Добрина Андреева е завършила средното си специално образование в СГСАГ „Христо Ботев“, а висшето – в Лесотехническия университет, специалност „Ландшафтна архитектура”. Преди да стане директор на гимназията, работи като преподавател в СГСАГ „Христо Ботев“ и по специалността си.
Арх. Андреева, приемете поздравления от екипа на в. „Строител” за назначаването Ви на поста директор на Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“. Идвате на мястото на инж. Доротея Дончева – едно признато име от учителското съсловие.
Благодаря! Използвам случая да пожелая на екипа и читателите на в. „Строител“ спорна и по-спокойна нова година!
Инж. Дончева допринесе изключително много за развитието и утвърждаването на нашата гимназия. Аз я уважавам не само в професионален план, но и в личен. Оценявам времето с инж. Дончева като мой ментор (не само като директор), защото тя и сега продължава да ми дава ценни съвети и напътствия.
Аз самата съм възпитаник на СГСАГ „Христо Ботев”, завършила съм специалността „Парково строителство и озеленяване“ и се гордея, че съм част от историята на гимназията. Тук е мястото да изкажа благодарност на всички мои учители, които със знанията, опита и подкрепата си ми помогнаха да изградя себе си като пълноценна личност, а впоследствие като колеги ми съдействаха да се утвърдя като добър професионалист.
Любопитно е кое надделя според Вас кандидатурата Ви за позицията ръководител на строителното училище да бъде предпочетена пред тези на другите претенденти?
Мисля, че комисията оцени ангажираността и приноса ми към СГСАГ „Христо Ботев“ като преподавател по професионални дисциплини, както и подготовката ми в административен и технологичен аспект. По време на събеседването показах, че мога да бъда много полезна по отношение на професионалната подготовка на учениците, за да бъдат конкурентоспособни и да се реализират в желаната сфера.
Гимназията работи в тясно сътрудничество с Камарата на строителите в България, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Камарата на инженерите по геодезия, Съюза на архитектите в България, Камарата на архитектите в България и Съюза на ландшафтните архитекти, в който аз членувам. Ще продължа да развивам стремежа на СГСАГ „Христо Ботев“ професионалната подготовка на учениците да бъде обвързана с бранша. Практическото обучение в реална работна среда е от изключително значение. Искам да бъдем още по-активни и във взаимодействието ни с университетите и да оптимизираме съвместните ни дейности. Надявам се епидемичната обстановка да премине възможно най-бързо, за да могат възпитаниците на гимназията да имат възможност при своята подготовка да се обучават не само на теория, но и на практика във фирмите. Само така ще има повече квалифицирани кадри за различните професионални направления на сектор „Строителство“.
Как се справя гимназията в условията на пандемията? Различно ли е при Вас обучението?
СГСАГ „Христо Ботев“ винаги се е отличавала с професионализма си, креативността и иновативността на образованието, което дава на своите ученици. Всичко това не остава незабелязано от възпитаниците ни, техните родители и обществото.
Стартирахме учебната 2020 – 2021 г. с дейности, насочени към обезпечаване на обучението в електронна среда от разстояние (ОРЕС). Още в началото на октомври м.г. своевременно организирахме вътрешноквалификационен курс за новоназначени колеги и напреднали за работа в платформата MS Teams (одобрена от МОН и избрана от педагогическия колектив). Най-често срещаният проблем при ОРЕС е техническото обезпечаване. Закупихме допълнително лаптопи, които предоставихме на нуждаещи се учители, за да могат да работят спокойно и пълноценно. Осигурихме им и широкоъгълни камери. Гимназията е уведомила родителската общност, че при възникване на проблем с техниката вкъщи може да предостави лаптоп на съответния ученик за осъществяване на ефективно синхронно обучение. Училището поддържа актуално информационно обслужване чрез интернет страницата на гимназията и социалните мрежи. Ръководството е в състояние винаги да окаже съдействие за успешното разрешаване на различни ситуации.
СГСАГ „Христо Ботев“ не е спирало да изпълнява функциите си в условията на пандемия. Сложната обстановка, която възникна през март 2020 г. и продължава и досега, допринесе за подобряване на преподавателската работа. Здравната криза направи учители, ученици и родители по-съпричастни не само към образователно-възпитателния процес, но и спрямо чисто човешките отношения. Продължава традицията педагогическият колектив да поддържа на високо равнище своята професионална подготовка чрез участието в различни вътрешно- и външноквалификационни курсове и семинари.
Разкажете за новите идеи и проекти, изпълнявани с европейско финансиране?
Независимо от ограничените възможности за провеждане на професионалните състезания по специалности, учениците и преподавателите организират различни дейности за поддържане на високо ниво на мотивацията и уменията.
Възпитаници на СГСАГ „Христо Ботев“ участваха в програма „Евроскола“ на ЕС и на регионалното състезание, проведено в София през 2020 г. и се класираха сред печелившите. „Евроскола“ предлага вълнуващо преживяване в пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург, което позволява на ученици от всички страни членки на ЕС да се запознаят интерактивно с работата на европейските институции и европейската интеграция. С „Евроскола“ всеки младеж може да стане член на ЕП за един ден.
През миналата година реализираният ни проект в Котбус, Германия, по програма „Еразъм +“ с основна тема „Енергийна ефективност на съществуващи сгради“ бе номиниран от Европейската комисия на European Vocational Skills Week в категори я Erasmus+ „Green dimension“ като най-добър. Ние бяхме единствен представител от България.
В нашата гимназия има европейски клуб, който е с над десетгодишна история. В него се провежда извънкласна форма на обучение, което развива вдъхновение, творчество, инициативност у учениците и ги запознава с добрите европейски практики. Организираме разнообразни инициативи – срещи, дискусии, конкурси, презентации, изложби и много други, свързани с историята и създаването на ЕС, културните и архитектурните му забележителности, с които целим да мотивираме нашите възпитаници да участват в различни европроекти. В момента гимназията съвместно с „РААБЕ България ООД“ (специализирано издателство за професионална и методическа литература) работи по проект BEE-VET – Transforming VET in Construction – Innovative Materials for Building and Energy Efficiency. Той се финансира от Европейската комисия. Партньори по проекта са и строителни компании от България и Турция, Университетът за приложни науки в Грац, Австрия, професионални строителни гимназии от Турция, Словакия и др. Основните му цели са създаване на интерактивни обучителни материали за „зелено“, устойчиво и енергийно ефективно строителство.
Продължава и съвместната дейност на СГСАГ и организацията Джуниър Ачийвмънт България за формирането на предприемачески умения у учениците.
Последната новина от началото на 2021 г. за гимназията ни е, че проектът ни за изграждане на училищна STEM среда е одобрен и ще бъде финансиран от Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда“. Лабораторията за „умни” селища ще се помещава в СГСАГ „Христо Ботев“. По своя характер STEM лабораторията е място, където се срещат науката за материалите, „умните” технологии, алтернативните решения, колективните иновации и опазването на културното наследство, за да се въведат новите технологии в съществуващи исторически селища. При изпълнение на строителните дейности по проекта ще разчитаме на съдействието на фирмите, членове на КСБ.