Стефан Първанов е роден в Троян. Работи в сферата на пожарната безопасност и защитата на населението повече от 17 г. Седем от тях е инспектор по „Държавен противопожарен контрол“ и по „Пожарогасителна и аварийно-спасителна дейност“. От 2010 г. е преподавател във факултет „Пожарна безопасност и защита на населението” при Академията на МВР, където през 2003 г. завършва бакалавърска степен, а през 2008 г. – магистърска със специалност „Пожарна и аварийна безопасност“. Отчислен е с право на защита на дисертационен труд по „Защита на населението и народното стопанство в критични ситуации“ в същата академия. Към момента приключва магистратура „Технология и управление на строителството“ във ВСУ „Любен Каравелов“.
Инж. Първанов, първата ми среща с Вас бе на дипломни защити във ВСУ „Любен Каравелов“, където бяхте секретар на Държавната изпитна комисия. Кое налага преподавател от Факултета „Пожарна безопасност и защита на населението” при Академията на МВР да се включва в дейността на училище, което подготвя специалисти за строителния бранш?
Съгласно действащата нормативна уредба, строежите следва да се проектират, изпълняват и поддържат в съответствие с основните изисквания към тях, сред които е осигуряването на безопасност в случай на пожар. Това налага потребност от специалисти, които да могат да изследват именно процесите, свързани с пожарната опасност на строежите. Допълнително с изменението на нормативната база преди няколко години се наложи изискването инвестиционните проекти на строежите със застроена площ над 200 кв. м и над два етажа да съдържат част „Пожарна безопасност“. Тези обстоятелства бяха аргумент във ВСУ „Л. Каравелов” да се инициира създаване на специалност, която обхваща именно проблемите, касаещи пожарната безопасност при устройството на територията, инвестиционното проектиране и строителството. Наименованието на специалността е „Защита на населението (Строителна пожарна и аварийна безопасност)“.
Известно е, че сходни специалности има в редица други висши училища, като Академията на МВР, Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ и др., но дефицитът в този отрасъл все повече се повишава. Същевременно се увеличава и потребността от по-голям брой инженери по пожарна безопасност както за държавната сфера, така и за бизнеса. А конкуренцията поражда качество.
За тази нова специалност във ВСУ „Л. Каравелов” трябваха хора с професионални познания в сферата на пожарната безопасност и защитата на населението. На база споразумение между ВСУ и Академията на МВР в областта на научноизследователската дейност и обучението на студенти няколко колеги от Академията на МВР се отзовахме като хонорувани преподаватели. Именно това ме доведе и в комисията по защита на дипломните работи на първия випуск магистър-инженери по специалността „Защита на населението (Строителна пожарна и аварийна безопасност)“. Участието ми в нея като секретар ми донесе голямо удовлетворение от показаните познания от дипломантите. Считам, че специалността е необходима и ползотворна.
Какви часове водите във факултет „Пожарна безопасност и защита на населението”?
Преподавателската ми дейност обхваща дисциплините „Пожаро-строева подготовка“, „Организация на управлението и труда в службите за пожарна безопасност и защита на населението“, „Логистика“, „Моделиране на аварии с опасни вещества“ и „Учебна практика“.
Каква е връзката между инвестиционния процес в строителството и подготовката по пожарната безопасност в Академията на МВР?
Академията е за професионална подготовка на специалисти основно за нуждите на МВР. Но както казах, едно от главните изисквания към строежите е осигуряването на безопасност в случай на пожар. В тази връзка нашите възпитаници след влизане в редиците на МВР извършват проверки за спазване на правилата и нормите за пожарна безопасност при проектиране и строителство, участват в експертни съвети за оценка на съответствието на инвестиционните проекти и в държавни приемателни комисии за разрешаване ползването на строежите. Включват се и в разработването на строителни и технически правила и норми за осигуряване на пожарната безопасност при проектиране и изграждане на строежите.
Какви знания придобиват специалистите, завършили този факултет?
Инженерите в областта на пожарната безопасност и защитата на населението следва да имат умения за изработване на технически чертежи, изчисления и спецификации, осъществяване на техническо ръководство на пожарното обезопасяване на сгради, съоръжения и обекти. Те осигуряват пожарно обезопасяване, извършване контрол и управление на качеството на строителството и на строителните материали, за участие в административното обслужване на инвестиционния процес и др. Също така следва да имат и компетентности за инженерно проектиране в областта на пожарната безопасност, проектиране, организация, изпълнение и внедряване на технологии, агрегати и съоръжения по отношение на пожарната безопасност и др.
Как се отрази COVID-19 на приема през 2020 г.?
Въпреки епидемичната обстановка и наблюдаващия се отрицателен демографски процес у нас, Академията на МВР запазва стабилност в приема и броя на желаещите да станат курсанти при нас.
Как успявате да организирате обучението в условията на пандемия?
Безусловно се опитваме да запазим баланса между разпоредбите на държавните органи относно епидемиологичните мерки и изискванията за качество на обучението. Възпитаниците ни по специалността „Пожарна и аварийна безопасност” овладяват широкопрофилни теоретични знания, като в същото време трябва да придобият и практически умения и навици. Това изисква курсантите да бъдат поставени в реални условия. Практическата подготовка се организира и провежда изключително трудно в настоящите условия.
А как служителите, осъществяващи дейности по пожарна безопасност и защита на населението, успяват да изпълняват своите задачи в условията на COVID-19?
Рискът за пожарникарите, които изпълняват дейности в зони на инфекциозни огнища и епидемии, е доста сериозен. Според проучване на Международната асоциация на пожарникарите, проведено преди няколко години, един на всеки 50 огнеборци е бил изложен на инфекциозна зараза по време на изпълнение на служебните си задължения. Ако сега се направи подобно изследване, съм сигурен, че статистиката ще е доста по-тревожна.
Пандемията доказа, че извършването на дейности от пожарникарите в зони с епидемии изисква изпълнение на редица допълнителни мероприятия, като осигуреност с лични предпазни средства, обучения и достатъчно тренировки, синхронизация на действията и др. Всичко това не може да се реализира без необходимите ресурси, в това число и парични. Не бива да се пренебрегва и финансовото стимулиране на пожарникарите. Те също са на първа линия, на „терен“, и то при специфични рискови условия на труд. Затова и във финансов дефицит държавата предприема инициативи за увеличение на възнагражденията, включително и на пожарникарите, което е обосновано, премервайки риска на тази професия.