Асоциацията на организациите на българските работодатели представи приоритетите си за 2021 г., представени на пресконференция. В нея участваха председателите на членовете на АОБР – Асоциацията на индустриалния капитал в България, Васил Велев, Българската стопанска камара,Радосвет Радев, Българската търговско-промишлена палата, Цветан Симеонов и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в Българя, Кирил Домусчиев.
Сред основните насоки в работата на организацията ще бъде приемане на България в ОИСР и Шенгенското пространство и активна работа за по-скорошното включване на България в Еврозоната; Ускорено изграждане на електронното управление; Борба със сивата икономика, корупцията, монополизацията и картелизацията; Ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност до минимално изискуемото от правото на ЕС; Ограничаване на т. нар. екологичен рекет срещу бизнеса от страна на псевдо-природозащитни организации, препятстващи инвестиционния процес; Приемане на балансирана национална енергийна стратегия до 2030 г. с поглед до 2050 г.; Мерки в областта на демографската политика, вкл. разработване на национална програма за заселване в България на граждани от трети страни с български произход, политики за задържане на работници, завърнали се от чужбина, поради кризата с Ковид – 19, и др.; Приемане на мерки, вкл. чрез промени в Закона за висшето образование и Закона за професионалното образование и обучение, гарантиращи по-тясно свързване на образованието, професионалното обучение и квалификацията с нуждите на икономиката и публичния сектор; Финализиране на преговорите по изработването и приемането на прозрачен механизъм за засилване на договорното начало при определянето на МРЗ.
“Това беше чудовищна година, в която имахме затворени предприятия, неработещ туризъм, хора, които работеха от вкъщи. Много трудна година. Тя самата не си приличаше месец с месец. Какво ще следим пред настоящата година в областта на бизнес климата? На първо място, настояваме данъчният модел в страната трябва да бъде съхранен. Важна е скоростта, с която се стига до несъстоятелност на предприятията, тъй като сериозна е заплахата от лавина от несъстоятелности, но поради факта, че процесът е бавен, това пречи на останалите стопански субекти. Изключително пристрастени сме към справедливия пенсионен модел – трябва да обвържем получаването на пенсия с внесените осигурителни вноски. Подкрепяме и развитието на частните пенсионни фондове, а не тяхната ликвидация, по което се различаваме със синдикатите. Смятаме, че трябва да се сложи край на раздуването на администрацията и да мислим за насърчаване на развитието на новите технологии, зелени технологии и т.н”, посочи Радосвет Радев.