Еврокомисарят с ресор „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“ Мария Габриел откри Общото събрание на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC). В събитието участват инж. Любомир Качамаков, вицепрезидент на FIEC и председател на Областното представителство на КСБ в София, инж. Николай Николов, зам.-председател на УС на Камарата на строителите в България и председател на ОП на КСБ – Бургас, и Джани Антова, началник-отдел „Международна дейност и управление на проекти“ в КСБ.
В началото председателят на FIEC Томас Бауер благодари на еврокомисар Габриел за участието и пожела срещата да е само първата от поредица подобни.
„Благодаря много за поканата. Искам да започна с това, че 2020 е трудна година за всички. Знаем, че пред нас има две основни предизвикателства – да се справим със здравната криза, докато в същото време се опитваме да създадем дигитална и климатично неутрална икономика“, посочи еврокомисар Мария Габриел. Тя подчерта, че сектор „Строителство“ има ключова роля за възстановяването на Европа от пандемията.
„В бранша за заети 13 млн. работници, той осигурява 9% от БВП на Съюза. Тези цифри показват колко важно е строителството за справяне с кризата“, каза Габриел. По думите й много компании са се възползвали от редица европейски проекти, за да намерят иновативни решения, които да бъдат използвани в създаването на антибактериални повърхности, както и за бързото строителство на болнични заведения. „Искам да подчертая, че инвестирането в разработването на иновативни подходи е изключително важно и Вие трябва да продължите да работите в тази насока “, заяви тя.
Мария Габриел говори и за двойния преход, пред който се изправя Европейският съюз, а именно – „зеления и дигитален преход“. От думите й стана ясно, че това ще рефлектира върху строителите, защото ще засегне начините на изграждане на големи инфраструктурни проекти и сгради. „Преходът към устойчива енергия ще открие и възможности за развитие на пазара на труда, защото ще създаде нови работни места“, посочи еврокомисарят.
Пред Общото събрание на FIEC Мария Габриел коментира и представената преди месец „вълна за реновиране“ в Европа. Тя информира членовете на Федерацията, че целта на тази инициатива е да се удвоят двойно нивата за обновяване на сградния фонд в ЕС през следващите 10 г. „Така ние ще се погрижим за това да имаме по-висока енергийна ефективност. Желанието ни е да реновираме 35 млн. сгради в цяла Европа“, поясни Габриел.
„Ние разполагаме и с още една програма, която има за задача да развие ЕС. Става дума за 1 млрд. евро, които са по програмата „Хоризонт 2020“ по линия на европейския Зелен пакт. Те са за научноизследователски проекти и проекти за иновации в отговор на климатичната криза. Призовавам Ви да промотирате тази програма и да подканите фирмите да участват“, каза Мария Габриел.
Еврокомисарят запозна членовете на FIEC и с инициативата „Нов европейски Баухаус“. „Тя беше подробно презентирана от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. Това е проект, които е подкрепян от огромен брой експерти, сред които има учени, архитекти, дизайнери и инженери“, сподели еврокомисарят. По думите й желанието на ЕК е да се създаде мрежа от 5 „Баухаус“ центъра в различни европейски градове. „Ще разчитаме много на Вашите предложения къде да бъдат те. Инициативата се обляга на иновации и съвременен дизайн. Мисля, че тук Вие имате много познания и опит, с които да помогнете“, каза Мария Габриел.
Тя също така сподели, че през следващите години новата програма Horizont Europe ще подкрепя строителството, ще му помогне да стане по-дигитално и да намери правилния подход да се реновира и да създаде начините за обучение на служителите.
„Друга важна перспектива за сектор „Строителство“, с която искам да Ви запозная, е свързана с това, че през следващия програмен период ще работим за подпомагане развитието на малките и средните предприятия в Европейския съюз“, заяви Габриел. Тя сподели, че едната възможност това да се случи е чрез Европейския съвет за иновации. „В момента в своята пилотна фаза Европейският съвет за иновации ще бъде изцяло приложен от 2021 г. в рамките на Horizont Europe. Важно е да създадем иновативна еко система във всеки регион в Европа“, поясни Габриел.
Еврокомисарят говори и за нуждата от намиране на подход за развитие на уменията на работниците в Европейския съюз. „Наясно сме, че строителният бранш се сблъсква с липса на квалифицирана работна ръка. Важно е да обединим усилията си и да имаме по-конкретни инициативи, за да се справим с този казус“, каза тя. По думите й един от начините това да се случи е чрез трите инициативи в областта на образованието и науката. „Те включват пакет от мерки и действия за изграждане на Европейско образователно пространство, за динамизиране на Европейското научноизследователско пространство и нов План за действие в областта на цифровото образование“, сподели Габриел.