Емил Христов
Работният проект на новата Оперативна програма „Развитие на регионите 2021 – 2027“ ще бъде внесен за преговори в ЕК, след като беше одобрен от тематичната група за разработване на „ОПРР 2021 – 2027“. Това съобщиха от МРРБ след онлайн заседание на групата, която е под председателството на зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на ОПРР Деница Николова.
Бъдещата програма ще бъде с бюджет над 3 млрд. лв. и ще съдържа три приоритетни оси (ПО). Първата ще е за градско развитие. В нея ще бъдат съсредоточени 6% от ресурса на Европейския фонд за регионално развитие на национално ниво за проекти за градско развитие на десетте най-големи общини.
Втората ос ще е за интегрирано териториално развитие на регионите, в която попадат 40 общини, чиито градски центрове са с население над 15 000 души. Те ще изпълняват интегрирани териториални инвестиции, като ще имат и достъп до финансиране от останалите програми на ЕС и най-вече от Програмата за развитие на селските райони, с което ще се постигне изпълнението на огледални дейности и допълняемост на мерките между градски и селски общини. „Паралелно с това общините ще трябва да си партнират при реализацията на проектите и по този начин ще се постига много по-голям ефект за няколко населени места и практически няма да има град или село без възможност за еврофинансиране“, е подчертала Николова.
Третата ос ще е за техническа помощ, насочена към повишаване на административния капацитет на местно и национално ниво.
Средствата по ПО 1 и 2 ще са за проекти за модернизиране на образователната инфраструктура, развитие на индустриалните паркове и енергийна ефективност. Сред приоритетните области остават и градският транспорт, здравеопазването и рехабилитацията на пътната инфраструктура. Ще продължи да се подкрепя и развитието на туристическата и културна инфраструктура, обновяването на градската среда и социалните обекти.
Новост е, че МРРБ поема изпълнението на териториалните планове за справедлив преход чрез Фонда за справедлив преход през периода 2021 – 2027 г., или изпълнението на целите на т.нар. Зелена сделка. „Така ще се даде възможност за финансиране на мерки в подкрепа на икономическа трансформация и енергиен преход в регионите заедно с осигуряване на съпътстващите нужди за социални мерки“, е отбелязала Деница Николова. По думите й през октомври ще започне дейността на новите съвети за регионално развитие и се очаква да стартира подготовката на насоки за кандидатстване с интегрирани териториални инвестиции.