
„Програмата ще продължава своята подкрепа за отличните научни изследвания чрез Европейския научноизследователски съвет. Тя ще привлече и повече млади хора към научна кариера чрез действията „Мария Склодовска-Кюри“. Чрез своите шест клъстера ще стимулира създаването на пробивни иновации в области като здравеопазване, климат, цифрови технологии, енергетика и мобилност, селско стопанство, сигурност, промишленост и др. За първи път поставяме силен акцент върху културата и творчеството, като предвиждаме създаването на цифрово пространство в областта на културното наследство“, споделя още тя.
„Мисиите ще се фокусират върху амбициозни, обвързани със срокове цели, като например да бъдат спасени 3 милиона животи от ракови заболявания до 2030 година, постигане на 100 климатично-неутрални градове, добро състояние на океаните, моретата и вътрешните води, на почвите и храните. Имаме и нов подход към европейските партньорства. Целта е те да бъдат ориентирани към въздействието, като обхващат стратегически области като енергетика, транспорт, здравеопазване, храни“, посочва Габриел.
„Европейският съвет по иновациите ще предоставя подкрепа за стартиращи, малки и средни предприятия и ще спомогне за развитието на регионалните и местни иновационни екосистеми в синергия с Европейския институт за иновации и технологии (EIT). Ще се увеличи подкрепата и за държавите членки в усилията им да използват максимално потенциала си за научни изследвания и иновации, като 3,3 % от общия бюджет на програмата ще бъдат насочени за разширяване на участието.Това са само част от новостите по програмата. Подготвяме първите покани за представяне на предложения, които предвиждаме да бъдат публикувани през пролетта. Ще се радвам на широкото участие в тях на учените, новаторите, регионите, гражданите“, споделя еврокомисарят.