„Кофражна техника“ АД е най-голямата българска фирма за изработване, проектиране и производство на всякакъв вид кофражи и кофражни елементи. За своята 50-годишна история сме преминали през много промени и преустройство, но успяхме да запазим статуса си на надежден партньор в строителния бранш“. Това заяви инж. Васил Цапков, изп. директор и член на Съвета на директорите на „Кофражна техника“ АД, който бе домакин на онлайн пресконференция за представяне на постигнатите резултати по проекта „Повишаване на ресурсната ефективност на „Кофражна техника“ АД чрез внедряване на комплексна процесова иновация в производството на кофражни елементи и метални конструкции за строителството“. Дружеството е реализирало проекта по процедура „Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите“ по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност 2014 – 2020“. Стойността на договора е за 879 230 лв., от които 60,15% са безвъзмездни от Оперативната програма, а останалите 39,85% са собствено финансиране.
„За да отговорим на новите изисквания и динамика в строителния бизнес, решихме, че е необходимо да внедрим в производството си иновативни машини, с които да повишим ресурсната си ефективност. Заради това кандидатствахме за съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие и успешно приключихме изпълнението на договора“, допълни инж. Цапков.
По време на пресконференцията стана ясно, че технологичното решение, което „Кофражна техника“ АД успешно е внедрила в рамките на проекта, представлява процесова иновация в производството на кофражни елементи и метални конструкции за строителството. „В страната до този момент няма подобни иновативни решения за едновременното внедряване на три взаимообвързани машини в производствения процес на “Кофражна техника“ АД – файберна лазерна машина, въздушен винтов компресор и бояджийска система за високо налягане с въздушно асистиране“, сподели още инж. Цапков.
Внедряването на трите машини, които са функционално свързани помежду си, иновира процеси на различни етапи на производството и има синергичен ефект за подобряване на ресурсната ефективност на производството, като едновременно води до намаляване на разхода на суровините и материали, вкл. опасни химични вещества и на образуваните отпадъци и на водопотреблението при производството на единица продукция.

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ИНОВАЦИЯТА:

Елементите на иновацията включват:
1) внедряване на прецизно разкрояване на листовия материал чрез високотехнологично оборудване за лазерно рязане на листов метал (на етапа за изработване на заготовките),
2) внедряване на безвъздушно боядисване на готовите конструкции (на етапа „боядисване на конструкциите“), и
3) внедряване на въздушен винтов компресор за захранване на системата са сгъстен въздух, която обслужва едновременно агрегата за лазерно рязане, машината за безвъздушно боядисване и останалите производствени машини, работещи на различните етапи на производствения процес.
След въвеждане на иновацията, производственият процес се промени и скъси значително. Листовият материал вече се зарежда на лазерната машина, която разкроява и пробива отвори в различни по форма и размери заготовки. На лазерната машина се нареждат разкроените квадратни и правоъгълни тръби и започва автоматично пробиване на отвори по зададена програма. Намалява се значително броят операции и прехвърлянето на детайлите от една на друга машина, отпада ръчният труд при разпробиването на отвори – от тук и намалява процента брак.

Иновативното оборудване позволява на дружеството да изработва заготовки от черна стомана до 25 мм; неръждаема – до 20 мм; алуминий – до 20 мм; мед и месинг – до 8 мм. Въвеждайки новото оборудване (лазерна машина) отпада използването на охлаждаща течност (борьол) при пробиване на отвори и използването на машинно масло при изработване на заготовките. Отпада и необходимостта от ръчно почистване на чепаците по заготовките с ъглошлайф (икономисват се дисковете).
Възможността от един лист ламарина да се произвеждат различни по размер и форма заготовки позволява максимално да се оползотворява материала, което само по себе си води до намаляване на отпадъка. С въвеждането в експлоатация на внедрения по проекта винтов компресор с въздушно охлаждане отпада необходимостта от водно охлаждане, което доведе до отпадане на необходимостта от употреба на свежа вода и нейното замърсяване. Същият е и със значително по-малка консумация на електроенергия. Машината за безвъздушно боядисване доведе до значителна икономия на боя – до 40%, с което и значително се намали ОХВ (отровни химически вещества).