Спорт

Аржентина и Нидерландия ще мерят сили на 1/4-финалите

Отборът на Аржентина продължава да мечтае за първа световна титла от 1986 година, след като "гаучосите" преминаха 1/8-финалната фаза на Световното първенство в Катар, побеждавайки с 2:1 Австралия, и след няколко дни ще спорят с Нидерландия за място на полуфинала.

Тимът на Лионел Скалони отново изигра силен двубой и, макар без да блести особено, съвсем заслужено стигна до победата. Лионел Меси (35') i Хулиан Алварес (57') бяха точни за южноамериканците, като при попадението на втория трябва да се отчете и грубата грешка на вратаря на "кенгурата", който загуби топката в опит да излъже накуп двама аржентински играчи.

В същото време, това бе мач № 1000 в кариерата на Меси, като в него той отбеляза и първия си гол в елиминации на световни първенства и същевременно изпревари легендарния Диего Марадона по попадения за Аржентина на световни футболни финали.

Отборът на Австралия през цялата среща разчиташе основно на стабилната си подредба в защита, но все пак съумя да стигне и до почетен гол в 77-ата минута, когато Крейг Гуудиун намали резултата след щастлив рикошет в тялото на Енцо Фернандес.

Нидерландия от своя страна показа офанзивна мощ и срази САЩ с 3:1 в откриващия двубой от фазата на елиминациите. Главна роля за успеха на “лалетата” изигра Дензъл Дъмфрис, който първо асистира попаденията на Мемфис Депай (10’) и Дейли Блинд (45’), а след това собственоръчно реализира третия - в 81-вата. Освен това на Дъмфрис му се наложи веднъж да изчиства топката от голлинията, с което предотврати сигурен гол за "янките".

Пет минути преди третото попадение американците пък съумяха да намаляъ резултата чрез Хаджи Райт. Само за толкова обаче стигнаха силите им и северноамериканският представител напуска Мондиал 2022.