Инж. Костов, в тези трудни за всички заради пандемията времена да започнем нашия разговор с нещо позитивно. Да разкажем за едно благородно дело, което Вие чрез Вашата фирма „Костофф” ЕООД сте направили преди дни – дарение, с което сте подкрепили болницата в Добрич. Разкажете ни малко повече.
От Многопрофилна болница за активно лечение – Добрич, се свързаха с Областното представителство на Камарата в Добрич с молба за помощ. Имаха нужда от разширяване на легловата база на Ковид сектора в Хирургическия корпус на здравното заведение. Ставаше въпрос за преустройство на 12 стаи, които да се използват за лечение на заболели от коронавирус. Аз се ангажирах лично и фирмата, която представлявам – „Костофф” ЕООД, изпълни за две седмици абсолютно безвъзмездно необходимите строително-монтажни дейности на стойност близо 19 000 лв., което представлява нашето дарение за здравното заведение.
Ситуацията в страната е тежка. Област Добрич е на едно от първите места по брой заразени. Добре е, че строителството все пак е един от отраслите, които продължават да работят в ситуация на пандемия, което, разбира се, е и свързано със спецификата на нашата работа – предимно на открито и позволяваща достатъчно дистанция. Използвам трибуната на вестника, за да се обърна към колегите и да призова всички, които имат възможност, да помагат на болниците по места с каквото могат – дали със средства или с материали и труд, но тази солидарност в момента е от много важно значение.
В края на 2020 г., обръщайки се назад, каква беше тя за строителния бранш във Вашия регион и за Вас като председател на ОП на КСБ?
Както казах и преди малко, строителният бранш не спря да работи в условията на пандемия. Така че като обеми на строителство не мога да кажа, че изминаващата година е била по-лоша в сравнение с предходните. В областта има много работа. Не отчитаме спад в оборотите, дори повечето компании отбелязват ръст в продукцията си. Всички колеги са ангажирани с изпълняване на обекти на общински и частни инвеститори. Има намаляване на поръчките от страна на общините, но пък частни вложители разширяват своите производства, а това осигурява доста работа за строителния сектор.
През изминалата година промениха ли се проблемите и предизвикателствата, с които строителите се сблъскваха и които трябваше да разрешите?
Основният въпрос, който стои пред нас, но той не е само от изминалата година, е свързан с това, че фирмите, които главно изпълняват обекти тук, не са от област Добрич. Аз имах едно предложение във връзка с обявяването през март на извънредното положение – при поръчките приоритетно да се избират местните фирми за изпълнение на различни обекти, което ще доведе до намаляване на движението на хора между различните градове. Но това не получи подкрепа, защото в нормативната база за обществените поръчки е заложено, че всеки може свободно да участва. При затрудненията с придвижването, с които се сблъскахме тогава, моето предложение можеше да помогне, защото нямаше да се налага наши фирми да работят например във Варна, а техните компании да изпълняват обекти в Добрич. Чрез ограничаване на тази практика щеше да се намали пътуването на работниците, да се ограничи евентуалното заразяване и да се редуцират транспортните разходи, но за съжаление това не бе взето под внимание.
През годината проведохме срещи с някои от общините в областта по теми, свързани с техните капиталови програми, поставихме нашите въпроси пред тях. Но с оглед на ситуацията преустановихме присъствените събития.
Какво е състоянието на строителния сектор в областта, за която отговаряте? Какви са най-значимите обекти, които се изпълняват?
Един от големите обекти, по които се работи вече втора година, е водният цикъл на Добрич. Стойността е 114 млн. лв. Местните фирми там се включиха като подизпълнители в отделни етапи от работата. Голям е броят на проектите на частни инвеститори – например складови бази, обекти от животновъдството и др. При нас съотношението между общинските и частните инвестиции е 50:50.
Каква очаквате да бъде предстоящата година за строителния бранш във Вашия регион? Стартът на какви проекти се предвижда?
Засега не е ясно дали ще започнат някакви големи обекти. Общините намаляват бюджетите си в частта „Инвестици”. Градският парк в Добрич примерно беше реновиран преди няколко години. Очакват се проектите за ремонт на Централните хали и за пешеходната зона на града. Но все още са на фаза одобряване на инвестиционни проекти и няма яснота кога ще може да се изпълняват.
А какъв е резултатът от НПЕЕМЖС? Успешна ли беше при Вас програмата? Трябва ли да продължи?
Приключват дейностите по санирането на няколко блока. Програмата за саниране при нас се разви много добре. Разбира се, че трябва да продължи. Има още много сгради, които се нуждаят от обновяване, защото бяха обхванати едва между 5 и 10% от зданията.
Как оценявате сътрудничеството с местните власти, има ли работещ диалог? С какви проблеми се сблъсквате при комуникацията с общините и другите институции по места?
Контактите ни с местните власти от областта са много добри. Преди въвеждането на извънредното положение през март проведохме срещи с кметовете на Генерал Тошево, Шабла, Каварна, Тервел. Сега, макар и дистанционно, в хода на своята работа поддържаме връзки със зам.-кметовете, които отговарят за строителството. Те също, когато възникнат някакви проблеми, се обръщат към нас и в оперативен характер намираме решение.
Какви цели си поставяте като председател на ОП на КСБ за 2021 г.? Кои ще са основните приоритети в работата на Областното представителство?
Основният приоритет в нашата дейност сега е да успеем да съхраним работниците във фирмите през зимния сезон. Но същевременно трябва да използваме обучителната програма, която се организира от КСБ. Има доста голям интерес, като вече проведохме един курс, в който се включиха около 30 фирми. Това даде възможност за допълнително обучение на техните ръководители на обекти, които отговарят за качеството на изпълнение.
Кои според Вас са основните теми, пред които браншът е изправен и по които КСБ трябва да насочи усилията си през следващата година?
Проблемът за т.нар. блуждаещи нелегитимни фирми е много сложен. Ние обучаваме служителите си, а после те отиват да работят точно в такива бригади или фирми от сивия сектор. А там на всички е ясно, че не се плащат данъци и осигуровки. Това е въпрос, по който е важно Камарата да продължи да работи, но който трябва да се реши и на държавно ниво. ДНСК и Инспекцията по труда трябва да разполагат с голям състав, за да могат да извършват по-сериозен контрол. Този тип компании изпълняват малки обекти без какъвто и да е контрол, без гаранционни условия. След това инвеститорите се жалват от изпълнението. Затова трябва да се помисли на централно ниво и да се разгледат работещи примери в тази посока от други държави.
Как оценявате партньорството между ОП на КСБ и в. „Строител”? Как можем да си сътрудничим по-активно и да Ви бъдем по-полезни?
Четем вестника. Интересен е и е важен за бранша. Отчитаме като наш пропуск, че не подаваме много данни към изданието за събития, които се случват в региона. Това трябва да се промени, за да може гилдията и обществеността да са по-добре информирани какво се случва в строителния сектор по места.