Спорт

Франция и Англия си осигуриха среща на 1/4-финал

Отборът на Франция продължава уверено със защитата на световната си титла. "Петлите"се класираха за четвъртфиналите на Световното първенство в Катар след като се наложиха над Полша с 3:1.

Поляците могат да съжаляват, защото през първото полувреме определено бяха по-добре стоящият отбор на терена и дори пропуснаха няколко много изгодни голови шанса. Така се стигна до 44-ата минута, когато Оливие Жиру откри резултата. Това бе 52-о негово попадение за националния отбор, с което изпревари Тиери Анри във вечната класация за голмайстор номер 1 на тима.

В 74-ата минута Осман Дембеле с прецизен пас намери Килиан М'бапе, който от своя страна със страхотен удар не остави шансове на Шчесни.

В последната минута на редовното време М'бапе отново бе над всички и заби втори гол след още един фантастичен удар, пращайки фалцирано топката в горния ляв ъгъл на Шчесни.

Дълбоко в добавеното време Роберт Левандоски вкара почетен гол от дузпа. Първоначално ударът му бе хванат от вратаря, но след намеса на ВАР се установи, че Лорис е напуснал прибързано голлинията. При пребиването нападателят си взе поправителен и оформи крайното 3:1.

За място на полуфиналите “петлите” ще спорят с тима Англия. "Трите лъва" също започнаха 1/8-финаклната си среща срещу Сенегал неуверено. През първите 30 минути на двубоя африканците трябва да съжаляват, че не взеха аванс. След това островитяните намериха верния ритъм и в крайна сметка надиграха противника си с класическото 3:0.

В края на първата част Джордан Хендерсън (39’) и Хари Кейн (45’) бяха точни за англичаните. В 57-ата Букайо Сака добави още един гол и с това окончателно пречупи съперника. С две асистенции се отчете Фил Фоудън, а много силно се представи и талантът Джуд Белингам, който изработи първите два гола.

Малко след третото попадение Гарет Саутгейт започна със смените, вадейки първо точно Сака и Фоудън. Сенегалците пък вече се бяха предали и започнаха да изпускат нервите си, извършвайки няколко груби нарушения. До края на срещата до нови попадения не се стигна , а англичаните видимо предпочитаха да съхранят сили за очертаващия се класически сблъсък срещу шампиона Франция.