Освен това ще доведе до:
-Намаляване на вредното въздействие на отпадъците, образувани в резултат настроителната дейност върху околната среда при осигуряване на високо качество наизгражданата материална среда.
-До края на 2020 г. РБългария да притежава развита система за управление на отпадъци от строителство и разрушаване,която да осигури не по-малко от 70% икономически целесъобразно рециклиране, скоето да се прекрати замърсяването на околната среда и се редуцира до минимумекологичното въздействие на отпадъците, образувани в резултат на строителнитедейности в контекста на устойчивото развитие.
-Ограничаване негативното въздействиевърху околната среда от добив накариерни материали посредствомчастичната им замяна с рециклираниматериали от отпадъци от строителство и разрушаване.
-Постигане на максимални публични ползи чрез съчетаване на обществения и частния интерес при управлението на отпадъци от строителство и разрушаване.
-Осигуряване на гъвкавост на системата за рециклиране на отпадъци от строителство и разрушаване с огледминимизиране на транспортнитеразстояния, свързани както с отпадъци от строителство и разрушаване, така инс употребата на рециклираните материали.
Предвид гореизложеното, дейностите по настоящото проектно предложение са свързани с разширяване на капацитета на съществуващ стопански обект, тъй като за промяна в производствения процес няма да има по никакъв начин, но същевременно ще се произвеждат повече единици от вече произвеждания продукт, поради по-високата производителност на предвидения за закупуване актив.
Проектното предложение и очакваните резултати предвиждат създаването на партньорство и бизнес мрежа, които могат да се реализират на много други места и сред много други субекти от същия сектор. При разработване на проекта бяха намерени иновативни решения, които биха променили значително производството на асфалт към повишаване на качеството, а в същото време и минимизиране на вложените ресурси за реализация на продукцията.
Конкретните резултати от мултиплицираното прилагане на постиженията на проекта могат да се обобщят в следното:
– Прилагане на споделените добри практики за подобряване на бизнес климата и средата за развитие на иновативни решения на други партньори;
– Разширяване и разпространение на модела за изграждане на партньорство и сътрудничество на транс-регионално и транс-национално ниво;
– Надграждане и разширяване на знанията и уменията на служителите във фирмата;
– Провокиране на последващи активности и инициативи за включване на дружеството в проекти с иновационна насоченост;
С реализирането на мероприятията от дейностите по мултиплициране се разпространява добрият опит от дейностите по проекта и сред другите браншови дружества, което от своя страна доведе до устойчиво развитие на целевите групи. Всички дейности, свързани с продължение на проекта след приключване на финансирането ще се финансират от дружеството.
Партньорствата, установени по време на изпълнение на проекта ще действат в дългосрочен план и след приключване на проекта ще бъдат поддържани от съответните фирми за продължаващ обмен на иновативни практики и опит.
Линията за производство на асфалтови смеси с възможност за влагане на фрезован отпадъчен асфалт има пряк принос към един от специфичните отпадъчни потоци – строителни отпадъци, тъй като ще създаде възможност за значително оползотворяване на отпадък с код и наименование 17 03 02 асфалтови смеси, различни от упоменатите в 17 03 01. Така се мултиплицира ефектът на производството:
– значително се повишава ефективността на използваните ресурси;
– значително се подобрява производствената цена, което съответно разширява пазарните обеми и възможности и повишава високо конкурентоспособността;
– отпада потребността от допълнителни помещения за съхраняване и грижи за отпадъците;
– изцяло отпада потребността от депонирането им на обществените сметища;
– подобрени и гарантирани потребителски свойства при употреба;
Чрез реализация на инвестиционните си намерения фирмата постига увеличаване на производителността, повишаване на конкурентоспособността на предприятието на вътрешни пазари, намаляване на производствените разходи и подобряване на ресурсната ефективност чрез преминаване към най-високо ниво в йерархията при управлението на отпадъците, а именно предотвратяване на тяхното образуване. Представянето на положителните резултати от внедреното пилотно технологично решение има силен демонстрационен и мултиплициращ ефект, изразяващ се в привличането на други предприятия да въвеждат нови технологични иновационни решения в процеса на производство, а също така и да участват в програми, финансирани от Европейския съюз. Не на последно място е и обмяната на опит между браншови организации и частния бизнес, което от своя страна спомага за развитието на икономиката на страната, постигайки по-голяма синергия в практическото и научно съревнование.