Министър Сандов: Повишаваме контрола и санкциите за промишленото замърсяване
Министерството на околната среда и водите подготвя нова методика за контрол на промишлените предприятия, както и повишаване на санкциите за замърсяване от индустрията. Това съобщи министърът на околната среда и водите Борислав Сандов при посещението си днес в Русе, където се срещна с кмета на града Пенчо Милков, областния управител Борислав Българинов, директора на РИОСВ – Русе Анатоли Станев, както и представители на неправителствени екологични организации и медии.
„Работим за промяна в методиката за извършване на комплексни проверки на промишлените предприятия“, съобщи министър Сандов. Той допълни, че в цялата страна ще се увеличат мониторинговите станции за качеството на атмосферния въздух, както и ще се извършва анализ, който да установява химическия състав на замърсяващите компоненти. „Нас ни интересуват промишлените замърсители. В новия модел на контрол предвиждаме и т.нар. кръстосани спешни проверки – експерти от една регионална инспекция да проверяват обекти и предприятия на територията на друга, както и задължително участие на граждани“, обясни Борислав Сандов.
В най-скоро време той ще предложи и драстично увеличаване на глобите за индустриално замърсяване: „Идеята е санкциите да бъдат достатъчно високи и съответно възпиращи за потенциалните нарушители“.
МОСВ ще подготви инструкции за местните власти как да подобрят качеството на въздуха включително с мерки, като редовно миене на улици, за да се ограничи разпространението на прах във въздуха. Министърът обеща на общините и стимули в прилагането на мерките за повишаване качеството на атмосферния въздух. Предвидени са 15 млн. лв. за мониторинговата мрежа от станции, отчитащи качеството на атмосферния въздух в цялата страна. За първи път се отделят 47 млн. лв. национално финансиране за подобряване на чистотата на въздуха.
По Оперативна програма „Околна среда“ върви подмяна на отоплителните уреди на домакинствата с финансиране в размер на 120 млн. лева. А през новия програмен период са предвидени над 4 пъти повече средства за мерки, свързани с подобряване качеството на атмосферния въздух. Според министър Сандов подмяната на уредите за отопление в домовете ще преодолее до голяма степен замърсяването на въздуха с ФПЧ, защото основният замърсител по този показател е битовото отопление.
Кметът на Русе Пенчо Милков съобщи, че следващата седмица ще бъде пусната обществената поръчка за дооборудването на най-новата общинска станция с допълнителни измерватели на летливите органични съединения. „Подготвяме екологичен кадастър за промишлените производства в града, какви вещества влизат и излизат от тях“, каза Милков и изрази надежда, че подобна система може да бъде изградена и в национален мащаб. Това може да дава в реално време пълна информация на гражданите и ще улеснява компетентните органи при упражняването на контрол. От своя страна министър Сандов предложи сформирането на обществен съвет по въпросите за въздуха в Русе, чиито членове да участват в проверките.
Увеличаване на уредите, които в реално време следят за чистотата на въздуха в Русе, и създаване на дежурни екипи през нощта към РИОСВ поиска областният управител на Русе Борислав Българинов. Министър Сандов отбеляза, че още с пристигането си снощи в Русе е усетил неприятни миризми, затова при формирането на екипите ще се потърси съдействието на специалисти по органолептичен анализ. По време на срещата Борислав Сандов и областният управител обсъдиха трансграничното замърсяване в региона, за което министърът се ангажира да инициира среща с румънския си колега. На нея ще бъдат обсъдени трансграничните аспекти на поверените им ресори, в това число министърът ще предложи румънската страна да последва примера на България и да забрани палене на стърнища, с което ще се намали трансграничното замърсяване по поречието на р. Дунав.