Сръбският президент Александър Вучич пусна газопровода „Балкански поток“ в Сърбия и природният газ от Русия започна да тече в републиката. В петък агенция Tanjug излъчи церемонията от Четвърта станция за измерване на газ (ГИС-4) в село Господжинци близо до Нови Сад.
„Днес е важен ден за нашата страна и за нашия народ. Сърбия стана много по-богата след пускането на газта. Цената за 1 хиляда кубически метра ще бъде 155 долара на входа от България, плюс от 12 до 14 долара транспортни разходи в нашата мрежа, преди това беше 240 долара“, каза Вучич.
„Благодарение на този газ ние осигуряваме приток на инвеститори в различни региони на Сърбия. Предстои ни много работа по развитието на вторичната мрежа, но това ни дава надежда за светло бъдеще. Газът ще мине през нашата мрежа до Унгария. Честита Нова година! Благодаря на президента на Русия“, каза сръбският лидер. На церемонията присъстваха и руският посланик в Сърбия Александър Боцан-Харченко, генералният директор на „Сърбиягаз“ Душан Баятович, представители на руски компании, изграждащи газопровода. Вучич отделно благодари на строителите на тръбопровода за тяхната упорита работа и усилия.
На свой ред руският посланик в Сърбия Александър Боцан-Харченко нарече пускането на газопровода новогодишен подарък. „Това е най-добрият подарък за Нова година, един от най-големите проекти на нашето сътрудничество е завършен. Проектът ще осигури стабилността на Сърбия, ще даде възможност за по-нататъшно развитие на вътрешната инфраструктура и транспорт. Сърбия ще стане още по-привлекателна за инвестиции и транзитна държава, което дава повече възможности“, каза посланикът.
Душан Баятович, директор на компанията „Сърбиягаз“, заяви, че в близко бъдеще ще започне изграждането на вътрешни и регионални магистрали, включително посоката Белград – Баня Лука, Белград – Валево и др. Той също така посочи, че Сърбия по същество е изпълнила всички изисквания на ЕС при изграждането на газопровода.
Участъкът, минаващ през Сърбия, е продължение на един от двата клона на „Турски поток“, който беше открит на 8 януари 2020 г., през който газът от Русия трябва да тече към Турция, а след това към България, Сърбия и Унгария. Дължината на участъка е 403 км, а проектният капацитет е 13,9 милиарда кубически метра газ годишно.