Европейската комисия (ЕК) представи инициативата „вълна на саниране“ за повишаване на енергийните характеристики на сградите в ЕС. С нея Комисията има за цел най-малко да удвои процента на саниране през следващите десет години, така че чрез него да се постигне по-висока енергийна и ресурсна ефективност. Така ще се подобри качеството на живот на хората, ще се намалят емисиите на парникови газове в Европа, ще се насърчи цифровизацията, ще се залага повече на повторната употреба и рециклирането на материалите. До 2030 г. е възможно да бъдат санирани 35 милиона сгради и да се създадат до 160 000 допълнителни екологосъобразни работни места в строителния сектор.
От ЕК изтъкват, че на сградите се дължат около 40% от потреблението на енергия в ЕС и 36% от емисиите на парникови газове. Всяка година обаче само 1% от сградите се санира, така че да станат енергийно ефективни. „Като се има предвид, че близо 34 млн. граждани на Европа не могат да си позволят да отопляват нормално домовете си, публичните политики за насърчаване на енергийно ефективното саниране също представляват мярка срещу енергийната бедност, подпомагат опазването на здравето и благосъстоянието на хората и спомагат за намаляване на сметките им за енергия“, подчертават от ЕК.
Във „вълната на саниране“ ще бъде отдаден приоритет на действията в три области: декарбонизиране на системите за отопление и охлаждане; справяне с енергийната бедност и с проблема на сградите с най-лоши характеристики; и саниране на обществения сграден фонд, като училища, болници и административни сгради.
„С вълната на саниране ще се подобрят местата, където работим, живеем и учим, като същевременно ще се намали въздействието ни върху околната среда и ще се създадат работни места за хиляди европейски граждани. Ако искаме да градим отново по-добре, се нуждаем от по-добри сгради“, заяви изп. зам-председател за европейския Зелен пакт Франс Тимерманс по време на представянето.
Комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон коментира, че с инициативата ще се отстранят голям брой пречки, които правят санирането сложно, скъпо и времеемко, като възпрепятстват извършването на така необходимите дейности. „Ще предложим по-добри начини за измерване на ползите от санирането, въвеждане на минимални стандарти за ЕЕ, отпускане на по-голяма финансова подкрепа и техническа помощ от страна на ЕС, насърчаване на взимането на „зелени“ ипотечни кредити и оказване на подкрепа за по-голямото използване на възобновяеми енергийни източници при отоплението и охлаждането“, подчерта Симсон.
Комисията предлага съществуващите пречки да бъдат отстранени по цялата верига на саниране – от разработването на даден проект до неговото финансиране и приключване – посредством набор от мерки на съответната политика и чрез инструменти за финансиране и за техническа помощ. Залага се на шест основни действия. Първото е по-строги разпоредби и стандарти и по-подробна информация относно енергийните характеристики на сградите с цел въвеждане на по-големи стимули за саниране в публичния и частния сектор, включително поетапно въвеждане на задължителни минимални стандарти за ЕЕ на съществуващите сгради, актуализиране на правилата за сертификатите за енергийните характеристики и евентуално разширяване на обхвата на изискванията за саниране на сградите в публичния сектор.
Друго действие е осигуряване на достъпно и целенасочено финансиране, включително чрез водещите инициативи Renovate и Power Up на Механизма за възстановяване и устойчивост в рамките на NextGenerationEU, въвеждане на опростени правила за комбиниране на различни източници на финансиране и на многобройни стимули за осигуряване на частни средства.
Увеличаване на капацитета за подготвяне и изпълнение на проекти за саниране е третото посочено действие. Тук са включени от оказване на техническа помощ на националните и местните органи до предоставяне на обучение и развиване на умения за хората, работещи на нови екологосъобразни работни места.
Следващото е разширяване на пазара за устойчиви строителни продукти и услуги, включително интегриране на нови материали и природосъобразни решения, преработване на законодателството относно предлагането на пазара на строителни продукти и преразглеждане на целите за повторна употреба на материалите и тяхното оползотворяване.
Заложено е и разработване на свързани с кварталите подходи за местните общности, така че те да възприемат цифрови решения и такива с използване на възобновяема енергия, и създаване на райони с нулево нетно потребление на енергия.
Изключително важно ще е и създаването на нов европейски „Баухаус“ – интердисциплинарен проект, ръководен съвместно от консултативен съвет от външни експерти, който включва учени, архитекти, дизайнери, хора на изкуството, проектанти и представители на гражданското общество.
Повече за новия европейски „Баухаус“ четете в статията на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.