Ивайло Мирчев: Ако през март има нови избори, няма да влезем в Еврозоната на 1 януари 2024-а година
Пети поредни парламентарни избори за 23 месеца не само ще представляват своеобразен европейски рекорд, но и ще възпрепятстват присъединяването на България към Еврозоната в очаквания срок до 1 януари 2024-а година. Това заяви Ивайло Мирчев от “Демократична България” в студиото на БНТ предвид многото закони, които следва да се разработят и гласуват от работещ парламент. Според него липсата на редовно правителство и контролиращо го Народно събрание най-вероятно ще отложи и членството ни в Шенген. Мирчев заяви още, че сега е моментът да се спре с ултиматумите и прекалената емоция в политиката. “Ако Народното събрание е един ядрен реактор, ДБ сме графитните пръти, които успокояват комуникацията. Трябва всички да дадем малко заден и да си представим как ще изглежда настоящото политическо поколение през призмата на времето след 30 години”, изтъкна народният представител.
На въпрос на водещия дали той е най-острият глас срещу главния прокурор Иван Гешев Мирчев уточни, че няма тази чест. Той обаче припомни редица знакови случаи на прокурорско бездействие като аферите с КТБ и Осемте джуджета, и призова главният прокурор към размисъл за чии интереси всъщност работи. “Както главният прокурор, така и политиците са избрани, за да служат на страната, а не на други интереси”, заяви Мирчев, добавяйки, че никой в Европа не е смятал за възможно в страна-членка на ЕС да липсва върховенство на правото, какъвто е случаят в България. В сравнение с Хърватия и Румъния, също спрягани за присъединяване в Шенген през тази година, в България няма нито един осъден министър. “Хърватия осъди премиера си по две обвинения, а в Румъния има две правителства и над 400 кмета в затвора. У нас прокуратурата разпъва чадър над политици и министри”, каза още Мирчев и напомни, че тъкмо затова ДБ последователно настоява за механизъм за контрол и отчетност на главния прокурор.
По отношение на втория мандат и разговорите с “Продължаваме промяната” Мирчев сподели, че в момента се обсъждат конкретни приоритети за включване в декларацията, която ДБ иска да подложи на гласуване в парламента. Става дума за Еврозоната, Шенген, модернизацията на българската армия и икономически политики, които да гарантират бюджетен дефицит в рамките на 3%. “Не можем да си позволим бюджетен дефицит от 6.6%, каквато е прогнозата с удължаването на бюджета. Преведено на икономически език, това е ситуацията преди катастрофа”, предупреди народният представител. Той отличи кандидат-премиерът акад. Денчев като част от ръководството на ПП, което в сравнение с проф. Габровски дава яснота кой ще носи политическата отговорност след сформирането на кабинет. Мирчев разясни още, че успехът на втория мандат зависи от разговорите, които ПП ще проведе с останалите политически сили.