И през 2020 г. въпреки трудностите и ограничителните мерки, наложени в усложнената епидемична обстановка вследствие на пандемията от COVID-19, Камарата на строителите в България (КСБ) проведе Годишната класация на най-добрите компании в сектора. Избраните фирми бяха обявени по време на редовното Общо събрание на КСБ. В надпреварата се включиха 5202 компании, вписани в Централния професионален регистър на строителя. Традиционно бяха разделени в 4 категории – Първа група „Строежи от високото строителство (жилищно, обществено-обслужващо, промишлено), прилежащата му инфраструктура, електронни съобщителни мрежи и съоръжения“; Втора група „Строежи от транспортната инфраструктура“; Трета група „Строежи от енергийната инфраструктура“; Четвърта група „Строежи от благоустройствената инфраструктура, хидротехническо строителство и опазване на околната среда“. Всяка категория има по три раздела – „Големи“, „Средни“ и „Малки“ строители, като победителите в тях получават съответно златна, сребърна и бронзова награда. Те са класирани на базата на декларираната информация от отчетите на строителните компании за 2019 г. и по определените показатели за оценка, съгласно чл. 3, ал. 2 от Правилника за годишната класация.
Вестник „Строител“ ще представи в рубриката Строителни „Оскари“ отличените в ежегодния конкурс на КСБ. В този брой ще Ви срещнем с „Люкос Инженеринг“ ЕООД.
„Люкос Инженеринг“ ЕООД
Носител на златна награда във Втора група „Строежи от транспортната инфраструктура“, раздел „Малки строители”
Компанията е специализирана в строителството и поддръжката на пътна инфраструктура. В портфолиото й влизат още изграждане на мостове, техническа инфраструктура, ВиК мрежи и пречиствателни съоръжения. Сред дейностите, които осъществява фирмата, са и ремонт и реконструкция на сгради, изграждане на строително-хидроизолационни системи, управление и реализация на инвестиционни проекти.
Георги Тончев, управител на „Люкос Инженеринг“ ЕООД:
Наградата на КСБ е признание за положения труд
Основното предизвикателство е да успяваме да намираме работа постоянно
Г-н Тончев, в началото на нашия разговор приемете поздравления от екипа на в. „Строител“ за спечелената награда в ежегодната класация на КСБ. Бихте ли представили себе си и компанията, която ръководите?
Създадох „Люкос Инженеринг“ ЕООД през 2013 г. Преди това работих в семейната строителна фирма, основана от баща ми, където придобих сериозен опит. Дружеството, което ръководя, извършва строителство, рехабилитация и реконструкция на пътища и мостови съоръжения. Изпълняваме укрепване на свлачища и аварийно-възстановителни дейности, както и сезонно поддържане на съществуваща пътна мрежа – превантивно, текущо, зимно и ремонтно. Правим вертикални планировки независимо от тяхната сложност и разнообразност. Компанията разполага с няколко асфалтополагащи екипа, оборудвани със собствена механизация, необходима за качественото изпълнение на възложените обекти, включително с GPS система за контрол и наблюдение.
Друго направление в нашето портфолио е строителство и ремонт на водоснабдителни и канализационни системи в София и страната. За целта използваме съвременни методи и материали за изпълнение – и изкопна, и безизкопна технология. Изграждаме както шахти със сглобяеми елементи, така и монолитни с различни размери.
Какво означава за Вас наградата, която получихте?
Много се развълнувах, когато разбрах, че фирмата е наградена със златен приз. Моментът беше емоционален. Отличието на КСБ е признание за положения от мен труд. Почти всеки е наясно какво означава в днешно време да създадеш и да развиеш една фирма и да успееш да се задържиш на пазара.
Разкажете ни за по-интересните обекти, които сте изпълнили в последните години или изпълнявате сега?

При създаването на „Люкос Инженеринг“ ЕООД дейността ни започна като подизпълнител на обекти на „Калистратов Груп“ ООД. Искам да отбележа, че те повлияха на цялостното ни развитие – дадоха ни силно рамо. През годините си взаимодействахме с тях много добре, създадохме не просто партньорски, но и приятелски отношения. Първият по-интересен обект, по който работихме с тях, бе водният цикъл на Кърджали, където ни бяха възложени различни дейности по пречиствателната станция и по канализационната мрежа. Друг реализиран съвместно с „Калистратов Груп“ ООД проект е велотрасето около езерото в столичния квартал „Панчарево“.
Впоследствие успяхме да спечелим търг за ремонт на пътища и улици в община Челопеч, който е сред по-мащабните ни обекти. Там в обхвата на дейностите извършихме изкопни работи, разчистване на сервитута на пътя, фрезоване, изпълнение на предварителни ремонти по пътното платно, както и полагане на асфалт. Реализирахме го в периода 2014 – 2015 г. През миналата година в консорциум с партньори завършихме реконструкцията на улици и в други общини в страната.
Няма как да не отбележа и успешното ни партньорство с „Хидрострой“ АД.
Кои според Вас са основните предизвикателства пред строителния сектор в момента?
Не бих искал да говоря за целия бранш, тъй като „Люкос Инженеринг“ ЕООД е малка фирма. Основното предизвикателство за компании от нашия мащаб е да успяваме да намираме работа постоянно. Изпитваме несигурност за бъдещето и нашите усилия са насочени именно в тази посока. Паралелно изпълняваме качествено и в срок обектите на всички контрагенти, с които имаме взаимоотношения. И, разбира се, винаги се стремим да успеем да влезем в рамките на пазарните цени, което е доста сериозна трудност за нас – хем да работим на някаква печалба, но и в срок и качествено, за да може да се задържим на пазара. Всъщност това са краткосрочните цели, които стоят пред мен и компанията, която управлявам, за да продължи фирмата да съществува.
Как оценявате ролята на КСБ и значението й за бранша и кои трябва да са приоритетите, по които организацията да насочи своите усилия през следващата година?
Не мога да дам изчерпателен отговор на този въпрос, тъй като не контактувам директно с представители на ръководството на Камарата. Имам свое виждане и се опасявам то да не прозвучи като критика, затова ще се въздържа от мнение. Но безспорно благодаря на КСБ за оценката и за наградата.
Четете ли в. „Строител“? Имате ли препоръки или пожелания към екипа?
Чета изданието редовно и определено ми харесва. Чрез него се информирам за глобалната обстановка в строителния бранш. Като вестник на отрасъл „Строителство“ изданието ми допада. Може би бих отправил препоръка да обръща повече внимание на дейността на малките фирми.