Комисията приветства днес решението на Европейската сметна палата (ЕСП) да даде положително становище за годишните отчети на ЕС за 13-а поредна година, преценявайки, че те са точни и верни. Както и през предходните години Сметната палата посочи, че приходната част на бюджета на ЕС е била добре управлявана.
Комисията отбелязва решението на ЕСП да промени становището си относно редовността на разходите тази година и приветства оценката за бюджета на ЕС в ключови области на политиката. Например в областта на сближаването и природните ресурси, която включва и селското стопанство, бюджетът е бил изразходван по-правилно, отколкото през предишната година.
През 2019 г. разходите в сферата на природните ресурси и административните разходи представляват 55 % от одитираните разходи. В тези области изчисленият процент на грешки, посочен от Сметната палата, е бил дори под определения от нея праг на същественост. Това е прагът, над който одиторите ще констатират, че разходите са били засегнати от значителен процент грешки. Като цяло процентът на грешки, изчислен от Сметната палата по отношение на разходите на ЕС, се запази стабилен спрямо миналата година.
Комисарят по въпросите на бюджета и администрацията Йоханес Хан заяви: Европейската комисия се придържа към най-строгите стандарти за прозрачност и отчетност и е поела ангажимента да гарантира, че всеки цент се изразходва в съответствие с правилата и правните разпоредби. Освен това Комисията продължава да спазва най-строгите стандарти по отношение на изпълнението, като постоянно извършва оценки и проверява дали програмите са на път да постигнат целите си и дали продължават да съответстват на политическите приоритети. Всеобхватният подход и методика, следвани от Европейската комисия и партньорите по изпълнението в държавите членки съгласно принципа на споделено управление, ни позволяват да имаме доверите в системите ни за управление и контрол и в ефективното изпълнение на разходните ни програми. И накрая, става въпрос за парите на данъкоплатците, които трябва да бъдат защитени. Ще продължим да усъвършенстваме подхода си, основан на риска, като включим препоръките на ЕСП в многогодишната рамка и се стремим да запазим деликатния баланс между проверки, административна тежест, разходи, опростяване и ефикасност.
Комисията продължи и ще продължава да работи в същата посока до приключването на текущия многогодишен финансов период, както и след 2021 г., когато започва новият дългосрочен бюджет. Усилията на Комисията ще продължат да бъдат насочени към четири основни области:
- Съвместна работа с държавите членки и партньорите по изпълнението, за да се гарантира, че всяко евро се изразходва в съответствие с правилата
Бюджетът на ЕС се изпълнява в сложна среда и съвместно с голямо разнообразие от партньори в много страни. В самия ЕС държавите — членки на Съюза, носят съвместна отговорност за управлението на около 75 % от бюджета на ЕС и играят ключова роля в области на политиката като сближаването и разходите за селско стопанство, в които по-голямата част от бюджета се разпределя чрез националните и регионалните органи за управление.
Комисията има строги правила по отношение на доброто и ефективно управление на средствата. Работим съвместно с държавите членки, за да гарантираме, че бюджетът се изразходва в съответствие с тези правила и че всяко евро от бюджета на ЕС отива там, където е най необходимо.
Целта е да се предотврати допускането на грешки, като се помогне на държавите членки да
откриват, докладват и коригират нередностите на ранен етап, за да не рискуват да изгубят средствата, които им се полагат.
- Извличане на максимална полза от всяко евро
Гарантирането на това, че всяко евро от бюджета на ЕС постига най-добрите възможни резултати в различните области на политиката, е от ключово значение за Комисията. Ето защо положихме много усилия, за да се гарантира, че бюджетът на ЕС не само се изразходва в съответствие с правилата, но и служи за финансиране на проекти, които са насочени към справяне с общи за целия ЕС предизвикателства и които оказват въздействие върху голям брой хора.
В сферата на научните изследвания например, до края на 2019 г. по програмата „Хоризонт 2020“ бяха подкрепени над 23 000 организации, за да получат достъп до рисково финансиране, както и 5522 висококачествени изследователски проекта в рамките на Европейския научноизследователски съвет и 44 000 иновации, които включват прототипи и дейности по изпитване. Програмата „Галилео“ с изведени 26 сателита в орбита помага за подобряване на точността и надеждността на услугите за локализация в смартфоните на повече от 1 милиард потребители по целия свят.
Съсредоточаването върху добавената стойност от ЕС е също така в основата на предложението на Комисията за дългосрочния бюджет за периода 2021—2027 г. Целта на това предложение е да се определят по-ясни цели и вниманието да се съсредоточи по-силно върху изпълнението. Това ще улесни надзора и измерването на резултатите, както и внасянето на промени, когато такива са необходими. Очаква се това да подобри допълнително начина, по който се изразходва бюджетът на ЕС.
- По-прости правила за увеличаване на ефективността на финансирането от ЕС
През последните години Комисията положи усилия за допълнително опростяване на правилата, съгласно които се изразходва бюджетът на ЕС, тъй като по-простите правила означават по-лесен достъп до средствата и по-малко грешки в управлението.
Това беше и в основата на предложението на Комисията за следващия дългосрочен бюджет на ЕС. Комисията представи начини за улесняване на правилата за изразходване на бюджета на ЕС и очаква, че конкретните идеи ще бъдат отразени в окончателните компромиси относно следващия дългосрочен бюджет и инструмента NextGenerationEU.
- Събиране на неправилно изразходените средства на ЕС
Целта на Комисията като институция, която управлява бюджета на ЕС, е да гарантира, че след приключването на дадена програма и след извършването на всички проверки, остатъчният риск за бюджета на ЕС е под 2 % — равнището, което Сметната палата счита за съществено.
За тази цел Комисията наблюдава изпълнението на бюджета на ЕС на място. Ако бъде констатирано, че държавите членки или крайните бенефициери изразходват неправилно парите на Съюза, Комисията може да събере средствата, за да защити бюджета на ЕС. Комисията счита, че след тези корекции и събирания (възлизащи на 1,5 милиарда евро през 2019 г.) оставащият риск от грешки за бюджета на ЕС е под 1 %.
Контекст
С публикуването на годишния доклад на Европейската сметна палата се поставя началото на годишната процедура по освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета на ЕС. За да подготви почвата за този процес, през юли 2020 г. Комисията докладва за изпълнението на бюджета на ЕС в интегрираните отчети за финансите и управленската отговорност, които включват годишния доклад за управлението и изпълнението на бюджета на ЕС. Това отчитане потвърждава, че през 2019 г. бюджетът на ЕС е довел до конкретни резултати, допринесъл е за постигането на политическите приоритети на Европейския съюз, създал е добавена стойност за гражданите на ЕС и е бил изразходен съгласно правилата на ЕС.
Изчисленият процент на грешки не е мярка за измами, неефикасност или разхищения. Той е просто приблизителна оценка на средствата, които вече са платени от бюджета на ЕС, въпреки
неспазването на някои правила.